Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Produktivita práce roste v českém průmyslu rychleji než mzdy

ČSÚ: Produktivita práce roste v českém průmyslu rychleji než mzdy

25.06.2007 15:30
Autor: ČTK

Praha 25. června (ČTK) - Růst produktivity práce v tuzemských průmyslových podnicích je dynamičtější než růst mezd. Zatímco mzdy rostly v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 6,3 procenta, tempo růstu produktivity práce bylo ve stejném období 9,8 procenta. Na dnešní tiskové konferenci to řekli zástupci Českého statistického úřadu.

Příliš rychlý růst mezd podle ekonomů zvyšuje inflaci a ohrožuje makroekonomickou stabilitu. O zdravém růstu se dá hovořit tehdy, pokud se mzdy zvyšují pomalejším tempem než produktivita práce. Na rychlejší zvyšování mezd tlačí především odbory.

Aktuální čísla podtrhují vývoj v posledních šesti letech. Mezi roky 2000 až 2005 rostly měsíční nominální mzdy průměrně o šest procent, produktivita práce se ve stejném období zvyšovala meziročně o 8,2 procenta.

Produktivita práce rostla loni nejrychleji ve strojírenství (o 16,3 procenta) a v těžebním průmyslu (o 13,7 procenta), naopak mírně poklesla v hutnictví a v papírenském průmyslu. Celkem se v průmyslu produktivita práce meziročně zvýšila o 9,7 procenta. Statistici počítají produktivitu práce jako podíl tržeb z průmyslové činnosti ve stálých cenách a počtu všech osob pracujících v podniku.

V roce 2006 byla průměrná hrubá měsíční mzda v průmyslu 19.388 korun, zatímco v roce 2000 dosahovala 13.584 . Nejvyšší mzdy měli loni pracovníci ve výrobě koksu a jaderných paliv, následuje energetika a těžba nerostných surovin. Naopak nejnižší mzdy jsou tradičně v kožedělném a textilním průmyslu.

Český průmysl si stále drží zhruba třetinový podíl na hrubém domácím produktu, zatímco v Evropské unii je to přibližně pětina. Přestože průmysl je rozhodujícím tahounem ekonomiky, pracovní sílu na počátku desetiletí spíše uvolňoval. Mezi roky 2000 a 2005 počet zaměstnanců v průmyslových podnicích klesal průměrně o 1,1 procenta ročně. Zvrat nastal v roce 2005, kdy se opět začala zvyšovat poptávka průmyslu po pracovní síle. Za posledních dvanáct měsíců vzrostl počet zaměstnanců v tomto sektoru o 1,9 procenta. Dnes pracuje v průmyslových podnicích v Česku zhruba každý třetí zaměstnanec.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Lowe's Cos Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
Target Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
20:00USA - Zápis z jednání FOMC