Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úrokové sazby ČNB odolaly … prozatím

Úrokové sazby ČNB odolaly … prozatím

30.10.2003 17:05
Autor: 

Podle našeho předpokladu byla opět diskutována otázka snížení úrokových sazeb. Na závěr jednání bankovní rady se o tomto návrhu dokonce hlasovalo. Prozatím úrokové sazby odolaly. Není ale všem dnům konec.

Naději na další snížení úrokových sazeb zachovaly především nové prognózy inflace a hospodářského růstu. Odhad růstu HDP pro letošní rok sice byl zvýšen z 2,1-2,9% (střed 2,5%) na 2,5-3,0 (střed 2,75%), vzhledem ke zpoždění v transmisním mechanismu je ovšem pro měnovou politiku tento údaj méně podstatný než projekce pro rok příští. A ten byl naopak snížen z 2,1-3,8% (střed 2,95%) na 2,1-3,6% (střed: 2,85%).

Projekce inflace se posunuly také dolů a míří do spodní poloviny cílového koridoru v říjnu 2004. Podle prognózy pro březen 2005 dokonce existuje 50procentní šance podstřelení inflačního cíle. V této souvislosti je zajímavá zmínka, že uvedené odhady jsou založeny na mírně nižších úrokových sazbách než je současná úroveň. Pokud by prognostici ČNB do svých modelů doplnili současné sazby (2T repo: 2%), měly by být podle standardně používaných modelů odhady růstu HDP a inflace ještě nižší. Při zachování současných úrokových sazeb by tedy měla ČNB ještě více podstřelovat cílové pásmo!? Otázka, proč nebyly sníženy úrokové sazby tak, aby byl budoucí vývoj inflace v souladu s inflačním cílem, je více než na místě. Následující obrázek ukazuje, že naše odhady jsou velmi podobné prognózám ČNB a nebýt výrazného impulsu v podobě změn daňových sazeb, setrvala by inflace v celém horizontu projekce pod cílovým pásmem.

Zdroj: ČNB, ČSÚ, Patria Online

Každopádně dnešní informace z ČNB naději na další snížení úrokových sazeb neztlumily. Právě naopak.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data