Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získala ekonometrie

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získala ekonometrie

09.10.2003 14:03
Autor: 

Laureáty Nobelovy ceny v oboru ekonomie se letos stali Robert F. Engle a Clive W. J. Granger. Švédská královská akademie se i nadále drží svého oblíbeného tématu: ocenění v oboru ekonomie častěji získávají matematici a statistici než „čistokrevní“ ekonomové.

Robert Engle získal Nobelovu cenu za metodu analýzy časových řad s proměnlivou volatilitou (ARCH), kterou poprvé představil v roce 1982. Jeho metodu a její zobecnění (GARCH), jež v roce 1986 provedl T. Bollerslew, ocení v rámci ekonomických disciplín zejména analytici finančních trhů. Nicméně metoda ARCH vznikla při zkoumání inflace ve Velké Británie (viz. R. Engle: Autoregressive Conditional Heteroskedasticity, with Estimates of the Variance of United Kingdom Inflations", Econometrica, 50, 987-1008). Tomu, kdo si ještě alespoň matně vzpomíná na základy statistických metod, se patrně vybaví, že základem nevychýlených (unbiased) a vydatných (efficient) odhadů regrese metodou nejmenších čtverců je splnění několika podmínek, mezi něž právě patří konečný a konstantní rozptyl reziduí. Přítomnost heteroskedasticity, ač se s jejím testováním zabývá málokdo, vykolejí vaše odhady stejně dobře jako autokorelace reziduí. Regresní model s proměnlivou proměnlivostí (toto není chyba!) reziduí je asi tak spolehlivý jako auto, ve kterém spojka zabírá pokaždé jinak. Pomocí modelů ARCH a GARCH lze za určitých podmínek modelovat časové řady s nestálou volatilitou. Své uplatnění našla Engelova metoda při empirických aplikacích modelů úrokových sazeb s časově proměnlivou rizikovou prémií, CAPM (capital asset pricing) modelů či Black-Scholesova modelu pro oceňování opcí.

Clive Granger upoutal pozornost královské akademie modelem z roku 1969, který je schopen, zjednodušeně řečeno, zjistit, zda bylo dříve vejce či slepice. Korelace Vám řekne, jak těsná je závislost mezi vybranými proměnnými, regrese dodá zkoumanému vztahu kvantitativní rozměr, ale pro praktické využití chybí zjistit kauzální vztah mezi proměnnými. Patrně nejslavnější aplikací Grangerova testu kauzality je případ „rovnice ze St. Louis“ (St. Louis equation; název je odvozen od pobočky Fedu, kde se zabývali vztahem a kauzalitou proměnných v kvantitativní rovnici peněz). Grangerova metoda se tak stala jednou ze zbraní ve sporu mezi monetaristy a postkeynesiánci o kauzálním vztahu mezi peněžní zásobou a nominálním důchodem. Problém kauzality, resp. rozdíl mezi kauzalitou a koincidencí, je ovšem mnohem hlubší, a jednoduchá Grangerova metoda jej neřeší. Co když vejce i slepici stvořil někdo třetí? Granger se do historie ekonometrie a empirických ekonomických analýz zapsal také tím, že ukázal, že nestacionární časové řady nelze analyzovat běžnou metodou nejmenších čtverců. V makroekonomii se ovšem velmi často pracuje s časovými řadami vykazujícími stochastický trend. Stačí se podívat na hrubý domácí produkt nebo mzdy. Zároveň přišel s nápadem, že kombinace dvou (či více) nestacionárních řad, může být stacionární a odtud už byl jen krůček ke kointegraci popisující závislost dvou nestacionárních řad při menší ztrátě informace než v případě regrese prvních diferencí. Díky tomuto objevu mohly vzniknout VAR a VEC modely popisující dlouhodobé závislosti mezi nestacionárními řadami a jejich krátkodobé fluktuace v důsledku náhodných výchylek.

Přínos obou vědců pro ekonomii, je stále obrovský. Jejich metody posunuly těžiště ekonomie směrem od deduktivního myšlení k induktivním metodám. Těžko říci, zda je to pro ekonomii dobře či nikoli. Hlavní proud ekonomie se nicméně shoduje, že je lepší, aby ekonomie kráčela po obou nohách.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  
8:29Další zpřísnění: Vláda chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít školy a další obchody
8:23Erste loni klesl čistý zisk o 46,7 %, akcie ztrácejí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/20 Q4)
Cellnex Telecom SA (12/20 Q4)
Cinemark Holdings Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (12/20 Q4)
Foot Locker Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00BASF SE (12/20 Q4)
7:00Deutsche Telekom AG (12/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university