Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nový DVD přehrávač, pár triček… maloobchod má žně

Nový DVD přehrávač, pár triček… maloobchod má žně

22.05.2006 9:27
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Maloobchodní tržby se v březnu meziročně zvýšily o 6,7 procenta a potvrdily trend svižného růstu spotřebitelské poptávky v letoším roce. Příspěvek spotřeby domácností k růstu HDP tak zřejmě bude v letošním roce vyšší než loni. Nicméně na scénáři pozvolného zvyšování úrokových sazeb, počínaje 3. čtvrtletím letošního roku, se prozatím nic nemění, neboť růst domácí poptávky prozatím negeneruje zřetelné inflační tlaky ani nepředstavuje hrozbu pro vnější nerovnováhu.

Hitem letošního roku jsou textil, kde se v březnu tržby zvýšily o 20,7 procenta, a elektronika, elektrospotřebiče, nábytek a další zboží pro domácnost, kde tržby stouply o 16,2 procenta. K růstu celkových tržeb v maloobchodu významně přispělo také zvýšení tržeb z prodeje a oprav automobilů o 10,9 procenta. Útraty naopak klesly v obchodech s kosmetikou, drogérií a farmaceutickým zbožím, kde obchodníci slavili žně v loňském roce.

Tržby v celém sektoru služeb v 1. čtvrtletí stouply o 4,7 procenta. Klíčovým faktorem byl vývoj tržeb v maloobchodním prodeji popsaný výše. V propadu pokračovaly v ubytování a stravování (-4,9 procenta). Dopravní služby zaznamenaly oživení poptávky a tržby v tomto odvětví vzrostly o 5,2 procenta. Z dalších oborů služeb stojí za povšimnutí růst tržeb za zprostředkování pracovních sil o 22,2 procenta. Zájem o služby personálních agentur je jedním z příkladů vlivu rychlého růstu ekonomiky na trh práce.

První čtvrtletí letošního roku patrně přinese nevídaně vysoké tempo růstu hrubého domácího produktu, neboť dochází k souběhu dalšího zvýšení reálného přebytku obchodní bilance a oživení domácí poptávky, na které lze usuzovat mimo jiné právě z vývoje tržeb v maloobchodu a dalších odvětvích služeb. Do vývoje cenové hladiny se ovšem akcelerace domácí poptávky prozatím nepromítá postřehnutelným způsobem. Korigovaná inflace bez pohonných hmot zůstává v blízkosti nuly a nezavdává důvodu ke změně očekávaného vývoje úrokových sazeb v letošním roce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data