Americké akcie - měřené indexy Dow Jones a S&P500 - zakončily minulý týden již šestým růstem v řadě (který je sám o sobě nejdelší "sérií" za posledních 6 let). Hlavními tahouny tohoto růstu byly akcie, které se v roce 2003 moc nevyznamenaly - telekomunikační firmy jako Qwest Communicatons nebo AT&T Corp. a farmacie jako King Pharmaceuticals Inc. Mnoho investorů je názoru, že trhy budou pokračovat v růstu zaznamenaném v roce 2003, a proto nakupuje tituly, které by mohly "dotahovat" širší trh.
Index Dow Jones Industrial Average tak na týdenní bázi posílil o 1,1% a
končil obchodování na 10409,85 bodech. Širší index S&P500 přidal 1,2% a
index Nasdaq Composite (který v roce 2003 posílil nejvíce) poskočil o 1,7% na 2006,68 bodů. Firmy zabývající se telekomunikačními službami a
telekomunikačním "hardware" byly z týdenního pohledu na špici - Qwest, Ciena Corp. a JDS Uniphase shodně posilovaly poté, co americké Ministerstvo obrany udělilo firmám vůbec největší telekomunikační zakázku v historii. JDS Uniphase posílil o 13%, Qwest Communications končil týden o 11% a Lucent Technologies byl o 10% výše, Andrew Corp. přidal 9.8% a Ciena přidala 9.2%.
Distributor léčiv AmerisourceBergen Corp. naopak propadl o 15% a
představoval tak nejprudší pokles v rámci indexu S&P500. Firma ve středu minulého týdne oznámila, že zisky za rok 2004 budou výrazně menší, než se očekávalo díky tomu, že ztratila kontrakt v hodnotě 3 miliardy dolarů ve prospěch konkurenční firmy McKesson Corp. Cardinal Health Inc. - další distribuční firma - ztratila minulý týden 4.1%, ani McKesson Corp. se poklesu nevyhnul a propadl o 0.5%.
Pátek - první obchodní den roku 2004 - však mnoho optimismu nepřinesl.
Velmi dobrá makroekonomická data týkající se průmyslové výroby dala
investorům záminku ke spekulaci, že FED možná zvedne úrokové sazby dříve, než se předpokládalo. Dow Jones tak ztratil 0.4%, technologický Nasdaq Composite vzrostl jen marginálně o 0.2%.
Petr Žabža