Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

"Endaka Fukyo" aneb vztah kurzu a obchodní bilance naruby

23.01.2004 15:44
Autor: 

Dolar na začátku ledna oslabil na své historické minimum 1,289 USD/EUR, i když posledních 14 dnů se nese v duchu korekce na eurodolarovém trhu, který způsobila de facto verbální intervence guvernéra ECB Tricheta 12. ledna. Investoři se sice začali bát zásahů centrálních autorit do kurzového vývoje, všeobecně přijímaný názor, že dolar musí oslabit kvůli ekonomickým nerovnováhám USA, však nedoznal významných změn.

Od únorového summitu zemí G7 se čeká, že se silná trojka USA-Evropa-Japonsko dohodne, jak oslabení dolaru "řešit". Očekává se, že budou vyvíjeny tlaky na asijské země, aby revalvovaly své měny k dolaru. Pomocí slabého dolaru chtějí totiž Spojené státy přivést svou obchodní bilanci do rovnováhy. Zatím se většina globálního oslabení americké měny uskutečňuje vůči euru, výrazně pasivní bilanci zahraničního obchodu mají přitom USA i s Japonskem a především s Čínou.

Tlak Spojených států na Japonsko, které horečně a pravidelně intervenuje proti nežádoucímu posílení své měny, ale není otázkou posledních dvou let. Snahy, aby Japonsko "něco" dělalo se svou trvale přebytkovou obchodní bilancí jsou patrné již desítky let a dovedly Bank of Japan k politice vedoucí k poklesu cenové hladiny a nulovým nominálním úrokovým sazbám. Má ale smysl revalvovat jen (JPY), když empirie vyvrací tradiční vzorec "posílení domácí měny = tlak na export + omezení importu, tj. vyrovnání přebytkové bilance?"

Ovlivňovat obchodní bilanci úpravou měnového kurzu v rámci tohoto tzv. elasticitního přístupu nemusí být nejlepším řešením zejména v případě, že tento deficit má strukturální charakter, tedy jeho příčinou je nesoulad mezi domácími úsporami a investicemi. Zajímavé je, že Japonsko v dlouhém období (především do roku 1998) vykazuje pozitivní vztah mezi měnovým kurzem a obchodní bilancí, tj. když JPY posiluje, tak se bilance zlepšuje a naopak. Přitom se nejedná o krátkodobé zpožďování vysvětlované tzv. J-křivkou.

V podstatě jsou možné dvě možnosti, proč tradiční vztah neplatí: buď neplatí Marshall-Lernerova podmínka (*), nebo do hry vstupují další faktory eliminující vliv apreciace kurzu na vnější nerovnováhu. Podívejme se na graf vývoje kurzu jenu a běžného účtu Japonska.

Z grafu je patrné, že Japonsko dlouhodobě vykazuje přebytek běžného účtu své platební bilance, což by však nebylo překvapující, pokud bychom nezaznamenali shodnou korelaci ve vývoji přebytku a vývoji reálného efektivního měnového kurzu japonské měny. V grafu jakýkoliv růst křivky měnového kurzu znamená posílení japonského jenu vůči 15 hlavním měnám. Co způsobuje takový vývoj:

1. Apreciace má tendenci potlačovat domácí výdaje (investice) v odvětvích produkujících mezinárodně obchodovatelné zboží. Při očekávané apreciaci klesá, za jinak stejných podmínek, konkurenceschopnost domácího zboží. Investor vědom si tohoto faktoru, pak raději volí jinou destinaci při svém investičním rozhodování. Strukturální nerovnováha tak klesá, klesá tedy i import. V Japonsku je tento fenomén silný a nazývá se „endaka fukyo“, tedy recese ze silného kurzu.

2. Déle trvající nadhodnocení měny motivuje domácí výrobce k přesunu výroby do zahraničí. Roste domácí vývoz kapitálu a zboží za účelem výstavby výrobních kapacit, dřívější domácí exportní výrobky se přesouvají do zahraničí.

3. Zároveň však firmy, které přesunují svou výrobu do zahraničí mohou mít tendenci zachovat svou výrobu i export doma, například z důvodu utopených nákladů či prestižních důvodů a snažit se kompenzovat domácí kurzové náklady zahraniční ziskovou výrobou alespoň do doby než se trend obrátí.

4. Pokud země dováží hodně surovin a zboží k další výrobě jako Japonsko, zhodnocení měny snižuje náklady. Čím větší je importní náročnost exportní produkce, tím méně se projeví reálná apreciace ve vývoji vnější nerovnováhy. 5. Pokud by JPY byl nadhodnocen z pohledu parity kupní síly, způsobovala by arbitráž deflaci, která by eliminovala původní cenovou nevýhodu.

6. Posledním a možná klíčovým důvodem pro vývoj reálného kurzu a vnější nerovnováhy neodpovídající obvykle očekávaným důsledkům, může být silné působení třetího faktoru. Nabízí se silný růst produktivity práce s pozitivním dopadem na konkurenceschopnost japonského zboží eliminujícím negativní vliv reálné apreciace na konkurencenschopnost.

Ekonomové ve Spojený státech jsou si jistě vědomi toho, že kurz nemusí být nejlepším nástrojem pro vyrovnání bilance (s Japonskem). Potom je pochopitelné, že nejlepší (z pohledu USA) může být nedělat nic, resp. ponechat kurz na tržních silách, případně neustále opakovat nicneříkající frázi "politika USA je politikou silného dolaru". Evropě se tak na summitu G7 nemusí vůbec podařit přenést břemeno oslabujícího dolaru na Asii - pokud Čína ani Japonsko nepovolí. Že by se ECB nakonec připojila k Bank of Japan a začala nekompromisně přímo intervenovat?

Radim Krejčí

(*) Depreciace nebo devalvace činí domácí výrobky levnějšími než zahraniční. Při splnění Marshall-Lernerovy podmínky však v dlouhém období převáží reálné efekty (vliv na relativní konkurenceschopnost domácí produkce na zahraničních a domácích trzích) působící opačným směrem. Tato podmínka říká, že reálné efekty musí být dostatečně silné, tj. že součet elasticity poptávky po dovozu a elasticity poptávky po vývozu musí být větší než jedna.


Váš názor
  • BOJ & intervence
    23.01.2004 23:34

    Vzhledem k castym intervencim japonske CB se celkem neni cemu divit, mozna by stalo za to k vychozimu grafu dat jeste graf intervenci (tedy platebni bilance). Myslim, ze by bylo zajimave srovnani, na kolik se na prebytku bezneho uctu tyto intervence podili.
    ondra
Aktuální komentáře
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  
8:29Další zpřísnění: Vláda chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít školy a další obchody
8:23Erste loni klesl čistý zisk o 46,7 %, akcie ztrácejí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/20 Q4)
Cellnex Telecom SA (12/20 Q4)
Cinemark Holdings Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (12/20 Q4)
Foot Locker Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00BASF SE (12/20 Q4)
7:00Deutsche Telekom AG (12/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university