Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v roce 2005: šaty dělají člověka… a ceny dělají tržby

Maloobchod v roce 2005: šaty dělají člověka… a ceny dělají tržby

15.2.2006 9:50
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Obrat v maloobchodním prodeji (OKEČ 50+52) se v prosinci meziročně zvýšil o 2,1 %. Meziměsíčně tržby v maloobchodu dokonce stagnovaly (OKEČ 52). Jak je vidět, tak ani hojně diskutovaná rostoucí zadluženost domácností nedokázala výrazně ovlivnit celkové útraty českých domácností v obchodech. K pomalému růstu maloobchodních tržeb v meziročním srovnání přispěla stagnující poptávka po automobilech. Naopak klesající ceny podpořily poptávku po textilu a obuvi.

Za celý loňský rok se tržby v maloobchodním prodeji zvýšily o 3,8 % po růstu o 2,5 % v roce 2004 a dosáhly hodnoty 1,1 bilionu korun. Ve většině sortimentních skupin se tržby reálně zvýšily o 3-5 %, výjimkou je prodej textilu a obuvi, kde obchodníci zaznamenali zvýšení obratu o téměř 12 %. České, moravské a slezské domácnosti se v loňském roce rozhodly využít výhodných podmínek a obměnily nebo rozšířily svou garderobu. Výhodnými podmínkami rozuměj především ceny. Deflace v této části spotřebního koše loni dosáhla 5,9 %. Žádné jiné zboží tak výrazně nezlevnilo. Ostatně i elegantní šatník lze považovat za projev rostoucí životní úrovně (pokud se nejedná o císařovy nové šaty).

Vývoj maloobchodních tržeb v závěru loňského roku odpovídá pomalému růstu disponibilního důchodu domácností a zapadá do obrázku nízké inflace s absencí domácích poptávkových inflačních tlaků. Hrubý disponibilní důchod domácností se podle našeho odhadu loni reálně zvýšil o 2,0 %, zatímco o rok dříve stoupl o 3,3 %. Míra hrubých úspor by měla stagnovat na úrovni hodnoty 7,5 %. Pomalý růst běžných příjmů částečně nahradila zvyšující se zadluženost domácností. Údaje o dynamice spotřebitelských úvěrů jsou velmi vysoké, ale tak je tomu vždy, když se začíná z nízkých hodnot. Hrubým propočtem lze odhadnout, že 92 % spotřebních výdajů je financováno z běžných příjmů a zbylých 8 % z půjček. Je zřejmé, který faktor je pro maloobchodní prodeje určující.

K dispozici jsou zároveň údaje o dalších sektorech služeb. Ani loni se nedařilo hotelům, penzionům, restauracím a barům. Tržby zde reálně meziročně klesly o 4,1%. I dopravě se snížily tržby, a to o 0,8 % zásluhou poklesu v železniční dopravě. Tržby ve spojích, které stouply o 8,4 %, popohnaly hlavně útraty ze telekomunikační služby, jež více než kompenzovaly klesající tržby u poštovních služeb. Jako celek zaznamenaly služby zvýšení tržeb o 3,1 % po růstu o 3,2 % v roce 2004.

V letošním roce počítáme s čtyřprocentním růstem maloobchodních tržeb. Tempo růstu disponibilního důchodu domácností by sice mohlo ještě zvolnit při avizovaných kolektivních dohodách o mzdách v letošním roce. Pokračovat by však měla expanze úvěrového financování.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data