Bývalý náměstek ministra financí a současný člen rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Jan Mládek se domnívá, že reforma veřejných financí je klíčovým krokem k přijetí eura do roku 2010. "Reforma jde implicitně za rok 2006 ... deficit by měl do roku 2007 poklesnout na 3% HDP a na 1% HDP do ledna 2010, kdy mělo být přijato euro," říká Mládek, který působí rovněž jako poradce současného ministra financí Sobotky. Z hlediska strategie vývoje veřejných financí přijala vláda zatím jen cíl, který spočívá v redukci rozpočtových schodků na 4% HDP do roku 2006.
Podle Mládka je vládní návrh rozpočtové reformy proveditelný a má velkou šanci projít prvním čtením v rozštěpeném parlamentu, kde má vládnoucí koalice většinu pouhého hlasu. "Bude nás to stát hodně diskusí, ale čtení skončí do tří dnů," říká poslanec. "Z ekonomického pohledu můžeme vymyslet mnoho věcí, jejich politické prosazení je ale jiný problém. A v tom spočívá síla vládního plánu."
Sociální demokrat Mládek očekává boj o jednotlivé návrhy na změny zákonů, které tvoří páteř reformy. Ty by měly být diskutovány v parlamentu na podzim v rámci druhého čtení ze tří potřebných. "Půjde o detaily," tvrdí Mládek, který si není jistý tím, jestli některý poslanec při hlasování "neselže".
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma v souvislosti s reformou v pondělí připomněl, že odsunutí termínu přijetí eura vinou nesplnění rozpočtového Maastrichstkého kritéria by mohlo ČR odsunout na druhou kolej z pohledu zahraničních investorů, pokud Maďarsko, Polsko a Slovensko přijmou euro dříve.
(zdroj: Reuters)