Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

KCP předložila k veřejné diskusi vyhlášku, kterou se stanoví podrobnější pravidla pro prezentaci investičních doporučení!

09.02.2004 12:40
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy KCP
Komise pro cenné papíry (dále jen „Komise“) předkládá k veřejné diskuzi návrh vyhlášky, kterou se stanoví podrobnější pravidla pro poctivou prezentaci investičních doporučení a uveřejňování informací o zájmech a střetech zájmů osob vytvářejících nebo šířících investiční doporučení. Poctivou prezentaci těchto informací bude primárně upravovat ustanovení připravovaného zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Tento zákon zmocňuje Komisi k vydání podrobnějších pravidel formou vyhlášky.

Navrhovaná vyhláška stanoví podrobnější pravidla pro prezentaci informací, které jsou výsledkem výzkumů týkajících se investičních nástrojů nebo jejich emitentů a prezentaci jiných informací, které doporučují nebo navrhují investiční strategii. Vyhláška dále podrobněji upravuje povinnost informovat o zájmech a střetech zájmů osob, které investiční doporučení tvoří nebo šíří. Návrh vychází z pravidel zakotvených v nových evropských směrnicích týkajících se problematiky zneužívání trhu.

Osoby, které provádí výzkum trhu a veřejně doporučující investiční strategii, hrají na kapitálovém trhu významnou roli. Jedná se o analytiky, obchodníky s cennými papíry, banky a další osoby, které veřejně prezentují své názory na budoucí vývoj trhu. Pro řádné fungování trhu je důležité, aby tyto osoby při provádění výzkumu, prezentaci jeho výsledků a doporučování investiční strategie jednaly s odbornou péčí, transparentně a čestně.

Vyhláška se dotkne i činnosti novinářů. Pokud informace, kterou novináři tvoří nebo šíří, mají charakter investičního doporučení definovaného vyhláškou, vztáhnou se navrhovaná pravidla i na ně.

Cílem nové právní úpravy je zajistit objektivitu a poctivost investičních doporučení adresovaných veřejnosti, tj. zejména drobným investorům. Základními povinnostmi při tvorbě nebo šíření investičních doporučení jsou povinnost poctivé, úplné a nezavádějící prezentace doporučení a povinnost uveřejňování zájmů a potenciálních střetů zájmů tvůrců doporučení.

Komise zastává názor, že aplikací pravidel uvedených ve vyhlášce dojde ke zvýšení kvality poskytování finančních služeb. Investoři také budou mít k dispozici lepší podklad pro svá investiční rozhodnutí. Komise je přesvědčena, že přínosy nových pravidel převýší náklady vynaložené na jejich zavedení a dodržování.

Návrh vyhlášky včetně podrobné důvodové zprávy a textů příslušných evropských směrnic je k dispozici na webových stránkách Komise, (www.sec.cz v sekci Veřejná diskuze).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data