Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Něco se chystá?

Něco se chystá?

08.09.2010 11:57

Je mi jasné, že jsem se svými paralelami s válkou v Iráku již trošku nudný, ale nemohu si odpustit ještě jednu. Když jsme v roce 2003 sledovali dění na finančních trzích, které bylo čas od času přerušeno nepotvrzenou zprávou o tom, že americká armáda přesunuje tu padesát tisíc vojáků do Saudské Arábie, tu několik desítek tisíc vojáků do Kuvajtu (možná to bylo naopak, už si to přesně nepamatuji), brali jsme to většinou na lehkou váhu, jelikož naše životní zkušenost válku nezahrnovala. Říkali jsme si: „To oni jen tak straší a haraší zbraněmi, ke skutečnému konfliktu nedojde, nemůže dojít, protože žijeme v lepším světě, kde se války už nedějí.“ Opak byl pravdou. Člověk si neuvědomil, jak obrovská a drahá mašinérie se dala do pohybu. Mise musela být dokončena ať s pozitivním nebo negativním výsledkem jenom proto, že objem investovaných prostředků byl tak obrovský, že žádná jiná varianta nebyla myslitelná. Naše naivní představy vzaly rázem za své.

Tyto vzpomínky mi vytanuly na mysli minulý týden, kdy jsem si mezi záplavou negativních zpráv přečetl článek, že čínským nemovitostním developerům se podařilo prodat v Hongkongu něco kolem sedmi miliard dolarů v dluhopisech pravděpodobně investorům pocházejícím ze západní polokoule. Přes všechno strašení nemovitostní bublinou v Číně a ještě nevychladnuté mrtvoly subprime hypoték, ležících v portfoliích bank, se našel kupec pro podobné dluhopisy! Nutno podotknout, že objem sedmi miliard dolarů je pouhým zlomkem celkového nemovitostního dluhu Číny a investoři si jistě dali záležet na tom, aby si zjistili detaily o tom, co kupují. Přesto se musím doznat, že mě to překvapilo – stejný pocit nepatřičnosti jsem zažíval při výše zmíněných notickách o přesunech amerických pěšáků na Arabský poloostrov.

Evropské a americké banky zažívají perné chvilky ohledně regulace bankovního sektoru. Obrázek ne příliš povzbudivý pro akciové investory. Na druhou stranu výše zmíněné instituce vesele stěhují své nejlepší investiční bankéře a obchodníky do míst jako je Hongkong a Singapur. Ti chytřejší tak učinili již s několikaletým předstihem. Tradiční, na historické zkušenosti založený pohled vám říká: „regulace je špatná věc pro růst trhů, čekají nás dlouhá léta stagnace a v horším případě deflace a japonský scénář“. Na druhou stranu se na dálném východě děje něco, co je s tímto obrazem v naprostém rozporu. Je přesun finanční palebné síly z Evropy a Ameriky pouhým nákladným harašením zbraněmi, které vyzní do ztracena? Pochybuji. Poučen zkušeností z roku 2003 již nikdy nebudu podceňovat podobné podprahové signály věštící bouři, v tomto případě ne tu pouštní, ale kapitálovou.

Pokud nastane situace, že dojde k uvolnění kapitálových toků ven a dovnitř čínské ekonomiky, bude to obrovský pozitivní impuls pro celosvětovou ekonomiku a jeho dopady by se měly projevit i na takovém „zapadákově“ jakým je v současné době pražská burza. Kdy k podobnému kroku Číňané přistoupí a jakým způsobem tento proces bude probíhat je velkým otazníkem. Že k němu dojde a že se na něj všichni zainteresovaní připravují, je nepochybné.


Váš názor
 • ABC
  08.09.2010 13:52

  Vlastně ani to největší IPO všech dob, ABC se tady neventilovalo (červenec/srpen). A víc než 60% připadlo na západ (vč. Japonska) Otázka může být, proč to Číňané dělali, když netrpí nedostatkem peněz ;-))
  Kalka.
 •  
  08.09.2010 13:05

  Tak tak, sinofilové se na to od minulého století připravují. I v naší telce už loni učili veledůležitou větu: Riben xiao, Zhonguo da ( USA se čínsky řekne Meiguo...) ;-)
  Kalka.
  •  
   08.09.2010 13:08

   Zhongguo - nějak mi to dneska breptá...
   Kalka.
 •  
  08.09.2010 12:50

  Hezká úvaha a dobrý podnět k zamyšlení. Děkuji
  H()L()T4
Aktuální komentáře
27.11.2020
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:49Analytici Patrie: Volby v USA jsou passé. Na řadu přichází nové sektory, nahoru může jít i Praha  
14:13BNP: Levné peníze od ECB zvedají atraktivitu evropského úvěrového trhu
12:55SSE a Equinor vloží do stavby největší větrné farmy šest miliard liber
12:09Krugman: Přichází Bidenův boom
12:07Pražská burza spustí novinku: Obchodování za závěrečnou cenu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CureVac NV (09/20 Q3)