Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česko chce mít pod kontrolou klíčové elektrárny, stát na pomoc s energiemi vyhradí 66 miliard

Česko chce mít pod kontrolou klíčové elektrárny, stát na pomoc s energiemi vyhradí 66 miliard

23.06.2022 8:35
Autor: ČTK

Česká vláda chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny. V televizním projevu k občanům to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Do pěti let chce země dosáhnout energetické suverenity. Prioritou bude jádro, podporu bude mít i fotovoltaika a tepelná čerpadla. Během přechodu k energetické suverenitě bude Česko podle Fialy čelit vysokým cenám a nejistotě dodávek z východu. Slíbil, že vláda domácnostem a firmám se zvládnutím drahých energií pomůže.

ČR se podle Fialy musí rychle vypořádat s hrozbou energetické závislosti na Rusku. Kromě plnění zásobníků na zemní plyn chce také navýšit kapacitu plynovodů a ropovodů ze zemí Evropské unie či získat další kapacitu v terminálech pro LNG plyn na moři.

"Musíme podporovat výstavbu bezemisních zdrojů energie. Naším pilířem bude jádro, ale masivně podpoříme i výstavbu fotovoltaických elektráren a budeme podporovat i využívání tepelných čerpadel," uvedl premiér. Chce také zvýšit objem domácího bioplynu. Slíbil podporu investic do energetických inovací a úspor.

"Součástí naší strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny," uvedl ministerský předseda. V květnu Fiala v médiích řekl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci společnosti ČEZ, přičemž jednou z možností je rozdělení firmy. Stát nyní vlastní v ČEZ sedmdesátiprocentní podíl, zbytek drží minoritní akcionáři.

ČR by měla být v budoucnu schopná vyrobit si sama maximum energie a vyrobit ji za přijatelné ceny, řekl Fiala. V případě dovozu plynu a ropy by měla mít možnost se sama suverénně rozhodnout, od koho a za kolik suroviny nakoupí.

Premiér v projevu připomněl opatření, která dnes vláda přijala. Na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezonu vyhradí 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Poskytne také deset miliard korun teplárnám, které zajišťují centrální vytápění, a podporu Fiala v projevu přislíbil i bytovým domům s vlastními kotelnami.

Stát vyhradí na pomoc s energiemi 66 mld. , podoba úsporného tarifu známa není

Na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezonu vyhradí vláda 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) po jednání vlády pouze uvedl příklady slev, které se ještě mohou změnit. Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Rozpočet to vyjde na 23 miliard , uvedl Síkela.

Představená opatření ministr označil jako válečný balíček. Na pomoc domácnostem má vláda vyhrazeno 27 miliard korun. Poplatek za obnovitelné zdroje uhradí od října a v příštím roce za domácnosti a firmy stát, ročně se na obnovitelné zdroje přispívá asi 45 miliard korun. Zhruba polovinu příspěvku na obnovitelné zdroj hradí stát, polovinu domácnosti a firmy.

Síkela uvedl, že domácnosti, které elektřinou svítí, topí nebo vaří, mohou od státu například dostat jednorázovou podporu až 11.000 korun. Obdobnou slevu dostanou domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem. Slevu dostane automaticky každá domácnost, nebude o ni muset žádat. Projeví se na jejím vyúčtování. Výše slevy bude definitivně stanovena nařízením, které musí posvětit vláda, uvedl Síkela.

Ministr potvrdil, že se úsporný tarif nebude vztahovat na víkendové nemovitosti, například chaty. Vláda nepočítá ani s podporou tarifů, které v sobě zahrnují dobíjení elektromobilů. Pro plynové kotelny v bytových domech nebo dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou, konkrétní ale ministr nebyl.

Podle Hnutí Duha jsou obrysy úsporného tarifu nedostatečné. "Zaplatit seniorům či samoživitelkám 30 procent nákladů na energie, když účty mnohým vrostly násobně, nebude stačit. A naopak na peníze dosáhnou lidé, kteří je nepotřebují. Jedná se totiž o téměř plošnou podporu, vůči které se vláda zatím vymezovala. Řešení pomoc pro nejpotřebnější tedy bude nutné dále hledat a čas se krátí," uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Podniky z energeticky náročných odvětví dostanou další pomoc v podobě kompenzací nepřímých nákladů, kterou stát vyplatí nejen letos, ale také příští rok. "Chci všechny ujistit, že naše vláda bere energetickou vládu velmi vážně a dělá vše pro zbavení se závislosti na Rusku," uvedl Síkela.

