Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získala ekonometrie

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získala ekonometrie

09.10.2003 14:03
Autor: 

Laureáty Nobelovy ceny v oboru ekonomie se letos stali Robert F. Engle a Clive W. J. Granger. Švédská královská akademie se i nadále drží svého oblíbeného tématu: ocenění v oboru ekonomie častěji získávají matematici a statistici než „čistokrevní“ ekonomové.

Robert Engle získal Nobelovu cenu za metodu analýzy časových řad s proměnlivou volatilitou (ARCH), kterou poprvé představil v roce 1982. Jeho metodu a její zobecnění (GARCH), jež v roce 1986 provedl T. Bollerslew, ocení v rámci ekonomických disciplín zejména analytici finančních trhů. Nicméně metoda ARCH vznikla při zkoumání inflace ve Velké Británie (viz. R. Engle: Autoregressive Conditional Heteroskedasticity, with Estimates of the Variance of United Kingdom Inflations", Econometrica, 50, 987-1008). Tomu, kdo si ještě alespoň matně vzpomíná na základy statistických metod, se patrně vybaví, že základem nevychýlených (unbiased) a vydatných (efficient) odhadů regrese metodou nejmenších čtverců je splnění několika podmínek, mezi něž právě patří konečný a konstantní rozptyl reziduí. Přítomnost heteroskedasticity, ač se s jejím testováním zabývá málokdo, vykolejí vaše odhady stejně dobře jako autokorelace reziduí. Regresní model s proměnlivou proměnlivostí (toto není chyba!) reziduí je asi tak spolehlivý jako auto, ve kterém spojka zabírá pokaždé jinak. Pomocí modelů ARCH a GARCH lze za určitých podmínek modelovat časové řady s nestálou volatilitou. Své uplatnění našla Engelova metoda při empirických aplikacích modelů úrokových sazeb s časově proměnlivou rizikovou prémií, CAPM (capital asset pricing) modelů či Black-Scholesova modelu pro oceňování opcí.

Clive Granger upoutal pozornost královské akademie modelem z roku 1969, který je schopen, zjednodušeně řečeno, zjistit, zda bylo dříve vejce či slepice. Korelace Vám řekne, jak těsná je závislost mezi vybranými proměnnými, regrese dodá zkoumanému vztahu kvantitativní rozměr, ale pro praktické využití chybí zjistit kauzální vztah mezi proměnnými. Patrně nejslavnější aplikací Grangerova testu kauzality je případ „rovnice ze St. Louis“ (St. Louis equation; název je odvozen od pobočky Fedu, kde se zabývali vztahem a kauzalitou proměnných v kvantitativní rovnici peněz). Grangerova metoda se tak stala jednou ze zbraní ve sporu mezi monetaristy a postkeynesiánci o kauzálním vztahu mezi peněžní zásobou a nominálním důchodem. Problém kauzality, resp. rozdíl mezi kauzalitou a koincidencí, je ovšem mnohem hlubší, a jednoduchá Grangerova metoda jej neřeší. Co když vejce i slepici stvořil někdo třetí? Granger se do historie ekonometrie a empirických ekonomických analýz zapsal také tím, že ukázal, že nestacionární časové řady nelze analyzovat běžnou metodou nejmenších čtverců. V makroekonomii se ovšem velmi často pracuje s časovými řadami vykazujícími stochastický trend. Stačí se podívat na hrubý domácí produkt nebo mzdy. Zároveň přišel s nápadem, že kombinace dvou (či více) nestacionárních řad, může být stacionární a odtud už byl jen krůček ke kointegraci popisující závislost dvou nestacionárních řad při menší ztrátě informace než v případě regrese prvních diferencí. Díky tomuto objevu mohly vzniknout VAR a VEC modely popisující dlouhodobé závislosti mezi nestacionárními řadami a jejich krátkodobé fluktuace v důsledku náhodných výchylek.

Přínos obou vědců pro ekonomii, je stále obrovský. Jejich metody posunuly těžiště ekonomie směrem od deduktivního myšlení k induktivním metodám. Těžko říci, zda je to pro ekonomii dobře či nikoli. Hlavní proud ekonomie se nicméně shoduje, že je lepší, aby ekonomie kráčela po obou nohách.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university