Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Teorie temné hmoty: globální ekonomická (ne)rovnováha

Teorie temné hmoty: globální ekonomická (ne)rovnováha

24.2.2006 12:55
Autor: David Marek

Gigantické schodky běžného účtu USA, obrovské devizové rezervy Japonska a Číny, fluktuace kurzu dolaru. Ve zkratce globální nerovnováha. Tento termín patří mezi nejčastěji skloňované v akademických makroekonomických diskusích i projekcích směnných kurzů. Základní myšlenkou je, že prohlubování schodku běžného účtu USA může být jen dočasně financováno nákupem amerických cenných papírů. Vnější nerovnováha americké ekonomiky není nic nového. Čistá investiční pozice USA se kvůli financování schodku běžného účtu přehoupla do záporných hodnot již v roce 1986 a stále narůstá. V okamžiku, kdy bublina dosáhne kritického bodu, praskne a dojde ke korekci propadem kurzu dolaru, růstem úrokových sazeb a poklesem poptávky v USA i jinde ve světě. V USA-centrickém světě to bude znamenat rozkolísání celosvětové ekonomiky. Ale kdy dojde světu trpělivost s rozhazovačností Američanů žijících stále na více dluh? Proč ona bublina už nepraskla? Mezitím dolar loni posílil o 13,4 procenta vůči euru, 10,9 procenta získal na britskou libru a 14,8 procenta na japonský jen.

Buď je iracionalita finančních trhů nečekaně vysoká a rezistentní vůči slovům moudrých ekonomů, nebo tu něco nehraje, něco chybí. Temná hmota (kapitál), říkají Ricardo Hausmann a Federico Sturzenegger z Harvardu!* V astrofyzice se tímto termínem vysvětluje, proč je vesmír stabilní, ačkoli k tomu gravitace známé hmoty nepostačuje. Hausmann a Sturzenegger si tento termín vypůjčili k vysvětlení americké, a globální, nerovnováhy. Nebo rovnováhy?

Ústředním bodem je následující zarážející fakt. V roce 1980 dosahovala čistá investiční pozice USA 360 miliard dolarů. Tento vyvezený kapitál generoval výnosy 30 miliard dolarů. V roce 2004 byla čistá investiční pozice USA záporná. Zahraniční investoři investovali v USA o 2,5 biliónů dolarů více než američtí investoři v zahraničí. Za vypůjčený kapitál se musí platit a USA by tedy měly mít záporné saldo bilance výnosů. Jenže v roce 2004 převyšovaly příjmy z amerických investic v zahraničí platby výnosů zahraničním investorům opět o 30 miliard dolarů!

Hausmann a Sturzenegger z toho vyvozují, že existuje americký kapitál, který generuje výnosy, ale není zachycen v oficiální statistice. Pokud je bilance výnosů USA v přebytku, znamená to, že skutečná čistá investiční pozice USA je kladná. Chybějící kapitál, onu temnou hmotu, ekonomové z Harvardu odhadli stejným způsobem jako se vypočítá hodnota firmy, když známe výnosy firmy a P/E poměr, nebo hodnota nemovitosti, když známe výši nájemného. Výnosy v tomto případě známe (přebytek bilance výnosů). „P/E“ Hausmann a Sturzenegger aproximovali výnosem krátkodobých amerických dluhopisů. Výsledkem je čistá investiční pozice USA se zahrnutím „temné hmoty“ ve výši 600 miliard dolarů. Rozdíl mezi touto cifrou a oficiální čistou investiční pozicí USA je 3,1 biliónu dolarů. Takový je tedy rozměr „temné hmoty“.

A co že ta „temná hmota“ vlastně je? Autoři uvádí tři příklady. Prvním příkladem je know-how. Americké investice v USA vynáší více než jiné investice, kvůli know-how, jež je součástí těchto investic. Druhým příkladem je ražebné, které je výnosem za to, že USA poskytují světu všeobecně přijímaný likvidní statek v podobě vlastní měny. Třetím potom rozdíl mezi výnosy na rozvíjejících se trzích a výnosy v USA, přičemž tuto prémii lze chápat jako pojištění rizik rozvíjejících se trhů. „Temnou hmotou“ jsou tedy znalosti Američanů, jejich měna a pojištění, které poskytují světu.

Z pohledu stability světové finanční architektury je v USA-centrickém světě klíčové, zda je kapitál v podobě „temné hmoty“ stabilní. Hausmann a Sturzenegger ukazují, že odpověď je kladná. V posledních 25 letech se objem tohoto kapitálu výrazně zvýšil a nyní již dosahuje 40 procent HDP. A nakonec to nejdůležitější. Pokud USA nejsou dovozci kapitálu, ale naopak jeho vývozci, musí být také situace ve zbytku světa jiná, než ukazují oficiální statistiky. Autoři přepočetli čisté investiční pozice, tj. zahrnuli „temnou hmotu“, také v případě EU, Japonska a souhrnně pro zbytek světa. Výsledek je takový, že v posledních zhruba dvaceti letech je čistá investiční pozice USA a EU více méně stabilní a žádná globální nerovnováha se nekoná. Pro krach dolaru podle této teorie tedy není důvod. A zdá se, že dolar to ví, zatímco většina ekonomů nikoli.

* U.S. and global imbalances: Can dark matter prevent a big bang?, Kennedy School of Government, Harvard University, November 2005.


Váš názor
  • Temno
    27.2.2006 9:31

    Temné teorie vždy přicházejí aby zakryly podstatu věci. Dosadíme-li v USA obvyklou míru pokrytectví ze vzorce vypadnou peněžní toky šedé a černé ekonomiky, včetně prodeje drog, zbraní, daňových optimalizací etc. Vzhledem k tomu, že autoři jsou američané, nelze se závěrům divit. I tak jim složí ke cti, že poskytli materiál pro ostatní "mezi řádky".
    VCR
Aktuální komentáře
20.6.2018
19:11Skutečné bubliny jsou někde jinde než na technologiích  
17:43EPH nabízí růst, jasnou strategii a zajímavý výnos. Od investorů přijme 3 miliardy korun i víc
17:29Praha v zeleném i přes strmý propad Kofoly, v Evropě se dařilo Unicredit  
16:51Strach přešel, opatrnost zůstává. Hlavní měny ani koruna dnes nenašly směr  
16:47Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí eurozóna list za krizí
15:59EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA
15:56PKN Orlen má souhlas k vytěsnění dalších akcionářů Unipetrolu
15:04Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
14:59Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
13:56ČEZ , a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu 21.6.2018
13:11Avast stihla smršť nákupních doporučení. Nejvýš míří to tuzemské  
12:20Akcie Kofola propadají až o 24 procent. Akcionář CED Group prodal 8,5% podíl
11:01Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
10:49Akcie evropských bank dnes vzkvétají. Avast má čtyři čerstvá doporučení k nákupu
10:35Trhům se vrací nálada, euro ani koruna z toho však neprofitují  
9:32Zakladatel Frolík zvažuje pustit do evropské jedničky zdravotních lůžek LINET další investory
9:12Rozbřesk: Další rok s deficitem. Ropa Brent u 75 dolarů
9:00Evropské burzy čeká zřejmě zotavení. V Praze se zastavuje obchodování s akciemi Kofoly  
8:50Poprvé od roku 2009 klesl meziměsíčně objem i počet nových hypotečních úvěrů
8:33General Electric po sto letech vypadne z akciového indexu Dow Jones

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů