Následuje úplné znění tiskové zprávy ČP:
Praha (29. dubna 2004) – Česká pojišťovna vytvořila za první čtvrtletí letošního roku čistý zisk 1,6 miliardy korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se zisk téměř ztrojnásobil
a ČP se tak daří plnit letošní ambiciózní plán. Na výrazném růstu zisku se podílely především výnosy z finančního umístění a vysoký objem obchodní produkce. Díky růstu předepsaného pojistného se tržní podíl ČP zvýšil z 36 na 39 procent.
Celkové předepsané pojistné České pojišťovny během prvních tří měsíců roku 2004 činilo
13,1 miliardy korun, když meziročně vzrostlo o téměř 2 miliardy, tedy o více než 17 procent. Hlavním tahounem růstu byla tentokrát oblast životního pojištění, kde dynamika přesáhla 42 % a celkové předepsané pojistné činilo více než 4,4 miliardy korun. „Ve výsledku se odráží naše nová produktová politika. Loni na jaře jsme začali na trh uvádět produkty životního pojištění, které lze tzv. ušít na míru každému klientovi, a obchodní služba ČP s nimi slaví velký úspěch,“ vysvětlil náměstek pro životní pojištění Ivo Foltýn. Životní pojištění DYNAMIK se během krátké doby stalo jednoznačně nejprodávanějším životním pojištěním v České republice a letos získalo ocenění Zlatá koruna 2004 za nejoblíbenější finanční produkt roku. „Posílení naší tržní pozice si slibujeme i od dětského životního pojištění, které jsme pod názvem SLUNÍČKO uvedli na trh v letošním roce,“ dodal Foltýn.
Meziroční dynamika u neživotního pojištění dosáhla po očištění o vliv postupného vyrovnávání počtu klientů povinného ručení v lednu a v jiných měsících roku 16 procent při předepsaném pojistném 8,7 miliardy korun. „V povinném ručení totiž na začátku roku 2000 měli všichni řidiči lednovou splatnost pojistného. S nákupy a převody vozidel v průběhu jednotlivých let ale váha v lednu hrazeného pojistného z celoročního pohledu klesá ve prospěch dalších měsíců,“ upozornil náměstek pro neživotní pojištění Jan Ježdík. Bez zohlednění vlivu povinného ručení předepsané pojistné vzrostlo o více než 7 procent. „Havarijní pojištění meziročně narostlo o 27 procent, pojištění domácností
a staveb pak o 24, respektive 21 procent,“ doplnil Ježdík.
Vlastní kapitál České pojišťovny k 31.3.2004 přesáhl 17 miliard korun. Bilanční suma ČP se meziročně zvýšila o 6,5 miliardy na 125,4 miliardy. Výše technických rezerv dosáhla 91 miliard korun.
Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem 39 procent. Schopnost České pojišťovny udržet si dominantní tržní podíl v životním i neživotním pojištění oceňují i ratingové agentury Moody´s a Standard & Poor´s. Agentura S&P v listopadu 2002 zvýšila dlouhodobý rating finanční síly a úvěrový rating ČP na úroveň BBB- a přiřadila těmto ratingům stabilní výhled. Tento rating agentura potvrdila v září 2003. Moody´s v červenci 2003 udělila České pojišťovně ohodnocení finanční síly Baa3 se stabilním výhledem. Uvedená hodnocení patří do tzv. investičního stupně. ČP se tak řadí mezi nejvýše hodnocené tuzemské finanční instituce. Kromě vedoucí tržní pozice vyzdvihují obě agentury rovněž dobré provozní výsledky a vynikající likviditu. Česká pojišťovna spravuje 14,5 milionu pojistných smluv. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 85 procent.