Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úvěrová krize zřejmě ještě není u konce. Trhy spadly na hluboké, ale jen dočasné dno, říká Soros

Úvěrová krize zřejmě ještě není u konce. Trhy spadly na hluboké, ale jen dočasné dno, říká Soros

3.4.2008 13:30
Autor: 

Úvěrová krize ještě pravděpodobně zdaleka neskončila, píše sever americké televizní stanice CNBC. Ať už se jedná o Federální rezervní fond, Ministerstvo financí či průměrného ekonoma nebo analytika, vzkaz je podle serveru pro všechny zhruba stejný. Fedu se možná podařilo uklidnit trhy a zabránit výraznější krizi tím, že se spojil s JPMorgan Chase a zachránil Bear Stearns. Nicméně kořenová struktura úvěrové krize se rozpíná do šíře i hloubky.

Mnoho finančních instrumentů, kterých se to týká, jsou komplexní, neobvyklé instrumenty a je obtížně je ohodnotit. Ceny aktiv zůstávají proměnlivé a ti samí hráči, kteří by měli poskytovat půjčky, mají potíže se svou rozvahou. „Existuje řada úvěrových problémů a různé dílčí trhy,“ říká nezávislý bankovní analytik Bert Ely. „Zítra se může objevit něco, instituce, či země, kterou nikdo nemonitoruje. Ministr financí Henry Paulson to ve středu vyjádřil více diplomaticky, když posluchačům v Číně sdělil: „Nadále se domnívám, že na cestě ještě nějaké ty hrboly budou.“

Finanční krize, která se v době svého vzniku týkala trhu sub-prime hypoték, zaznamenala na Wall Street rychlý vývoj: rostoucí odpisy a rezervy na úvěrové ztráty v bankovním sektoru, skutečné nebo hrozící bankroty v sektoru hypotečních úvěrů, solventnost trhu zajišťovatelů obligací a nejnověji také obavy o Bear Stearns a do menší míry také o Lehman Brothers.

David Resler, hlavní ekonom Nomura International, říká, že Bear Stearns byla příkladem, jak může úvěrová krize představovat „bezprostřední nebezpečí pro stabilitu celého systému. Největší riziko je pryč.“ Resler dodává, že si lidé uvědomili, že „problémy jsou mnohem více systémové, než se zdálo“ a že současný „deleveraging“ má před sebou ještě kus cesty. „Deleveraging je bolestný proces“, říká Resler. Fed mu podle něj dodá větší řád, ale nebude a neměl by mu bránit.

A to právě probíhá na hypotečním trhu a také na rozsáhlém derivátovém trhu se sekuritizovanými dluhy, v rozsahu od více konvenčních cenných papírů jištěných hypotečními úvěry až po zdánlivě jednoduše vypadající strukturované investiční nástroje. Předseda Fedu Ben Bernanke ve středu v Kongresu vysvětlil: „Stále zřetelněji se rýsuje dopad finančního napětí na úvěrové náklady a na dostupnost úvěrů v určitých částech systému, které dříve unikly nejhorším turbulencím – postiženy jsou například trhy s městskými bondy a studentské úvěry“, řekl Bernanke v úvodu. „Dalším trhem, který se předtím z větší části vyhnul problémům, je trh cenných papírů jištěných hypotečními úvěry vydávaných vládou.“

Součástí problému je také bouře na trhu s exotickými dluhovými deriváty, z nichž některé jsou známé jako „toxické“ cenné papíry. „Mnozí, kteří tyto cenné papíry vlastní, o tom ani neví, uvedl pro CNBC Gary Kaminsky, manažer a ředitel portfolia Neuberger Berman. „Bude trvat několik měsíců, než si ti, kteří tyto cenné papíry zakoupili, uvědomí, že tyto produkty vlastní, než je odepíší, převedou ztráty a skutečně si je uvědomí. Tento proces obvykle trvá delší dobu.“

Hypoteční trh pokračuje ve svém boji, i když Fed snížil svou klíčovou sazbu o tři a čtvrt bodu, neboť poskytovatelé úvěrů zůstávají velice obezřetní. Například spread mezi běžnou, konformní 30letou pevnou úvěrovou sazbou a jumbo sazbou je 130 bazických bodů, což je výrazně nad průměrem. K omezení také došlo u poskytování úvěrů, kde dům slouží jako zástava.

Komplikovaná souhra – někdo by mohl říct začarovaný kruh – mezi úvěrovou krizí a zpomalenou ekonomikou – ještě není u konce. V exkluzivním rozhovoru pro CNBC ve středečním vysílání pořadu „Closing Bell“ investor George Soros řekl, že trhy spadly na hluboké, ale pouze dočasné dno. „Nemyslím si, že jsme v půli cesty tímto propadem, protože je nesmysl si myslet, že dění na finančních trzích neovlivňuje reálnou ekonomiku“, řekl Soros.

Pokud je tato finanční krize skutečně největší finanční krizí od doby velké deprese ve 30. letech, jak někteří uvádějí, pak bude Fed pokračovat ve snižování úrokových sazeb - možná až na úroveň 1 procenta. Federální vláda však z toho pravděpodobně také není venku. V poslední době se zdá, že vláda bude muset pomoci postiženým vlastníkům domů nebo dokonce i poskytovatelům hypoték.

„Z bubliny bylo vypuštěno hodně vzduchu, ale ještě přesně nevíme, kolik vzduchu v ní zůstalo“, říká Resler z Nomura International. „Celá tato krize podtrhuje domýšlivost mnoha hráčů na trhu v tom, že můžeme předstírat, že rozumíme vlastnostem komplexních majetkových struktur citlivých na cyklus, přestože jsme něčeho takového nebyli svědky od jejich zrodu.“

(Zdroj: CNBC)

Pozn. V textu uvedené názory byly převzaty ze serveru CNBC a nemusí se tedy nutně shodovat s názory Patrie.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university