Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Clinton versus Obama: Hypotéční krize a osud dohody NAFTA

Clinton versus Obama: Hypotéční krize a osud dohody NAFTA

19.3.2008 11:28

Americké volby jsou sice až v listopadu, ale kampaň mezi demokratickými kandidáty – Barackem Obamou a Hillary Clinton – je už teď tak intenzivní, že pozorovatel má občas pocit, že ještě více rozhovorů a přestřelek by už ohrozilo zdraví kandidátů.

Je zajímavé, že v únoru se do popředí diskuse dostala ekonomické situace ve Spojených státech. Kandidáti na presidenta zveřejnili své nápady na omezení vlivu finanční krize a především se pustili do debaty o (ne)výhodách volného obchodu. V obou tématech došlo postupně na stále populističtější argumenty, z kterých ekonomy a poradce obou kandidátů může ještě hodně bolet hlava, kdyby nedejbože museli své sliby začít naplňovat.

V návrzích na omezení vlivu finanční krize na zadlužené vlastníky domů získala první cenu za absurdní návrh Hillary Clinton, když navrhla povinné zmrazení úrokových sazeb na hypotéky. Řada amerických hypoték má první 2-3 roky nižší „teaser“ sazby, které se mají právě letos či příští rok zvednout, aby odpovídaly výši hypotéky. Jejich zmrazení na dnešní úrovni by krátkodobě poškodilo finanční instituce, které se zvýšením sazeb počítaly, po skončení moratoria by do téměř neřešitelné situace přivedlo majitele domů, protože sazby by musely jít dramaticky nahoru, aby vykompenzovaly pět let moratoria. Opatření by ale především zablokovalo trh s novými hypotékami, protože banky by měly méně volných prostředků a obávaly by se vstupovat na tak riskantní trh.

Barack Obama navrhuje „jen“ vytvoření desetimilardového fondu, který by hypotéky refinancoval za výhodnějších podmínek. Šlo by tedy o klasickou státní intervenci, kdy by se pomocí byrokracie přerozdělovaly peníze od těch, kteří si na dům nepůjčili těm, kteří si půjčili a nemohou splácet. Ekonomicky je to vadné, ale politicky to dává smysl.

Barack Obama však přitvrdil v jiném tématu, kterým se stal vliv obchodu na americkou (ne)zaměstnanost. Bez ohledu na to, že Amerika má stále nízou nezaměstnanost, staly se obavy ze ztráty práce dominantním tématem kampaně. Oba kandidáti Demokratické strany mluví, jako by Amerika byla v hluboké ekonomické krizi a zpočátku opatrně, nyní již otevřeně z této „krize“ obviňují zahraniční obchod. Čína je daleko, takže se terčem útoků stala NAFTA – Severoamerická dohoda o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem. Oba přitom statečně ignorují fakt, že od zavedení NAFTA přibylo v USA 26 milionů pracovních míst a reálné mzdy vzrostly o čtvrtinu!

Barack Obama na svém webu (http://www.barackobama.com/issues/economy/) ohlašuje, že „změní“ dohodu NAFTA tak, aby lépe odrážela preference Ameriky (ty se lehce proměňují podle toho, kde se zrovna volí – pokud je to ve Virgínii, kde není žádný průmysl a všichni pracují ve službách, je to jiné než v industrializovaném Ohiu...). Kromě toho Obama navrhuje tzv. „Patriot Employment Act“, který by měl dát daňové výhody firmám, které nesnižují počet zaměstnanců v USA (ve srovnání se zaměstnanci firmy mimo USA), které platí minimální mzdu 7,8 dolaru za hodinu, poskytují a financují důchodové a zdravotní pojistění svých zaměstnanců a které dorovnávají mzdu zaměstnanců povolaných do Národní gardy.

Těmito plány Obama zneklidnil kanadskou vládu, neboť celý pás podél jižní hranice Kanady závisí na volném obchodě s USA a již teď strádá zpřísněním hraničních kontrol. Situaci nepomohlo zdánlivé chlácholení Obamy, že se s Kanaďany „nějak dohodne“, neboť to jen potvrdilo jeho pověst výřečného ale lehce bezzásadového politika. Horší je ale fakt, že i Hillary Clinton se přidala ke kritice NAFTA a dokonce tvrdila, že byla proti dohodě od počátku, jen to neříkala z loajality k svému manželovi, který dohodu prosadil. Wow! To je tedy doznání – co všechno ještě Hillary Clinton nemyslela tak jak říkala?

Ukazuje se tedy, že pokud v listopadu vyhraje kterýkoliv z demokratických kandidátů, posune se pozice Spojených států ze země prosazující (s určitými omezeními) volný obchod na zemi instiktivně ochranářskou. To by byla ta nejhorší reakce na ekonomické potíže USA a zvyšovalo by to riziko celosvětového ekonomického zpomalení.

Autor je docent ekonomie na Institutu ekonomických studií FSV UK, člen Institutu pro sociální a ekonomické analýzy ISEA, „Research Fellow“ mnichovského CESifo institutu a „Residential Scholar“ amerického think-tanku CEPA ve Washingtonu DC. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Váš názor
 • 30. léta?
  19.3.2008 15:58

  Hezký článek. Tak mě napadá paralela se Smoot-Hawley tariffs ve 30. letech, které v podstatě zlikvidovaly zahraniční obchod. To by položilo zemi i bez předchozí recese, natož zemi v takové situaci, v jaké byli... Že by se historie opakovala? I když možná vzhledem k předchozímu silnému deficitu platební bilance USA můžeme doufat, že ostatní země nebudou odpadnutím americké ekonomiky tolik poškozeny.
  ondra
 • Články pana Schneidera
  5.3.2008 17:39

  jsou zajímavé a rád si je vždy přečtu. Proč ale musí za každou cenu dodržovat pseudo "rovnost" u zahraničních ženských jmen mi není jasné. Nebo už natolik ztratil kontakt s češtinou, že mu slovní spojení - Barackem Obamou a Hillary Clinton - nepřipadá divné? A mimochodem, jaká je v tom ta rovnost? Pokud by Hillary byla chlap, napsal by "Barackem Obamou a Hillary Clintonem". To pro ženskou zní ale také divně, co? Ona koncovka -ová (případně -á) v češtině není jen kvůli odlišení mužů od žen, ale především proto, aby se dala ženská příjmení jednoduše skloňovat. Doporučuji se nad zápisem cizích příjmení ještě zamyslet. A redakci prosím o předání mé připomínky. Děkuji.
  Ivosz
  • Re: Články pana Schneidera
   10.3.2008 16:21

   Tak to je katastrofa!!! Kde nechali ti slavní prezidenti zdraví rozum??? Když už tohle v USA, tak nevím co nás za pár let čeká? Nejhorší je, že není kam utect.
   VSE LIMITED
 • Z toho vyplývá
  5.3.2008 15:29

  bude-li presidentem USA demokrat, pánbůh s námi a zlý pryč!
  %(((
  • Re: Z toho vyplývá
   5.3.2008 16:04

   To samé mě napadá ale u republikánských kandidátů. Jsou to válekchtivý trotlové. Kam dovedl ekonomicky USA tajtrdlík Bush?? Za Clintona bylo líp.
   Karel
   • Bojovný trotlové
    5.3.2008 16:16

    to jsou, to máš pravdu. Ale s burzou by si poradili asi lépe. Přinejhorším by si natiskli dolarové papírky :)))
    %(((
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m