"Jsme v energetické válce, válce, kterou proti nám rozpoutal ruský diktátor Putin," řekl ministr. Stát nyní podle něj plní plynové zásobníky nejrychleji minimálně od roku 2015. Je v nich asi 2,2 miliardy metrů krychlových plynů, což odpovídá 66 procentům kapacity. Tato zásoba plynu by během topné sezony vydržela pravděpodobně do ledna, stát pracuje na opatřeních, aby měl zásoby na celou topnou sezonu.


Čtěte více:

Je načase zvažovat postupný návrat k růstovým akciím, domnívá se stratég HSBC
23.06.2022 6:05
Hodnotové akcie si již několik měsíců vedou lépe než růstové. Herald v...
Komentář Jana Bureše: ČNB opět výrazně zvyšuje úrokové sazby, bude pokračovat dál?
22.06.2022 16:58
Česká národní banka naposledy ve staré “sestavě” opět výrazně zvýšila ...
Putin podepsal dekret o obsluze zahraničního dluhu. Za splněný závazek vůči svým věřitelům bude Rusko považovat platbu v rublech
22.06.2022 17:26
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle agentury Interfax podepsal d...
Z projevu šéfa Fedu i jednání ČNB profitují hlavně dluhopisy
22.06.2022 18:04
Začátek evropského obchodování byl velmi negativní, ale odpoledne se s...
Poklidná středa na Wall Street
22.06.2022 22:01
Dnešní obchodování v USA se neslo v až nezvykle poklidném duchu, na kt...

Váš názor
 • největší problém vidím
  24.06.2022 11:41

  v distriburorech elektřiny EG.D (dříve E.ON), PREdistribuce, ČEZ Distribuce. jednou pro vždy zlikvidovat tento nechutný monopol a pustit na trh konkurenci. Proč si Němec z Chamu může koupit elektřinu z Francie a já musím poslouchat nehorázný diktát EG.D?
  oradapoisson
 •  
  24.06.2022 6:21

  Tu tzv. energetickou válku nevyvolal Putin, ale soudruzi v Bruselu, mohutně popostrkovaní globalisty z Washingtonu. I když co je to přesně za válku ? Rusko dodává plyn a ropu dle uzavřených dlouhodobých smluv a za Západu přichází jedna sankce za druhou. Rusko chce za své suroviny platit rublem a komu to nevyhovuje, tak kupovat nemusí. To je ta energetická válka ?
  Peté13
  • další komouš do sbírky
   24.06.2022 11:28

   hele wolle co se zastáváš masového vraha, válečného zločince, zloděje, sedmilhíře, intrikáře, psychopata, soudruh si sám. My tu tvojí prokremelskou propagandu, že za vším stijí amerika tady nežerem. To musíš šířit ty hov@do mezi svými primitivy v KSČ a SPD a ANOBUDELÍP. Hele ty m@gore, my tady tak trochu víme co je sr@č, vrah, h@jzl putin zač. my tady víme kdo napadl suverénní stát ve kterém vraždí, rabuje, drancuje, znásilňuje. Běž si svojí propagandu šířit mezi svoje a nez@sírej to tady tvými primitivními komoušskými blitky m@gore!!!
   oradapoisson
  •  
   24.06.2022 7:33

   Opět si nezklamal.Plnilo ledatak snizenou covidovou poptavku, na normslni čisla se odmítlo vrátit a osekalo burzovni spotu a nabidkou 15 letych smyceknkolem krkubk dalšímu vydírání, což vyhovuje jen lidem jako ty. Kopeš za vrahy.
   Velkamedvědice
  •  
   24.06.2022 6:46

   Péťo prober se. 1) dodává se méně 2) požadavek na jinou měnu je porušením smlouvy
   Dicky
 •  
  24.06.2022 6:16

  Těch avizovaných 66 miliard znamená mrzkou cca tisícovku měsíčně pro každou domácnost, kterou předtím stát z lidí přes různé daně a poplatky vytáhne. To je chucpe !
  Peté13
  • ty si komouš jak podsvinče
   24.06.2022 11:42

   pořád brečíš s nataženou rukou.
   oradapoisson
  •  
   24.06.2022 8:08

   A kolik bys jako chtěl? 10 tis. měsíčně a vodit za ruku na záchod? Běž plakat na novinky...
   qwer
  •  
   24.06.2022 7:37

