Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Něco se chystá?

Něco se chystá?

8.9.2010 11:57

Je mi jasné, že jsem se svými paralelami s válkou v Iráku již trošku nudný, ale nemohu si odpustit ještě jednu. Když jsme v roce 2003 sledovali dění na finančních trzích, které bylo čas od času přerušeno nepotvrzenou zprávou o tom, že americká armáda přesunuje tu padesát tisíc vojáků do Saudské Arábie, tu několik desítek tisíc vojáků do Kuvajtu (možná to bylo naopak, už si to přesně nepamatuji), brali jsme to většinou na lehkou váhu, jelikož naše životní zkušenost válku nezahrnovala. Říkali jsme si: „To oni jen tak straší a haraší zbraněmi, ke skutečnému konfliktu nedojde, nemůže dojít, protože žijeme v lepším světě, kde se války už nedějí.“ Opak byl pravdou. Člověk si neuvědomil, jak obrovská a drahá mašinérie se dala do pohybu. Mise musela být dokončena ať s pozitivním nebo negativním výsledkem jenom proto, že objem investovaných prostředků byl tak obrovský, že žádná jiná varianta nebyla myslitelná. Naše naivní představy vzaly rázem za své.

Tyto vzpomínky mi vytanuly na mysli minulý týden, kdy jsem si mezi záplavou negativních zpráv přečetl článek, že čínským nemovitostním developerům se podařilo prodat v Hongkongu něco kolem sedmi miliard dolarů v dluhopisech pravděpodobně investorům pocházejícím ze západní polokoule. Přes všechno strašení nemovitostní bublinou v Číně a ještě nevychladnuté mrtvoly subprime hypoték, ležících v portfoliích bank, se našel kupec pro podobné dluhopisy! Nutno podotknout, že objem sedmi miliard dolarů je pouhým zlomkem celkového nemovitostního dluhu Číny a investoři si jistě dali záležet na tom, aby si zjistili detaily o tom, co kupují. Přesto se musím doznat, že mě to překvapilo – stejný pocit nepatřičnosti jsem zažíval při výše zmíněných notickách o přesunech amerických pěšáků na Arabský poloostrov.

Evropské a americké banky zažívají perné chvilky ohledně regulace bankovního sektoru. Obrázek ne příliš povzbudivý pro akciové investory. Na druhou stranu výše zmíněné instituce vesele stěhují své nejlepší investiční bankéře a obchodníky do míst jako je Hongkong a Singapur. Ti chytřejší tak učinili již s několikaletým předstihem. Tradiční, na historické zkušenosti založený pohled vám říká: „regulace je špatná věc pro růst trhů, čekají nás dlouhá léta stagnace a v horším případě deflace a japonský scénář“. Na druhou stranu se na dálném východě děje něco, co je s tímto obrazem v naprostém rozporu. Je přesun finanční palebné síly z Evropy a Ameriky pouhým nákladným harašením zbraněmi, které vyzní do ztracena? Pochybuji. Poučen zkušeností z roku 2003 již nikdy nebudu podceňovat podobné podprahové signály věštící bouři, v tomto případě ne tu pouštní, ale kapitálovou.

Pokud nastane situace, že dojde k uvolnění kapitálových toků ven a dovnitř čínské ekonomiky, bude to obrovský pozitivní impuls pro celosvětovou ekonomiku a jeho dopady by se měly projevit i na takovém „zapadákově“ jakým je v současné době pražská burza. Kdy k podobnému kroku Číňané přistoupí a jakým způsobem tento proces bude probíhat je velkým otazníkem. Že k němu dojde a že se na něj všichni zainteresovaní připravují, je nepochybné.


Váš názor
 • ABC
  8.9.2010 13:52

  Vlastně ani to největší IPO všech dob, ABC se tady neventilovalo (červenec/srpen). A víc než 60% připadlo na západ (vč. Japonska) Otázka může být, proč to Číňané dělali, když netrpí nedostatkem peněz ;-))
  Kalka.
 •  
  8.9.2010 13:05

  Tak tak, sinofilové se na to od minulého století připravují. I v naší telce už loni učili veledůležitou větu: Riben xiao, Zhonguo da ( USA se čínsky řekne Meiguo...) ;-)
  Kalka.
  •  
   8.9.2010 13:08

   Zhongguo - nějak mi to dneska breptá...
   Kalka.
 •  
  8.9.2010 12:50

  Hezká úvaha a dobrý podnět k zamyšlení. Děkuji
  H()L()T4
Aktuální komentáře
20.6.2018
5:42Trump má jednu velkou pravdu
19.6.2018
22:05Hrozba nových cel poslala Wall Street do rudé barvy
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy
16:26Pravděpodobná dlouhodobá tržní cena kryptoměn je nula
15:23Česká zbrojovka a.s.- Oznámení zahájení výplaty pátého úrokového výnosu
14:44Prosil bych jednu soběstačnost. Trumpova nová hrozba Číně v několika číslech
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky
12:55Co investoři do ETF chtějí
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů