Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČNB: Rizika pro prognózu jsou mírně proinflační, výhled veřejných financí se zhoršuje

6.10.2006 9:59
Autor: 

Následuje záznam z jednání bankovní rady ČNB:
Bankovní rada projednala zářijovou situační zprávu, která vyhodnocuje nově dostupné údaje o vývoji ekonomiky a rizika spojená s naplňováním červencové makroekonomické prognózy. Srpnová meziroční inflace 3,1 % byla o 0,2 p. b. vyšší, než předpokládala platná prognóza. Jde zejména o důsledek růstu cen potravin, které měly podle prognózy klesat. Vedle toho vzrostly oproti prognóze mírně rychleji ceny pohonných hmot a rovněž korigovaná inflace bez pohonných hmot. Směrem k nižší než prognózované inflaci se mírně odchýlily regulované ceny.

Meziroční růst reálného HDP ve 2. čtvrtletí 2006 o 6,2 % byl o jeden p. b. nižší, než předpokládala prognóza. Ve struktuře ekonomického růstu byla oproti prognóze vyšší zejména změna stavu zásob a mírně i spotřeba domácností, naopak vývoj spotřeby vlády a tvorba hrubého fixního kapitálu zaostaly za předpoklady prognózy. Vývoz i dovoz zboží a služeb byly za 2. čtvrtletí 2006 mírně pod předpoklady prognózy, zatímco u růstu mezd tomu bylo naopak. Srpnové ceny průmyslových výrobců rostly rychleji, než předpokládala prognóza. K opačnému vývoji došlo u cen zemědělských výrobců. Nové údaje o vnějším prostředí signalizují jeho zhruba neutrální působení ve srovnání s červencovou prognózou, avšak v jednotlivých ukazatelích dochází k určitým odchylkám od prognózy oběma směry.

Po prezentaci situační zprávy bankovní rada diskutovala rizika naplňování červencové prognózy, která byla konzistentní s mírným růstem úrokových sazeb ve 3. čtvrtletí 2006. Členové bankovní rady hodnotili míru závažnosti proinflačních rizik prognózy, za něž lze považovat vyšší domácí srpnovou inflaci, dále vyšší výhled ekonomického růstu, inflace a úrokových sazeb v eurozóně a konečně i domácí fiskální vývoj, zejména v delším časovém horizontu. Naopak jako hlavní protiinflační riziko prognózy byl diskutován aktuální pokles světových cen ropy. Většina členů bankovní rady hodnotila rizika naplňování červencové prognózy jako mírně proinflační. V této souvislosti zazněl názor, že při zachování relativně rychlého růstu potenciálního výstupu by mělo dojít spolu s cyklickým zpomalením růstu poptávky k oslabení potenciálních inflačních tlaků.

V další diskuzi se bankovní rada věnovala fiskálnímu vývoji a jeho problémům. Bylo zdůrazněno, že se zhoršuje zejména dlouhodobý výhled veřejných financí. Někteří členové bankovní rady se dotkli relativně rychlého růstu mezd v první polovině roku. Přikláněli se k tomu, že se jedná jen o velmi mírné riziko, neboť současná dynamika mezd může být zpožděnou reakcí na cyklický nárůst ekonomické aktivity.

Bankovní rada pokračovala diskuzí o vývoji měnového kurzu. V této souvislosti bylo řečeno, že oproti předchozí situační zprávě se již měnový kurz nejeví jednoznačně jako protiinflační riziko, respektive že rizika budoucího vývoje měnového kurzu jsou nyní rovnoměrněji rozložena oběma směry.

V návaznosti na hodnocení rizik prognózy se bankovní rada věnovala otázce adekvátní reakce měnové politiky. Vzhledem k tomu, že s červencovou prognózou je konzistentní postupný růst úrokových sazeb, převládl názor, že ke zvýšení úrokových sazeb by mělo dojít již na dnešním měnovém jednání bankovní rady. Ve prospěch tohoto názoru zejména zaznělo, že ekonomika se v minulosti nacházela v odlišné fázi cyklického vývoje, tj. pod hranicí inflaci nezrychlujícího produktu, s úrokovými sazbami stlačenými pod dlouhodobě rovnovážnou úroveň. Pozorovaný vývoj ekonomiky je přitom v souladu s touto prognózou. Nyní však prognóza předpokládá odlišnou fázi ekonomického cyklu, kdy se bude prosazovat trvalejší pohyb ekonomiky okolo rovnovážných hodnot, což je třeba patřičně promítnout do úrokových sazeb.

Zazněl však i názor, že absence fundamentálních inflačních tlaků umožňuje zvýšení úrokových sazeb odložit a opětovně je zvážit až na dalším měnovém zasedání bankovní rady v říjnu, kdy bude k dispozici nová makroekonomická prognóza. Na podporu ponechání úrokových sazeb beze změny bylo také řečeno, že probíhající pokles světových cen ropy může ovlivnit inflační očekávání směrem dolů.

Po projednání situační zprávy rozhodla bankovní rada ČNB většinou hlasů zvýšit limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace o 0,25 procentního bodu na úroveň 2,5 % s účinností od 29. září 2006. Zároveň rozhodla ve stejném rozsahu zvýšit diskontní a lombardní sazbu na 1,5 %, respektive 3,5 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro ponechání úrokových sazeb beze změny.

Zapsal: Vladislav Flek, poradce bankovní rady


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data