V pondělí zveřejní Český statistický úřad únorová data o zahraničním obchodu České republiky. Letos se patrně neopakovala loňská příznivá situace, kdy obchodní bilance v únoru dokonce dosáhla přebytku 2,8 mld. Kč. Důvody jsou pro to tři.
Zásadním faktorem je postupné reálné zhoršování situace v zahraničním obchodu, ke kterému nejvíce přispívá stagnace německé ekonomiky a do jisté míry také loňské reálné zhodnocování kurzu koruny. Lednové reálné zvýšení vývozu sice bylo příjemným překvapením, aktuální informace z Německa jsou však méně povzbudivé.
Dalším důvodem pro růst schodků obchodní bilance je vzestup cen ropy a zemního plynu. Ropa se v únoru dovážela o 31% dráže než před rokem. Samotná cena ropy přitom stoupla o 63%. Výrazně však nárůst dovozních cen ztlumilo posílení koruny vůči dolaru, které v meziročním srovnání dosáhlo 20%. O významu nerostných paliv pro celkový vývoj obchodní bilance svědčí skutečnost, že dovoz nerostných paliv v současnosti dosahuje 8% celkového dovozu. V loňském roce, na ceny ropy a plynu poměrně příznivém, schodek v obchodu s nerostnými palivy dosáhl 64,6 mld. Kč (o 23 mld. Kč méně než v roce 2001), přičemž celková obchodní bilance dosáhla schodku 74,5 mld. Kč (o 42 mld. Kč méně než v roce 2001). Z více než poloviny se tedy na poklesu nerovnováhy v zahraničním obchodu se zbožím v loňském roce podílely ropa a plyn. Letošní rok patrně již tak příznivý nebude. Již lednový schodek ve skupině SITC 3 (nerostná paliva) přinesl téměř o jednu miliardu horší údaj než před rokem. A v únoru to lepší nebude.
Třetím důvodem pro je odeznění příznivého nominálního efektu posílení kurzu koruny na dovozní ceny. Kurz koruny k euru se stabilizoval a přestal zlevňovat dovozy do ČR. Posílení kurzu koruny spolu s nízkými cenami dovážených surovin loni snižovaly měsíční schodky zahraničního obchodu v průměru o 2,7 mld. Kč. V lednu 2002 o 3,6 mld. Kč, na konci roku o 1,5 mld. Kč. V lednu letošního roku již jen o 0,4 mld. Kč.
Celoroční saldo obchodní bilance nyní očekáváme na úrovni 90 mld. Kč.
David Marek