Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřeba domácností drží českou ekonomiku nad vodou

Spotřeba domácností drží českou ekonomiku nad vodou

16.04.2003 9:13
Autor: 

komentář doplněn
Tržby v maloobchodním prodeji se v únoru meziročně zvýšily o 4,3% po revidovaném lednovém růstu o 3,5%. Důležitou roli sehrál obnovený zájem o automobily a trvající silný růst poptávky po pohonných hmotách, a to i přes poměrně vysoké ceny. Údaje o maloobchodních tržbách nasvědčují tomu, že i v 1. čtvrtletí letošního roku byla hlavním zdrojem hospodářského růstu spotřeba domácností.

Tržby z prodeje pohonných hmot se v únoru meziročně reálně zvýšily o 8,5%, v běžných cenách dosáhl růst tržeb benzínových čerpadel dokonce 18,9%. Pohonné hmoty patří mezi zboží s poměrně nízkou cenovou elasticitou poptávky. Čeští motoristé reagují na růst cen benzínu a nafty až při výrazném zdražení, tj. pokud například cena benzínu (Natural 95) překročí 30 Kč/litr. Růst poptávky po pohonných hmotách má souvislost především s rostoucím počtem osobních automobilů na českých silnicích a se zvýšenou mírou jejich užívání (dojíždění do zaměstnání a nákupních center). O tom, že automobilů stále přibývá svědčí i tržby z jejich prodeje. V únoru se meziročně zvýšily o 5,8%. Následující měsíce pravděpodobně budou méně příznivé, přesto by letošní rok měl být pro výrobce, dovozce a prodejce automobilů na českém trhu úspěšnější než loňský rok, kdy došlo k poklesu tržeb o 1,1%. I v dalších segmentech maloobchodního prodeje se povětšinou dařilo. Tržby klesly jen prodejcům textilu a obuvi, a to i přes pokračování sezónních výprodejů a další snižování cen. Nižších cen využili spotřebitelé již v lednu, kdy se tržby z prodeje textilu a obuvi zvýšily o 3,2%, v únoru se již tržby snížily o 2,8%.

Poptávka domácností má ke svému růstu vše, co jen může mít: klesající ceny, rychle rostoucí reálné mzdy, ještě rychleji rostoucí objem vyplacených sociálních dávek ze státního rozpočtu, nízké úrokové sazby a rostoucí počet zaměstnanců. Spotřební výdaje domácností podporuje současná hospodářská politika. Na jedné straně můžeme pozorovat výrazný pozitivní fiskální impuls, na straně druhé uvolněné měnové podmínky utvářené politikou centrální banky. S rostoucí poptávkou ovšem drží krok nabídka. Pokračující expanze obchodních řetězců a výrazná konkurence na maloobchodním trhu umožňuje brzdit růst cen, či dokonce vést k jejich poklesu. Pokud se centrální banka rozhodne podpořit stabilizaci hospodářského růstu dalším snížením úrokových sazeb v odpovědi na zhoršené vyhlídky vnějšího hospodářského vývoje, neměly by být rostoucí maloobchodní tržby a spotřební výdaje domácností překážkou.

Pro celý letošní rok očekáváme zvýšení tržeb v maloobchodu o 3,4% po loňském zvýšení o 2,8%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data