Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CVVM: V ČR převažuje pravicové politické přesvědčení

CVVM: V ČR převažuje pravicové politické přesvědčení

18.2.2004 13:45
Autor: 

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dnes zveřejnilo tradiční průzkum zabývající se obecnou politickou orientací obyvatel České republiky. Na otázku "Kam byste se zařadil na politické stupnici od leva do prava" odpovědělo v lednu 1065 respondentů.

Z výzkumu vyplývá jednak mírná převaha pravicově smýšlejících občanů, kterých je v současné době 31 %, nad čistě levicovými obyvateli (22 %) a dále poměrná stálost rozdělení politického spektra v čase (viz. graf). Největší skupina lidí sama sebe řadí ke "středu" (38 %). Můžeme pozorovat slabou tendenci k posilování pravicové části občanů, ale především na úkor středových voličů. Blízkosti středu nejvíce využívá Sociální demokracie, která své příznivce rekrutuje především z této oblasti či zleva. Příznivci KSČM se pochopitelně nacházejí nalevo nejvíce. Levicově se dohromady hodnotí 22 % voličů. 9 % je stabilně občanů, kteří se neumí zařadit nebo neumějí jednotlivé směry rozlišit.

Pokud tyto výsledky srovnáme se současnými stranickými preferencemi, lze konstatovat radikalizaci levicového spektra voličů, neboť podíl KSČM se pohybuje právě okolo 21 %. ČSSD se naopak pohybuje na tenkém ledě středového voliče. Který se může přiklonit na jeden z politických pólů.

Zajímavým faktem je to, že voliči US-DEU sami sebe hodnotí o něco pravicověji než voliči ODS. Vzhledem k tomu, že strana se pravicově v poslední době příliš neprofiluje, jedná se o relativně překvapivé zjištění.

(zdroj: CVVM)


Váš názor
  • Korouhvičko otáčej se...
    18.2.2004 15:21

    ... koupil jsem od města byt za desetinu tržní ceny, tak končím se žvaněním o "potřebě ohledů na sociálně slabé" a hlásám "nechť se každý o sebe postará sám". ;-) Fajn. Takže zatímco komunisty odekretovaní se stávají milionáři na státní útratu, opravdu chudým stát nepomůže. Zatímco nezaměstnanému příslušníku kasty neodekretovaných nestačí podpora ani na ubytovnu a jídlo, hoví si odekretovaní přicmrndovači v sociální síti. Zatímco si křečkové všech postkomo partají žijí luxusně za lidové ceny, moudrý stát odebere matce její dítě a umístí ho za mříže mezi dětské kriminálníky do zařízení zvaného diagnostický ústav, protože dítě žilo v neodpovídajících podmínkách (ubytovna). Nepřipomíná vám to budování kapitalismu až příliš budování rozvinuté socialistické vlasti? Stejné klany, nakaboněná čela, stejná starostostlivost, světlé zítřky, pěchování vlastních kapes a stejný postup vůči neprivilegovaným?
    Kozina
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university