Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

11.04.2006 12:11
Autor: 

Slovensko
Slovenská dlhopisová krivka sa v minulom týždni posunula smerom hore hlavne pod vplyvom vývoja na vyspelých trhoch. Najväčší posun bol viditeľný na dlhom konci krivky a to o cca 14 bps, ktoré sledovali rast európskych výnosov. Krátky koniec vzrástol len mierne a to približne o 2 bps.

V pondelok sa konala aukcia 13-ročného štátneho dlhopisu SLOVGB 5,3%/2019. Dopyt investorov bol veľmi nízky na úrovni 1,9 mld. Sk. ARDAL sa ponúknuté ceny zrejme zdali privysoké (4,33% - 4,55%) a odmietol všetky ponuky, presne ako sa to stalo v dvoch predchádzajúcich aukciách. Vývoj štátneho rozpočtu je v súčasnosti priaznivý a preto štát nie je nútený akceptovať ponúkané výnosy za akúkoľvek cenu. Priemerný výnos v aukcii dosiahol 4,472 % a bol mierne vyšší ako kotácie na sekundárnom trhu.

Tak ako v prípade koruny, aj pre bondy bude najbližším kľúčovým údajom inflácia. Guvernér Šramko povedal, že inflačné riziká sú stále prítomné a je skôr tendencia k ich rastu, než k poklesu. Zároveň však dodal, že je predčasné hovoriť, či NBS bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky. To, ako centrálna banka odhaduje ďalší vývoj inflácie, bude zrejmé z novej inflačnej prognózy, ktorá bude zverejnená po aprílovom zasadnutí bankovej rady. Nami predpokladaný mierny rast inflácie by nemal mať na dlhopisy výrazný vplyv. Dlhý koniec krivky bude už tradične sledovať najmä pohyby európskych výnosov. V trhových cenách je v súčasnosti v horizonte 3 mesiacov započítané zvýšenie sadzieb o 50 bps. Po posledných vyjadreniach členov NBS nepredpokladáme, že by k zmene sadzieb prišlo už v apríli. Očakávame, že sa tak môže stať v máji alebo v júni a v menšom rozsahu o 25 bps. Kľúčovým indikátorom v tomto smere bude jednoznačne inflácia a spolu s ňou devízový kurz.

Polsko
Výnosy polských dluhopisů zůstaly minulý týden v podstatě beze změny a to i přes pokračující napětí na domácí politické scéně. Přerušily tak několikatýdenní oslabování, které na trhu převládalo od počátku března. O tom, že negativní sentiment na trhu s dluhopisy zvolna končí, svědčil i zvýšený zájem o aukci dvouletých papírů. Je však třeba rovněž zdůraznit, že korekce předcházejících ztrát a stabilita trhu minulý týden byla z velké části způsobena celkovou změnou názoru zahraničních investorů na střední Evropu. Díky přetrvávajícímu politickému napětí by byla změna trendu klesajících cen přesto obtížná, kdyby ve čtvrtek mírný komentář představitele ECB neschladil očekávání rychlého růstu evropských sazeb. Podporu změny trendu poskytl i plán veřejné finanční reformy, která byla zveřejněna v pátek.

Klíčová data o březnové inflaci budou zveřejněna koncem tohoto týdne. Předpokládáme, že inflace bude o něco nižší, než očekává trh. Její dopad však bude menší, protože bude zveřejněna těsně před velikonočními svátky. Do té doby pak bude pohyb trhu určovat spíše nálada na emerging markets a informace z domácí politické scény.

Maďarsko
Oslabení forintu na nová minima a předvolební nervozita způsobily, že dluhopisy rychle smazaly zisky zaznamenané na počátku minulého týdne. Volatilita středního a dlouhého segmentu křivky nebyla nijak výrazná a trh raději zaujal vyčkávací postoj před nedělním hlasováním a pondělním publikováním předběžných výsledků veřejných financí. Příznivý volební výsledek, úterní inflační čísla (více viz očekávané události), zaujímání pozic před čtvrteční aukcí a vysoká likvidita na trhu (jsou splatný dluhopis v objemu 300 mil. EUR) ovlivní obchodování v průběhu tohoto týdne. Celkově se domníváme, že pozitivní vlivy by měly převážit a výnosy by měly zaznamenat do konce týdne pokles podél celé křivky.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (12/20 Q4)
13:00JPMorgan Chase & Co (12/20 Q4)
14:00Citigroup Inc (12/20 Q4)
14:00Wells Fargo & Co (12/20 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university