Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogers: Balík evropské pomoci zadluženým zemím je pro euro

Rogers: Balík evropské pomoci zadluženým zemím je pro euro "jen další hřebík do rakve"

13.5.2010 12:03

Evropská finanční pomoc zadluženým zemím je pro euro „jen dalším hřebíkem do rakve“, kdy dochází k dalšímu zvyšování celkového dluhu regionu, prohlásil investor jim Rogers.

Evropská unie v neděli na řešení problémů nejen Řecka, ale i zemí jako je Portugalsko a Španělsko, schválila další finanční pomoc ve výši až 750 miliard eur. Evropská centrální banka se navíc zavázala, že bude nakupovat vládní i soukromé dluhopisy problémových zemí.

„To mě šokovalo. Znamená to, že to s eurem vzdali a nijak zvlášť se nestarají o pověst své měny. Všechny ty země utrácejí peníze, které nemají, a to bude pokračovat dál,“ uvedl Rogers.

V současnosti se v důsledku fiskální krize Řecka a obav z jejího rozšíření po Evropě spekuluje o budoucnosti eurozóny. Podle profesora New York University Nouriela Roubiniho budou možná Řecko a další „zaostávající“ země EMU v příštích letech donuceny eurozónu opustit, aby tak podpořily svou vlastní ekonomiku. Euro by pak mělo zůstat měnou společnou několika málo zemím se „silnějšími fiskálními a ekonomickými předpoklady“, uvedl ekonom.

Jedinou cestu k zachování stávající členské základy eurozóny vidí ve znovuobnovení konkurenceschopnosti Španělska, Portugalska a Itálie skrze „skutečnou depreciaci“ eura. Pouhou restrukturalizací veřejných financí se podle Roubiniho problém nevyřeší. Rozpočtový deficit Řecka, dosahující téměř 14 % HDP, je po irském (14,3 % HDP) druhým nejvyšším v měnové unii. „Nebudou schopni tak moc zvýšit daně a snížit výdaje. Když zvýšíte daně a snížíte výdaje v krátkodobém hledisku, zažijete ještě hlubší propad. MMF očekává další dva až tři roky recese v Řecku. Jak moc přísná úsporná opatření asi tak může vydržet země, která je v recesi?“ upozornil profesor.

Ekonomický růst eurozóny bude v příštím roce zaostávat za USA o téměř 1,5 %, vyplývá z ankety agentury Bloomberg. „Euro je politická měna a nikdo se nestará o ekonomické zákonitosti, které za silnou měnou stojí,“ řekl Rogers, který se podle svých slov obává rozkladu měnové unie. „Problém se řeší dalším množstvím peněz a to věci jen zhorší.“

Rogers doporučuje nakupovat cenné kovy včetně zlata nebo měny zemí s velkými přírodními zdroji. Z dalších investic na příští dekádu upřednostňuje zemědělské komodity a stříbro, jehož cena zatím nezaznamenala rally. Z portfolia měn drží Rogers dolar, švýcarský frank, japonský jen a euro, po rally v minulém roce prodává akcie rozvíjejících se trhů.

(Zdroj: Bloomberg, mediafax)


Váš názor
  • Moje řeč
    13.5.2010 17:03

    Myslím si úplně přesně tosamé jako Jim ROgers. Je to oddalování bankrotu. Valení problému přes sebopu.Problém způsobili politici a nyní heldají další možnosti jak problém důuhů, nadměrného utrácení někam ukrýt. Bud eto řacha, až to spadne všechno.
    Ales Muller
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba