Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna mírně roste, avšak pozornost se přesunuje k Fedu a ECB

Koruna mírně roste, avšak pozornost se přesunuje k Fedu a ECB

6.6.2006 10:36
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Úterní obchodování začíná pro korunu posílením na 28,29 Kč/EUR. Ráno zveřejněná obchodní bilance byla horší, než trh čekal: přebytek 0,16 miliard oproti námi očekávaným 1,0 miliardám a tržnímu konsensu 3,4 miliard Kč. Koruna přesto tento výsledek zatím prakticky ignoruje. Téma povolebních rozhovorů o sestavení vlády zůstává aktuální, avšak jeho vliv se zmírnil. Ve hře je stále množství variant (k nimž ještě přibyla úřednická vláda) a koruna zatím nemá důvod přehnaně reagovat. v delším výhledu bychom ale měli obavu z prodlužování nejistoty bez stabilní nové vlády. Posílení koruny dnes určuje hlavně pozitivní vývoj v celém regionu.

Pozornost trhu se postupně od českých voleb přesouvá směrem k tématu úrokových sazeb ve světě. Včera přišel šéf Fedu Bernanke s příspěvkem na konferenci Americké bankovní asociace. Celkově vzato nebyla jeho slova příliš na jestřábí notě. Fed podle Bernankeho nedovolí inflaci, aby zůstala příliš vysoko. Nyní se inflace pohybuje v horní části intervalu, který odpovídá cenové stabilitě. Na druhou stranu ale Fed bere v úvahu zpomalování hospodářského růstu a prodlevu, se kterou měnová politika ovlivňuje ekonomiku. Zdá se proto, že klíčová pro sazby bude květnová inflace (14.6.). Při mírnějším růstu cen je možné, že sazby neporostou, v opačném případě by pravděpodobnost zvýšení sazeb nad 5,00 % byla vysoká.

Trh se zaměřil především na část Bernankeho projevu o inflaci a to posílilo dolar až na hranici 1,2900 USD/EUR. K dalšímu růstu ale nedochází a dolar se obchoduje na 1,2914 USD/EUR. Je tu totiž i ECB.

ECB bude o sazbách jednat tento čtvrtek. Očekává se zvýšení sazeb o 25 bodů, ale spekuluje se i o variantě 50 baz. bodů. To by "vynulovalo" případné zvýšení sazeb Fedu a nákupy dolaru jsou proto opatrnější. Navíc výhled kombinace růstu sazeb v USA a EMU je negativní pro rozvíjející se trhy a může vyvolávat prodejní tlak i na koruně v druhé polovině týdne. Mírnit ho mohou dobrá data o českém HDP.

Koruna vůči dolaru obchoduje na 21,91 Kč/USD, tedy oproti včerejšku s minimální změnou.


Váš názor
  • Kdy dojde konecne
    6.6.2006 11:17

    k tomu oslabeni koruny "o nekolik desitek haleru", jak v sobotu v noci bylo receno? Nebo to byl osobni nazor?
    Honza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data