Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Směr: Trochu na východ, nebo spíše hodně na jihozápad

Směr: Trochu na východ, nebo spíše hodně na jihozápad

11.02.2008 16:19

Země pokřtěné bankou Goldman Sachs BRIC – tedy Brazílie, Rusko, Indie a Čína se na přelomu roku navázaly na poklesy US indexů. Přesto, optimistický pohled na ně by znamenal, že převáží jejich pouze částečná navázanost na ekonomiku USA plus ta možnost, že se likvidita ve světě obrátí právě k nim. Tj. že si snižování sazeb Fed a ostatními najde svou cestu k BRIC (a v extrému tam vytvoří to, co pomohlo vytvořit v devadesátých letech minulého století na trzích v USA i jinde). K tomu se může přidat ještě jeden faktor – i ti investoři, kteří se doposud nezajímali o jiné trhy než ty v USA, respektive v rozvinutých zemích, současná situace donutí se podívat na tuto alternativu – stejně jako krátce tento článek.

Spojení zmiňovaných zemí v jeden celek je relativně umělé, pokud dáme stranou velikost jejich ekonomik a jejich růstový potenciál. Nejjednodušší investice do nich znamená nákup relevantního ETF, nebo rozprostření pozic. Nebo lze vybírat – můj názor je následující:

Čína a do značné míry i Indie se zdají být minimálně na hraně bubliny a najít u nich podhodnocenou, ale relativně likvidní a známou společnost je poměrně těžké (přitom i na trzích v západní Evropě se dají nyní najít dosti podhodnocené společnosti s lepším rizikovým profilem). V Rusku je valuace společností pro nového investora přívětivější. Jednak zde ale mám příliš silný pocit, že mojí investici příliš ovlivní to, jak se zrovna někde někdo vyspí a komu bude chtít utáhnout kohoutek. Akcionářská kultura, maximalizace hodnoty, apod. jsou v pozadí. Navíc je Rusko na dobré cestě stát se onou „Saudskou Arábií se sněhem“ – málo diverzifikovanou, zkostnatělou ekonomikou závislou na příjmech z ropy a plynu. Každopádně zde ale na první (!) pohled jsou společnosti zajímavé – např. Unified Energy System of Russia má podle dat z FT 12 doporučení k nákupu, 1 k prodeji a medián cílových cen je více než 50 % nad současnou cenou, podobný profil má i Gazprom – pro mne dostatečný impuls alespoň ke zběžné vlastní valuaci. Přesto co se týče jednotlivých zemí se mi zdá i díky zmíněnému atraktivnější Brazílie.

Ne že by tam nebujela vysoká korupce a regulace. Růstem je Brazílie navíc nejslabší ze zmiňované 4. Přesto je její cca 5% růst z historického hlediska vysoký a balancuje až na hranici přehřátí – jeden z důsledků vlády a reformních kroků Lula da Silvy. Tato růstová „slabost“ vede někdy k tomu, vylučovat Brazílii z BRIC a ponechat jen RIC státy. Z pohledu investora to ale může být v době značné vyčerpanosti potenciálu dalších trhů (zejména těch IC) i určitá výhoda. Růst je do značné míry tažen domácí poptávkou (taženou mimo jiné i růstem zadluženosti díky klesajícím sazbám), což je v současné situaci slabosti USA dobré. Navíc do USA proudí asi jen 25 % exportů. Na druhou stranu je Brazílie exportérem převážně (měkkých) komodit, což zvyšuje citlivost na současný globální cyklus (nepomáhá samozřejmě ani silný Real). Protože se ale domnívám, že jsme jen na počátku agro-megacyklu, byla by i proto na zemědělství výborně vybavená Brazílie mojí volbou (odhaduje se např., že třetina potravin v Číně je z Brazílie).

Úrokové sazby v Brazílii klesají, a přestože jsou stále relativně velmi vysoko (cca 12% interbank overnight), vede to k vyššímu zájmu investorů (institucionálních i individuálních) o „alternativní“ investice – tedy vedle nemovitostí hlavně o akcie (přestože reálné úrokové výnosy jsou na na naše poměry dusící úrovni 8 %). Vedle toho se zlepšuje způsob vedení společností, resp. corporate governance, jev patrný zejména u IPO.

Jak jsem naznačil, můj oblíbený způsob prvotního screeningu akcií je pohled na doporučení analytiků – poměr buy/hold/sell, trend u těchto doporučení a upside daný cílovými cenami (rozhodně nedoporučuji jakýkoliv screening založený na oblíbených poměrech typu P/E, P/BV, apod.). Pokud tento aplikuji na větší firmy, zajímavými se ukazují např. i známý Petrobras, či Cia Energetica De Minas Gerais, nebo Gerdau. Pro odvážnější pak např. menší Multiplan Empreedimentos Imobiliarios. Zbývá udělat si vlastní, byť jednoduchou, DCF valuaci a konečný názor.


Váš názor
  •  
    11.02.2008 21:26

    já nevím, ale P/E 5, nebo P/E 100 je přece taky rozdíl,a hrubé údaje bych si mohl taky zjisti?
    rew
  • a co se tyce screeningu
    11.02.2008 18:29

    vyradil bych analytiky jako C, MER, GS, DB a vlastne vsechni kteri predvedli svoji absolutni nekompetentnost za poslednich nekolik mesicu a vratil bych se ke starym osvedcenym pomerum v nejhorsim pripade pokud nemate sve vlasni i treba k P/E, P/BV, protoze matematicke pomery pokud jsou dobre aplikovany narozdil od pitomych/tendencnich a manipulujicich analniku nelzou. A jsem presvedcen ze se na rozdil nidrmajeru a jinych bridilu nemohu mylit...
    chytrak
  •  
    11.02.2008 17:54

    Děkuji. Pěkný článek. K minulému jsem měl připomínky a dostal přez uši od ostatních čtenářů, takže cítím určitou povinost tenhle pochválit - opravdu si chválu zaslouží.
    Marduk
    • jj
      11.02.2008 18:44

      též se připojuji - pan S se konečně vadává správným směrem
      aaa
  •  
    11.02.2008 17:33

    pane soustruzniku, dik za vasi analyzu a hlavne za to, ze vase vety nekonci dovetkem "ale mohu se take mylit" jak to maji ve zvyku ruzni niedermayerove a jini bridilove.
    i.
Aktuální komentáře
16.04.2024
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    4:00Čína - HDP, y/y
    4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
    4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
    11:00DE - Index očekávání ZEW
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    15:15USA - Průmyslová výroba, m/m