Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Uhlí a jaderné zdroje i nadále středem pozornosti

ČEZ: Uhlí a jaderné zdroje i nadále středem pozornosti

12.10.2006 8:51

Podle agentury ČTK vidí ředitel ČEZu pro rozvoj Jiří Feist nutnost rozhodnout se v blízké době o nových jaderných jednotkách. ČEZ očekává, že nové energetické zdroje budou v České republice potřeba pro 24-33 TWh v roce 2020 a spotřeba by mohla růst až o 100 TWh s ohledem na pokračující ekonomický růst a malé energetické úspory. Renovace uhelných zdrojů bude stačit na pokrytí poptávky pouze do roku 2015 a současné těžební limity nebudou dostatečné.

Náš názor: Zprávu momentálně hodnotíme jako neutrální, protože potřeba nových energetických zdrojů je zřejmá a nezpochybnitelná. Nicméně v současnosti neexistuje rozhodnutí jakým směrem se Česká republika vydá, když také existuje možnost na rozšíření uhelných elektráren pokud budou těžební limity prolomeny. Další možností je výstavba dvou nových jednotek v jaderné elektrárně Temelín. Jaderná produkce je pro ČEZ nejlevnější, proto každý krok v této oblasti vnímáme jako prospěšný.


Váš názor
  • Už dnes je třeba tvrdě pracovat
    12.10.2006 9:29

    Jaderné elektrárny nejsou nejlevnější, ale v konečném důsledku jsou nejlevnějším řešením, i přes nepříjemná fakta - viz. The Guardian, October 9, 2006 .... The nuclear industry has been shaken by recent news that the first reactor being constructed in Western Europe for two decades - at Olkiluoto in Finland - is running wildly over budget and causing financial losses for French builder Areva. ... Obávám se, že Jihočeskému kraji už není co nabídnout, nabídku stavby nového bloku musí investoři (množné číslo je správně) nabídnout jinému konci republiky. Argumenty, že v Temelíně je předinvestováno jsou oblbováním veřejnosti (pokud nepočítáme pár baráků a mobilních buněk z dob výstavby ETE). Obávám se, že ani nepříjde Ježíšek a nerozhodne jakým směrem se Česká republika vydá. Už dnes je třeba tvrdě pracovat na tom, abychom za pár let ...
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů