Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF rozčarovala obvinění viceguvernéra ČNB Hampla a ostře se ohradil

MMF rozčarovala obvinění viceguvernéra ČNB Hampla a ostře se ohradil

6.4.2010 15:44

Mezinárodní měnový fond se veřejně ohradil proti výrokům viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla, že loni urychlil ekonomickou krizi, aby tak našel novou náplň své činnosti a obdržel více prostředků.

"Je úsměvné, že to byl právě Mezinárodní měnový fond, který urychlil krizi. Šlo o systematický pokus vyvolat situaci, kdy bude zapotřebí finanční záchrany regionu jako celku," řekl Hampl v zmíněném rozhovoru, kde Fondu také vyčetl, že tímto způsobem pouze hledal ve východní Evropě nové pole působnosti (více z rozhovoru pro Der Standard zde).

„Poznámky o tom, že MMF nějak přiživil krizi ve prospěch svých osobních peněžních zájmů jsou v rozporu s fakty a odporují jak selskému rozumu, tak úsudku mezinárodní odborné veřejnosti,“ píše MMF v otevřeném dopise rakouskému deníku Der Standard, který na konci minulého týdne rozhovor s viceguvernérem Hamplem publikoval. MMF dále v dopise uvedl, že svým „rychlým a rozhodným“ postupem naopak pomohl k zaražení dalšího postupu krize.

Slova Hampla Mezinárodní měnový fond pobouřila natolik, že záhy po zveřejnění rozhovoru a šíření citací médii zazvonil telefon i guvernéru Tůmovi. Podle informací serveru časopisu Týden jeden z čelných představitelů MMF Belgičan Willy Kiekens, který celou záležitost s guvernérem ČNB telefonicky řešil. ČNB se již pátek v médiích od Hamplových výroků distancovala s tím, že považuje názory viceguvernéra za ryze soukromé, nikoliv za stanovisko centrální banky.

Tůma následně probíral Hamplovy výroky s premiérem Fischerem a ministrem Janotou. "Ano, s panem Tůmou jsem o záležitosti krátce hovořil. Neznám souvislosti, proč to (Hampl) řekl, ale takovéto silácké a ničím nepodložené výroky, to není dobré," řekl Týdnu Janota.

(Zdroj: Der Standard, Bloomberg, Týden, čtk)


Váš názor
 • Dan
  7.4.2010 11:16

  Je neuvěřitelné, jak může vysoký úředník vypustit z úst takový naprostý nesmysl. MMF dělá možná spoustu věcí špatně, ale krizi v regionu vyvolat nemůže, a to ani kdyby chtěl a snažil se o to. Mr. veleduch by se měl dát vyšetřit a hlavně rezignovat na úřad a psát konspirační novely.
  • Re: Dan
   2.8.2010 9:24

   Vy opravdu věříte v náhodu krizí? Přečtěte si historii současných US bank, jejich vznik a krizi v 30letech. Zjistíte, že to opravdu náhoda není a dá se to spočítat s odchylkou pár let, kdy přijde. Pokuď si myslíte, že je MMF dobročinný svazek skautů, jste na omylu. Je to otrokář. My vám dáme papírky s obrázky a vy za to budete poslouchat a jednat v našem zájmu. Výhodu má v tom, že je GLOBÁLNÍ organizace a když to dobře dopadne, stane se z ní GLOBÁLNÍ banka, vlastněná určitou skupinou lidí. Jako FED..:-)) Nemusím vám říkat, kolik FED za minulý rok vydělal svým akcionářům :)) cca 50m mld USD..nejvíc v HISTORII..
   CZdecom
   •  
    2.8.2010 10:02

    Tak, tak. Ono argumentovat konspiračními novelami je značně konspirační a úspěšné - chytí se na to víc bláhovců než na ty údajně konspirační teorie ;-))
    Kalka.
  • Re: Dan
   1.8.2010 23:19

   Bohuzel se i MMF musi snazit si nekde privydelat. Setri se vsude. Jsem rad, ze se vubec nekdo najde se svobodnym nazorem
   Petrce
 • 6.4.2010 16:46

  žije demokracie a svoboda slova no a Český cyklista bude zase nahoře zhrbený a dole šlapat.
  Rv
 •  
  6.4.2010 16:42

  Hus za pravdu také trpěl! Pokud by víc lidí věnovalo aspoň trochu úsilí analýze politiky MMF a hlavně jejích výsledků, tak by panu Hamplovi museli připnou velkou medaili!!!
  Charón
 • nechoď Vašku s pány na led
  6.4.2010 15:49

  potrefená husa se ozvala
  oradapoisson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data