Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klesnou spotřebitelské ceny po šesté v letošním roce?

Klesnou spotřebitelské ceny po šesté v letošním roce?

4.10.2002 10:54
Autor: 

V úterý 8. října zveřejní Český statistický úřad údaje o spotřebitelských cenách v září. Podle našeho odhadu se cenová hladina oproti srpnu snížila o 0,2%. Meziroční změna spotřebitelských cen by však měla vyšplhat na 1,1% z 0,6% v srpnu, neboť loni v září došlo k prudkému poklesu cen (-0,7%). Pokud se naplní naše prognóza, bude zářijový pokles spotřebitelských cen již šestým v letošním roce. Ke zvýšení cenové hladiny doposud došlo jen třikrát.

Proč by měla být inflace opět záporná? Především by měl odeznít nejdůležitější deflační faktor v minulých měsících - pokles cen potravin. Podle dílčích údajů z týdenních šetření lze odhadovat stabilitu cen potravin. Ze začátkem podzimu končí příznivý sezónní efekt u cen zeleniny včetně brambor. Zářijové údaje by měly potvrdit obrat ve vývoji cen vepřového, které od loňského listopadu až do letošního července neustále klesaly. Ceny drůbeže by sice měly nadále klesat (snižují se neustále od loňského září), i zde však klesající trend postupně vyhasíná.

Bez odezvy nezůstane skokové zdražení cen pohonných hmot. V průběhu několika málo dní většina distributorů pohonných hmot zvedla cenu Naturalu 95 v průměru o 1 koruna na litr, tj. zhruba o 4,3%. To by mělo k celkové inflaci přispět 0,1 procentního bodu.

Co by tedy mělo k poklesu celkové cenové hladiny? Rekreační zájezdy. Září je měsícem, kdy ceny služeb cestovních kanceláří pravidelně klesají a nejinak by tomu mělo být v letošním roce. V září loňského roku ceny dovolených v průměru klesly o 19,9%, což celkovou inflaci snížilo o 0,65 p.b. V září 2000 dovolené meziměsíčně zlevnily o 12,4% a dopad na celkovou inflaci činil -0,41 p.b. Pro letošní rok počítáme se zářijovým poklesem cen dovolených v průměru o 14-16%. Devátý měsíc roku přináší ještě jeden pravidelný sezónní efekt - zvýšení cen v oblasti vzdělání. Začátek školního roku je ideální příležitostí k úpravě ceníků těchto služeb. V oddíle stravování a ubytování zase ovlivňuje cenový vývoj zdražování ve školních jídelnách a ubytování na internátech a kolejích. Váhy těchto položek ve spotřebitelském koši ovšem nejsou příliš významné.

V září byly také zvýšeny ceny za poštovní služby. Vzhledem k velmi nízké váze ve spotřebitelském koši (0,08%) ovšem ani tento administrativní zásah do inflace příliš nepromluví. Po odhlédnutí od všech sezónních vlivů, a těch v září není málo, nepředstavuje námi očekávaná hodnota změnu dosavadního trendu jádrové inflace. Pokud bychom odhlédli od volatilních položek spotřebitelského koše, pohybovala by se inflace i nadále v blízkosti dvouprocentního prahu. Co se týče vlivu na rozhodování centrální banky, neměly by zářijové inflační statistiky vést ke změně názoru ČNB. Rozhodující budou nové prognózy vývoje ekonomiky v příštím roce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data