Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je ten pravý čas pro vyhlášení vítězství kvantitativního uvolňování a jeho stáhnutí

Je ten pravý čas pro vyhlášení vítězství kvantitativního uvolňování a jeho stáhnutí

02.12.2009 13:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Mezi pádem Lehman Brothers v září 2008 a březnem 2009 padaly ceny aktiv, světový obchod, důvěra a reálná produkce rychleji než tomu bylo v roce 1929. Pak se téměř zázračně dostavilo oživení a stabilizace. Obrat nastal ve stejnou chvíli, kdy zejména v USA a Británii došlo k implementaci kvantitativního uvolňování (quantitative easing QE). Oživení se nejčastěji vysvětluje jako důsledek nadbytečné likvidity, kterou QE generuje.

QE ale nefungovalo tak, jak mnozí zpočátku očekávali. Poměr velikosti aktiv/depozit bank k rezervám je obvykle 25 či více. Od června 2008 do června 2009 se ale v Evropě rezervy komerčních bank u jejich centrálních bank zdvojnásobily a v USA a Británii vzrostly ještě více. Přesto se objem depozit a aktiv bank téměř nezměnil – multiplikátor se zmenšil na nulu;
na agregované úrovni se banky nepokoušely své rozvahy zvětšit.

Může se to zdát jako čistě pasivní reakce na injekce likvidity, nicméně banky se mohly i vědomě rozhodnout, že akumulace rezerv je nejlepším postupem - mohlo jít například o pojištění proti nejisté budoucnosti. Banky přitom nekupovaly ani bezpečné vládní dluhopisy, protože jejich výnos byl také stlačen dolů strategií QE.

Přes úplný kolaps peněžního multiplikátoru však QE hrálo při oživení hlavní roli. Rozsah nákupů aktiv ze strany centrálních bank vedl k obrovské injekci likvidity a změně struktury investičních portfolií u nebankovních institucí a účastníků finančního trhu. Klesaly výnosy dluhopisů a rizikové prémie, rostly ceny akcií a oslabovaly měny zemí, které prováděly agresivnější QE (USA a Británie relativně k eurozóně a Japonsku). Růst cen aktiv a pokles výnosů velkých společností včetně bank následně umožnil jejich refinancování.

QE by ale přesto mělo být ukončeno. Částečně proto, že multiplikátor nefungoval. QE tak místo zlepšení přístupu k úvěrům a ovlivnění výdajů malých a středně velkých firem, kde leží jádro problému, pracovalo primárně přes růst cen, zlepšení důvěry a rostoucí kapitálové zisky na finančních trzích. Pokud budou vlády příliš nafukovat finanční trhy, vytvoří se další bublina. Při jejím posledním prasknutí to odnesli daňoví poplatníci, ale tento mechanismus již příště k dispozici nebude, protože nebudou schopni ani ochotni tento krok opakovat. Centrální banky by měly přehodnotit svůj sklon k vytvoření další bubliny jen proto, aby se eliminovaly důsledky té předchozí. Načasování nebude nikdy perfektní, nyní se ale zdá, že je ten pravý čas pro vyhlášení vítězství QE a jeho stáhnutí.

Autorem článku je Charles Goodhart, ekonomický poradce ve společnosti Morgan Stanley (31,52 USD, -0,19%) a bývalý člen rady pro monetární politiku v Bank of England.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data