Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zamrazilová (ČNB): Šokové snižování sazeb by nemuselo být správným krokem

Zamrazilová (ČNB): Šokové snižování sazeb by nemuselo být správným krokem

23.1.2009 12:51

Nelze vyloučit, že růst české ekonomiky zpomalí až ke "kladné nule", uvedla v rozhovoru pro investiční portál www.patria.cz vrchní ředitelka ČNB a členka bankovní rady Eva Zamrazilová s tím, že klesající tendence u inflace a hospodářské aktivity budou pravděpodobně dominovat i ve většině následujícího 12-18měsíčního období. Podle Zamrazilové je však možné, že by šokové snižování sazeb v této situaci nemuselo nutně být tím správným krokem.

"Z obecnějšího pohledu je evidentní, že změna sazeb ovlivňuje reálnou ekonomiku méně účinně než za standardní situace, proto se zamýšlím nad tím, zda je šokové snižování sazeb, jež některé centrální banky provádějí, tím správným krokem," uvedla Zamrazilová.

Důležitou informací pro rozhodování o nastavení sazeb bude podle ní nová prognóza ČNB, která bude k dispozici příští týden. "Nicméně předběžnou představu již mám," řekla, "protože jednak většina relevantních dat je již zveřejněna a navíc jejich zpracování modelovým aparátem je v současné době zatíženo vyšší mírou nejistoty než obvykle, protože žádný modelový aparát není schopen pracovat s tak výraznými šoky, které dnes ekonomiky inkasují," uvedla Zamrazilová. Celkově je podle ní přitom zjevné, že inflace i hospodářská aktivita rychle klesá, a "je pravděpodobné, že tyto tendence budou dominovat i většině 12 až 18 měsíčního období - tedy horizontu měnové transmise."

Co se týče českého úvěrového trhu Zamrazilová uvedla, že "růst úvěrů sice zpomalil, ale nezastavil se a banky mají dostatek vlastních prostředků pro emisi úvěrů." Úvěrová tíseň, která by si vyžádala finanční injekce, jaké poskytují bankovním systémům některé centrální banky na Západě, podle Zamrazilové nehrozí. "V tuto chvíli nemáme důvod se domnívat, že bychom mohli dospět do situace, kdy by domácí banky mohly potřebovat veřejné prostředky," řekla.

Oslabující koruna podle Zamrazilové pomáhá řadě českých podniků vyrovnat se s šokovým propadem zahraniční poptávky. "Prognóza kurzu je obecně zatížena vyšší mírou nejistoty než prognóza jiných makroekonomických parametrů - v dnešní době to platí dvojnásob," odpověděla Zamrazilová na otázku, zda si myslí, že by koruna mohla dále oslabovat.


Váš názor
 • Mráz z Moskvy
  24.1.2009 11:22

  Tady Mrázek ústředna: takže repo zůstane zamražená?
  Bondy
 • Kalousek to zase stihl
  23.1.2009 13:51

  dřív než ČNB :-). Dokonalá souhra. A z tohoto příspěvku je dokonce jasné, proč má Kalousek pro veřejnost stále tak pozitivní informace - vlastně u nás nemáme "modelové aparáty na zohlednění tak velkých inkasovaných šoků". Naše školní děti se v matematice rapidně zhoršují, prý. Bez kalkulačky ani rána, sečíst a vynásobit stačí, ale proč a nač využít matematické modely v praxi, to raději neučit... Teď bez ironie, situace je zřejmě mnohem vážnější, než se zdálo a zhoršuje se mnohem rychleji, než kdokoliv předpokládal. Nejsou obchody, nebudou zisky, nebudou daně ze zisku. Zůstávají daně ostatní a poplatky, ale s menšími mzdami se i ty budou postupně snižovat. Nůžky se rychle rozevírají, z pohledu institutu státu v jeho neprospěch. I státu se vydané dluhopisy postupně prodraží, čím později, tím více. Před érou krátkodobých finančních výpomocí mezi státy se nejprve vyčerpají disponibilní zdroje privátních investorů a mezinárodních měnových organizací a pak se bude hledat ekvivalent k pojmu HDP. Chceme-li být v byznysu úspěšní, dívat se dopředu na 2-3 roky nestačí. Pro stát platí totéž, bohužel se započalo s výjimkami.
  Mudrc
Aktuální komentáře
21.5.2018
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data