Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Štěch: Mzdy zaostávají za růstem HDP a produktivity, budeme výrazně tlačit na jejich růst

Štěch: Mzdy zaostávají za růstem HDP a produktivity, budeme výrazně tlačit na jejich růst

22.05.2006 17:41
Autor: 

Odbory budou dál výrazně tlačit na růst mezd. Ty zaostávají za enormním růstem HDP a produktivity, a tak by ČR mohla postupně dosáhnout západoevropské výkonnosti, avšak za východoevropské mzdy. Říká to předseda ČMKOS Milan Štěch v dnešním rozhovoru pro Patria.cz.

Složená daňová kvóta 36 % je pod průměrem EU, říká předseda ČMKOS, a daně jsou prostředkem pro "rozumnou solidaritu evropského standardu" - ta napomáhá stabilitě, prosperitě i omezení konfliktů. Větší důraz na nepřímé daně zhoršuje situaci pro zaměstnance. "Z diskusí s ještě zkušenějšími odboráři, zejména z členských zemí EU, mám potvrzeno, že přenášení daňové zátěže z přímých daní na nepřímé v drtivé většině negativně dopadá právě na zaměstnance," říká Štěch.

Nutnost sdružovat se v odborech podle Štěcha pramení z podřízeného postavení zaměstnance. Snaží se prosazovat minimální mzdu jako garanci pro existenci zaměstnance a jeho rodiny. "Naprosto zcela volné ruce trhu nevěřím," říká Štěch. Bez vlivu odborů by podle něj bylo postavení zaměstnanců a jejich mzdy a pracovní podmínky mnohem horší. Základní práva zaměstnanců jsou porušována v mnoha případech v oblastech elektrotechniky, strojírenství i služeb.

"Nový zákoník práce nezakládá nová práva pro zaměstnance a tím vůbec ne na úkor zaměstnavatelů," ubezpečuje předseda ČMKOS. Dnešní akci železničářů na podporu zákoníku označuje ve srovnání s "nedávnými akcemi" za nepatrné upozornění na oprávněné požadavky.

Více k činnosti odborů, mzdám, vztahu k politice i k "Mackově facce" čtěte v dnešním Online rozhovoru s předsedou ČMKOS Milanem Štěchem!


Váš názor
 • Jo, hoch má pravdu
  22.05.2006 19:56

  Jen by si měl uvědomit co tlačí růst HDP. Je to spotřeba domácností, dluhy a růst platů státní správy a samosprávy. Je neuvěřitelný, že soukromé firmy mají platit královské platy procovníkům ROPO. V malých městech jsou platy ROPA vyšší než zaměstnanců. To snad nikde ve světě není. Odměna za práci je dána souhrnem určitých rizik. Mezi ně patří např. riziko ztráty zaměstnání. Jaké toto riziko je v statní správě ??? Nechápu. Smutný je, že tomu věřej šamšulové
  edfu
  • Tlačit
   23.05.2006 10:33

   ten pan štěch může tlačit tak akurát na záchodě... odbory u nás už dávno nefrčí, jako klíšťata přežívají v polostátních socialistických podnicích ale v kauflandu by s nima vyběhli :)
   Frank
   • Tlačit
    25.05.2006 15:09

    Štěchovi nebude nic platné ani na záchodě.Jediná pomoc je vývod bokem
    orada poisson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data