   To je lež. Nauč se pocitat.
   Velkamedvědice
 • A je to tu!
  23.06.2022 18:37

  Jdeme z veřejného platit vily, sauny a vyhřívané bazény. No neber to. To je chucpe.
  Želvák Burzovní
 •  
  23.06.2022 9:29

  mě hlavně zajímá jak to chtějí udělat. Vyjádření "stát chce získat kontrolu" moc nechápu. není to nic konkrétního a může znamenat cokoliv. Mě zajímá jak to chtějí získat.
  Vilém
  •  
   24.06.2022 8:10

   Rozdělí ČEZ a některé části vykoupí od akcionářů, některé prodá...
   qwer
  •  
   23.06.2022 9:50

   oni než se rozhoupou, tak ceny energií budou dole....stačí pořádná recese
   abc1
   •  
    23.06.2022 10:16

    člověk by řekl, že KONTROLA = 51% a mají 70 Jednoznačně totální levá. "Putin rozpoutal energetickou válku" - jako občan žádám, aby Síkela kontaktoval Gazprom s návrhem dlouhodobého kontraktu napřímo, a teprve až po selhání tohoto pokusu se tady rozdávalo, dotovalo, vytěsňovali akcionáři, stavěly soláry.
    Me2d
    •  
     24.06.2022 8:11

     A já zase nechci nic od ruSSkých vrahů a loupežníků...
     qwer
    •  
     23.06.2022 10:51

     A ta smlouva bude k čemu, když rusko zavře kohoutky, kdykoliv si vzpomene?
     al321
     •  
      24.06.2022 5:41

      Zatím to Rusko nikdy neudělalo ! Smlouva na přímo, ať si každý stát udělá podle svých potřeb a ideologii.
      Český Čert
      •  
       24.06.2022 8:52

       To je jen v zájmu Ruska. Navíc jak sem ten plyn z Ruska přepravíš? Letecky? Bez spolupráce tranzitních zemí akorát pošleš prachy a nedostaneš nic.
       ..
      •  
       24.06.2022 7:36

       Za orve udelalo. Za druhé muzeš tezko delat smlouvu na primo na liberalizovanem trhu. Chápeš co to je?? Proč nám vnucuješ ruskou energetickou nasvladu, když si sám utekl.
       Velkamedvědice
     •  
      23.06.2022 13:36

      K ničemu. Ale to nebrání demontům v šíření nesmyslných úvah.
      Jen
 • Opatření vlády jsou hysterická, ale chápu je
  23.06.2022 9:23

  Opatření vlády jsou jen úlitbou Babišovým voličům, nic jiného. Státní vlastnictví elektráren je nesmysl. Závislost na plynu je důsledkem neschopnosti státu, nikoli soukromých subjektů. tanečky kolem zelené energie a budování dalších jaderných reaktorů jsou také jenom důsledkem státních zásahů. Kdybychom to nechali na ČEZu, RWE a pod., problém by vůbec nevznikl.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Opatření vlády jsou hysterická, ale chápu je
   23.06.2022 9:34

   Mně by dávalo smysl, kdyby stát vlastnil všechny jaderné elektrárny. Žádný komerční subjekt není tak silný, aby v případě (byt extrémně nepravděpodobném) velké havárie byl schopen hradit škody.
   ..
   •  
    23.06.2022 13:40

    On už hlavně v Evropě žádný soukromý subjekt jadernou elektrárnu nepostaví. Je to věc natolik politická, že do toho nikdo nepůjde. Navíc investiční horizont je 50 let. Plánování a stavba 20 let (Finové to dotáhli na 30), pak provoz minimálně 30, ale možná taky 80 let. Dneska nikdo neumí odhadnout, jak budou vypadat sítě za 20 let, natož za 50.
    Jen
    •  
     24.06.2022 5:44

     Je to rozdrbane , co 4 roky jiná vláda s jinou vizi a svazácká Brusel …
     Český Čert
Aktuální komentáře
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  
8:40Bloomberg: Ukrajina uvažuje o možnosti restrukturalizace dluhu
8:37Nový guvernér ČNB Michl: Prioritou bude snížení inflace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data