Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodní bilance v únoru?

Obchodní bilance v únoru?

21.3.2003 12:31
Autor: 

V pondělí zveřejní Český statistický úřad únorová data o zahraničním obchodu České republiky. Letos se patrně neopakovala loňská příznivá situace, kdy obchodní bilance v únoru dokonce dosáhla přebytku 2,8 mld. Kč. Důvody jsou pro to tři.

Zásadním faktorem je postupné reálné zhoršování situace v zahraničním obchodu, ke kterému nejvíce přispívá stagnace německé ekonomiky a do jisté míry také loňské reálné zhodnocování kurzu koruny. Lednové reálné zvýšení vývozu sice bylo příjemným překvapením, aktuální informace z Německa jsou však méně povzbudivé.

Dalším důvodem pro růst schodků obchodní bilance je vzestup cen ropy a zemního plynu. Ropa se v únoru dovážela o 31% dráže než před rokem. Samotná cena ropy přitom stoupla o 63%. Výrazně však nárůst dovozních cen ztlumilo posílení koruny vůči dolaru, které v meziročním srovnání dosáhlo 20%. O významu nerostných paliv pro celkový vývoj obchodní bilance svědčí skutečnost, že dovoz nerostných paliv v současnosti dosahuje 8% celkového dovozu. V loňském roce, na ceny ropy a plynu poměrně příznivém, schodek v obchodu s nerostnými palivy dosáhl 64,6 mld. Kč (o 23 mld. Kč méně než v roce 2001), přičemž celková obchodní bilance dosáhla schodku 74,5 mld. Kč (o 42 mld. Kč méně než v roce 2001). Z více než poloviny se tedy na poklesu nerovnováhy v zahraničním obchodu se zbožím v loňském roce podílely ropa a plyn. Letošní rok patrně již tak příznivý nebude. Již lednový schodek ve skupině SITC 3 (nerostná paliva) přinesl téměř o jednu miliardu horší údaj než před rokem. A v únoru to lepší nebude.

Třetím důvodem pro je odeznění příznivého nominálního efektu posílení kurzu koruny na dovozní ceny. Kurz koruny k euru se stabilizoval a přestal zlevňovat dovozy do ČR. Posílení kurzu koruny spolu s nízkými cenami dovážených surovin loni snižovaly měsíční schodky zahraničního obchodu v průměru o 2,7 mld. Kč. V lednu 2002 o 3,6 mld. Kč, na konci roku o 1,5 mld. Kč. V lednu letošního roku již jen o 0,4 mld. Kč.

Celoroční saldo obchodní bilance nyní očekáváme na úrovni 90 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data