Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Doporučení – jak s malým rizikem investovat a mít na konci roku v kapse milión?

Doporučení – jak s malým rizikem investovat a mít na konci roku v kapse milión?

5.3.2007 11:47

Postup je prý jednoduchý – začít s milióny dvěma a celý rok investovat podle technické analýzy. Toto rčení by mělo potěšit jak ty, co technické analýze nevěří, tak ty, kteří jí věří (protože jim nikdo nepoleze do zelí a mohou tak dál vydělávat). Možná by ale nepotěšilo pána jménem Charles Dow (zakladatele Wall Street Journal), který je považován i za zakladatele technické analýzy. Neboli – byl jedním z prvních, kdo se systematicky snažil objevit v cenách akcií vzorec chování, který by se dal využít pro investice do nich. Po něm pojmenovaná Dow teorie postuluje, že akcie na trhu ovlivňují tři síly – primární trend (tj. většinou trend více let), sekundární trend, který je korekcemi vracen k primárnímu trendu a terciální trend, neboli denní fluktuace. V rámci této teorie se také objevuje často používaný koncept úrovní resistence a podpory (support) – úrovní nad/pod kterou je nepravděpodobné, že cena akcie půjde.

Vznik opakujících se (a podle techniků předvídatelných) vzorců chování cen akcií je výsledkem jak čistě fundamentálních faktorů, tak psychologicko-sociálních sil na trhu. I pokud ale tyto generují využitelné vzorce, dá se na většině dnešních rozvinutých trhů předpokládat, že tyto budou využity k zisku. Je tak pravděpodobná jejich sebedestrukce. Tedy pouze investoři – spekulanti, kteří dokáží identifikovat využitelné vzorce chování cen a zároveň jejich postupnou obměnu (tak, jak je zbytek trhu postupně objevuje a následně zanikají), by dokázali na technické analýze dlouhodobě vydělávat. Za zdůraznění stojí to, že úspěch investora na základě technické analýzy dosažený v rámci měsíců, i několika málo let, lze těžko považovat za argument pro technickou analýzu. Stejné ale platí i o schopnosti využívání fundamentu, protože na trhu vždy budou investoři s nadprůměrným i podprůměrným výnosem. Počítá se soustavnost.

Mezi nástroje technické analýzy patří známé vzory pohybu cen akcií (např. hlava-ramena), průměry i poměrové ukazatele. Mezi nejpoužívanější na rozvinutých trzích patří poměr put a call opcí (rostoucí indikuje medvědí náladu na trhu a naopak), trin, šířka trhu (posilující akcie vs. akcie oslabující), index důvěry, odd lot teorie a short interest. Interpretace těchto ukazatelů už ale často záleží na naturelu investora. Např. short interest – počet akcií prodaných na trhu short, lze vysvětlit pro i proti nákupu. Stoupá-li, znamená to, že jednou budou muset být takto vytvořené pozice pokryty, tudíž je na obzoru růst poptávky. Na druhou stranu ale lze např. argumentovat, že tyto pozice často vytváří sofistikovanější institucionální investoři, kteří mají větší náhled do věci a lepší informace. Růst krátkých prodejů je tak signálem pro následování těchto „chytrých“ peněz. Podobný pohled na segmentaci trhu má odd lot teorie – sledování toho, kolik nakupují retailoví investoři. Ti podle této teorie nakupují většinou pozdě, pokud tak množství jejich nákupů roste, je čas akcie prodávat.

Nemá cenu rozvádět, že na vysoce efektivním trhu není pro technickou analýzu místo. Její relevance roste s tím, nakolik klesá efektivita daného trhu. Pokud jsou například informace týkající se firem nerovnoměrně rozděleny na trhu (tj. nejen informace, ale i schopnost a ochota k jejich interpretaci), roste nutnost „odezírat“ informace ostatních z jejich akcí na trhu – tj. ceny historické mají relevanci pro ceny budoucí. Samostatnou kapitolou je pak vliv faktorů jako stádové chování na trh a následně relevanci technické analýzy.


Váš názor
 • Dobry pokus o sprym
  5.3.2007 22:46

  za par dni tu mate Persona, zkuste se ho zeptat, zda ma TA misto nebo ne na trhu :D :D
  zztop
 • 50% ztrata
  5.3.2007 13:51

  Pratele, kdyz vam ze dvou zustane jen jeden, je to polovicni prodelek..))). Nebo se mylim?? Hezky den..
  pavel
  • jsi to nepochopil
   5.3.2007 14:21

   ha ha a co ted uz jo?hezky den
   pepik
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data