Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Garance státu v bankovním sektoru nejsou specifikem ČR

Garance státu v bankovním sektoru nejsou specifikem ČR

5.3.2003 12:41
Autor: 

Nejenom v zemích střední a východní Evropy, ale také v západní Evropě probíhá proces privatizace a snižování role státu v bankovním sektoru. V zemích EU, kde stát do něj stále významně zasahuje, se předpokládá, že tento trend bude pokračovat. Jde jak o prodej přímých vlastnických podílů státních institucí v bankách, tak o rušení či omezování garancí státu za závazky bank. Snižování vlivu státu v bankovním sektoru ve formě záruk se věnuje tento článek.

Zářný příklad poklesu role státních orgánů najdeme v Německu, kde se tamní vláda a Evropská komise v červenci 2001 dohodly na postupném odbourání státní podpory pro dva systémy spořitelen (Sparkassen a Landesbanken). Stát poskytoval garanci na udržení jejich solventnosti a neomezenou záruku za závazky těchto bank. Tržní podíl těchto institucí je více než třetinový, reprezentují tak velmi významnou část německého bankovního trhu. Stejné šetření zahájila Evropská komise nedávno v Rakousku s cílem zjistit, zda státní garance pro regionální hypotéční banky (Landeshypothekenbanken) a některé spořitelny nejsou nezákonnou státní podporou. Tyto banky nicméně nehrají tak významnou roli na domácím bankovním trhu jako výše zmíněné spořitelny v Německu. Připomínáme ale, že vláda přestala garantovat nově vzniklé závazky poštovní spořitelny Postsparkasse (dnes součást skupiny Bawag) až v roce 2001. Navíc, veškeré závazky Bank Austria byly garantovány městem Vídní až do konce roku 2001.

Konkurenční prostředí po zrušení státních garancí je pro německé Landesbanken a Sparkassen velkou výzvou, obzvlášť, když vezmeme navíc v úvahu jejich chronicky nízkou ziskovost. V reakci na tuto situaci prochází sektor určitými strukturálními změnami, jako je reorganizace činností, horizontální a vertikální konsolidace nebo vytváření nových obchodních modelů (například mezinárodní expanze, orientace na služby privátním klientům či posun směrem k investičnímu bankovnictví).

Sektor družstevních bank (kampeliček) má velmi důležitou roli v Německu, Francii, Itálii, Nizozemí, Rakousku a Finsku. V zemích jako jsou Rakousko a Francie je pozorovatelná tendence k odstranění křížového vlastnictví v tomto sektoru, která začala před několika lety ve Velké Británii mezi stavebními spořitelnami a v Itálii mezi spořitelnami. V Rakousku je systém vzájemného vlastnictví typický pro sektor Raiffeisenbank a Volksbank, které mají společně cca 27% podíl na trhu. Odstranění tohoto vzájemného vlastnictví by mohlo být spojeno se vstupem soukromého kapitálu, který by mohl být zdrojem dalšího jejich růstu. Příkladem z nedávné minulosti může být uvedení na burzu minoritního podílu ve francouzské Crédit Agricole, centrály a mateřské společnosti celé skupiny „French Crédit Agricole“. Ta nedávno oznámila záměr ovládnout jinou francouzskou banku Crédit Lyonnais. V důsledku tlaku na snižování nákladů se některé družstevní banky snaží o reorganizaci celé skupiny a její větší sjednocení, například sdílením některých činností.

Jan Hájek, Jitka Oppitzová
(článek čerpá z materiálů ECB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů