Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Kdo půjčuje a komu?

5.12.2000 13:50
Autor: 

Objem úvěrů poskytnutých bankami klesl meziročně o 6,8%. V září činila hodnota meziroční změny -3,9%. Na poklesu objemu úvěrů se podílí především snížení korunových úvěrů poskytnutých podnikům, jejichž objem se snížil o 37,3 mld. Kč (4,9%). Ve stejné výši se snížil objem úvěrů v cizí měně poskytnutých podnikům. Naopak korunové úvěry poskytnuté domácnostem se meziročně zvýšily o 7,1% (7,7 mld. Kč), což je další indicií rostoucí spotřebitelské poptávky. Při očištění o kurzové vlivy, odpisy a operace spojené s restrukturalizací a vyčištěním úvěrových portfolií lze říci, že úvěrová emise v podstatě stagnuje.

Při pohledu do podrobnějších statistik o úvěrech a pohledávkách se nám vynoří přesnější obraz vývoje úvěrové emise v ČR. Na straně poskytovatelů úvěrů hrají největší roli velké banky, Komerční banka, Česká spořitelna a ČSOB. Jejich podíl na celkovém objemu poskytnutých úvěrů činí přibližně 46%. Právě v těchto bankách se nahromadil značný objem problémových úvěrů, což nutí tyto banky vytvářet vysoký objem opravných položek a zvýšit nároky na bonitu úvěrových návrhů. V důsledku se objem jimi poskytnutých úvěrů meziročně snížil zhruba o 160 mld. Kč (24%) a jejich podíl na celkovém objemu poskytnutých úvěrů se tak snížil z 57% na zmíněných 46%.

Stále významněji se na českém úvěrovém trhu uplatňují zahraniční banky. V současnosti jejich podíl na celkovém objemu poskytnutých úvěrů dosahuje 26%, když ještě před rokem se pohyboval kolem 22%. Objem jimi poskytnutých úvěrů se meziročně zvýšil o téměř 14%.

Rostoucí je také podíl ostatních bank. Nyní jejich podíl činí 25,5% (v září 1999: 19,1%). Oproti loňskému roku objem jimi poskytnutých úvěrů vzrostl o téměř 27%.

Na straně poptávky se mezi úspěšně uspokojené, kromě zmíněných domácností, řadí firmy podnikající ve výrobě elektrických a optických přístrojů, jejichž objem závazků vůči bankám vzrostl meziročně o 10%, výrobě dopravních prostředků (13%), peněžnictví (19%), pojišťovnictví (553%), pronájmu strojů a zařízení (27%). Vesměs se jedná o obory, kam směřuje nejvíce přímých zahraničních investic, a kde je nejvyšší podíl zahraniční kapitálu. V ostatních odvětvích lze pozorovat pokles objemu úvěrů.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data