Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Dohoda Škody Auto s odbory by mohla mít

Klaus: Dohoda Škody Auto s odbory by mohla mít "signální efekt" pro celou ekonomiku

12.04.2007 16:25
Autor: ČTK

Kvasiny (Rychnovsko) 12. dubna (ČTK) - Prezident Václav Klaus dnes varoval před velkým nárůstem mezd v největší české firmě Škoda Auto. Při návštěvě závodu Škody v Kvasinách řekl, že dohoda automobilky s odbory bude mít "signální efekt pro celou českou ekonomiku" a mohla by vést k demonstračnímu efektu a takzvanému mzdovému vzlínání. Škoda se s odbory na růstu mezd zatím nedohodla. Odbory pod hrozbou stávky žádají meziroční růst objemu mezd až o 24 procent, poslední návrh firmy je 13 procent.

"Co unese Škoda Auto, nemusí být přesně to, co mohou unést některé jiné české firmy," řekl Klaus ČTK. Přítomné členy vedení automobilky prezident v souvislosti s dopady na celou českou ekonomiku vyzval k tomu, aby "mzdy moc nezvýšili". "Signální efekt, který přijde z této dohody pro zbytek ekonomiky, bych jako ekonom v žádném případě nepodceňoval," řekl Klaus.

Odbory ze Škody Auto mají dnes na mimořádné podnikové radě projednat poslední vylepšenou nabídku společnosti na růst mezd. Pokud s návrhem nebudou souhlasit, chtějí v úterý 17. dubna vyhlásit stávku. Původně ji plánovaly už na dnešek, ale po nové nabídce firmy ji odložily.

Vedení Škodovky ve středu navrhlo desetiprocentní růst tarifu na dva roky od 1. dubna, navýšení ročního bonusu na 10.000 korun a inflační doložku od poloviny roku 2008. Při rozpočítání všech položek to znamená celkové zvýšení platu o 13 procent, což je více než 3000 korun měsíčně na zaměstnance, tvrdí člen představenstva firmy Martin Jahn.

Odboráři zatím nesdělili, na jaký růst platů jsou ochotni přistoupit. Předseda firemních odborů pouze připustil, že to je méně než původně požadovaný růst tarifů o 17 procent, který s dalšími požadavky dával celkový růst objemu mezd o 24 procent.

Váš názor
  • Páni odboráři
    12.04.2007 18:15

    Takvýto vývoj mezd povede k tomu,že majitel rozmontuje linkya posune výrobu dále na východ.Páni odboráři budou tou dobou již mít zajištěná svá teplá místečka,ale řadoví zaměstnanci,technici i dělníci skončí na Pracovním úřadě. Je to trochu podobné tomu jako když v té pohádce se rozhoduje o tom,jestli zabít slepici,která snáší zlatá vejce a ten večer se pořádně přejíst. Pan Klauz má pravdu,navíc jde o nebezpečný precedens,je to vítězství socialismu nad rozumem.
    Mirek Trojan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data