Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světová ekonomika prý čelí nejvážnější krizi od ropného šoku v 70. letech

Světová ekonomika prý čelí nejvážnější krizi od ropného šoku v 70. letech

16.6.2008 14:21
Autor: 

Jihokorejský prezident Lee Myung-bak v pondělí varoval, že svět v důsledku prudce rostoucích cen ropy, potravin a surovin čelí nejvážnější krizi od ropného šoku v 70. letech. Informuje o tom agentura Reuters.

Jihokorejský prezident vystoupil na setkání ministrů financí ze 40 asijských a evropských zemí, kteří o současných hospodářských problémech jednali na setkání v jihokorejském Čedžu. Podle agentury Reuters hlavním tématem setkání byla inflace způsobená prudkým nárůstem cen.

Nejdůležitější surovina, ropa, dosáhla začátkem června ceny více než 139 dolarů za barel, a přestože nyní poněkud klesá po oznámení Saudské Arábie o zvýšení těžby, stále ještě činí její letošní navýšení více než 40 procent. Od roku 2007 se cena ropy na světových trzích téměř ztrojnásobila.

Měsíční tempo inflace v eurozóně se téměř zdvojnásobilo a meziroční nárůst inflace zde již dosáhl výše 3,9 procenta. Někteří ekonomové varují, že v následujících měsících by mohl stále rychleji přibývat počet zemí, kde se inflace dostala do dvojciferných čísel.

Mediafax


Váš názor
  • Stagflace? Doufám.
    19.6.2008 20:48

    Problémy s drahou ropou v případě dalšího výrazného růstu se možná přiblíží problémům s bankami, které nás čekají. Horší scénáře? Možnost č. 1 Bankovní krize, ztráta důvěry v bankovní systém, hrozba inflační deprese v USA (nejen recese). Fed bude pumpovat do systému peníze horem dolem, bude jakž takž úspěšný (zabrání deflaci za ceni větší inflace) Možnost č. 2 Psal jsem i o podobnosti USA a Japonska. Mírná deflace je podle mne možností č. 2. Bankovní problémy bude Fed řešit pumpováním peněz, ale do inflace to nepřetlačí. Možnost č. 3 Deflační deprese ala 30. léta minulého století se mi jeví vzhledem k možnosti neomezené emise peněz jako málo pravděpodobná (doufám). Akciové trhy ani jednu z těchto možností zatím v sobě ani zdaleka nediskontují. Kroky ke krizi dle profesora Rubiniho mám zde: www.pro-investory.cz/aktualni_analyza/kroky_k_financni_krizi/ Ne webu jsem našel následující obrázky znázorňujíc průběh klasické recese v minulosti a té blížící se. Doporučuji. www.pro-investory.cz/aktualni_analyza/prubeh_recese/ Na závěr bych ještě připomněl výrok Marka Fabera, který mluvil o možnosti SOUČASNÉ inflace a deflace na různých trzích. Obával se zejména inflace cen potravin apod a zároveň deflace cen aktiv (nemovitosti, akcie...). De facto to pomalu nastává. Dopad na spotřebitele by byl velmi neblahý.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data