Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Garantované IPO?

Garantované IPO?

18.10.2010 11:26
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Po několika měsících čekání a odkládání to vypadá, že na pražskou burzu skutečně přijde nová emise, uváděná na trh formou primárního úpisu nových akcií (tzv. IPO). V této souvislosti se mezi klienty velmi často objevují dvě fundamentálně chybné reakce:

a) Můžu v IPO nakoupit akcie tak nějak „předem“?

b) Volal mi jiný obchodník, že když přes něj nedám hned dnes nebo zítra objednávku, akcie už budou vyprodané. Oni mi navíc garantují, že od nich nějaké akcie v IPO dostanu.

První reakce je sice pochopitelná, ale chybná. IPO je proces uvedení akcií na burzu, nejčastěji formou tzv. book-buildingu. V první fázi emitující společnost pověří jednu nebo více bank rolí tzv. agenta, který bude mít na starosti vedení „objednávkové knihy“ (odtud book-building). Tu si lze pro zjednodušení představit jako souhrn všech klientských poptávek po nabízených akciích, nejčastěji ve formě „počet poptávaných akcií x maximální poptávaná cena“. Tyto objednávky lze podávat během celého upisovacího období, rychlost nebo naopak „pomalost“ nehraje roli. V okamžiku uzavření objednávkové knihy a ukončení úpisu již nelze objednávky do IPO podávat a nastává fáze rozhodování o finální upisovací ceně a alokacích jednotlivým investorům. V tomto okamžiku je nutné připomenout, že na jakoukoliv alokaci akcií v rámci IPO není právní nárok a rozhodnutí, zda klient či skupina klientů vůbec nějaké akcie dostane je plně v rukou emitující firmy. Příkladem budiž situace při loňském IPO akcií polské energetické společnosti PGE, kde emitent žádnému českému investorovi v IPO nedal ani akcii. Vydávající společnost totiž může preferovat institucionální investory na úkor retailových, domácí před zahraničními či jakoukoliv kombinaci předchozích dvou faktorů…vše je pouze na jejím rozhodnutí. Z tohoto pohledu nelze o IPO uvažovat jako o „nákupu předem“, ale pouze a jedině jako o možnosti podat závaznou objednávku na nákup akcií v primárním úpisu, navíc s poměrně nejistým výsledkem.

To nás přivádí k druhému tématu, tj. „vyprodání“ akcií. Jde o zcela lichou obavu. Objednávková kniha je pouze a jedině souhrnem objednávek, v jejím rámci se neobchoduje. Může samozřejmě nastat situace, kdy investoři o emisi projeví eminentní zájem a počet poptávaných akcií násobně převýší počet akcií nabízených. V takovém okamžiku může emitent rozhodnout o dřívějším uzavření této knihy, vždy však na tento fakt investory v prospektu upozorní předem. Současně nejspíše přikročí k poměrnému krácení podaných objednávek – stejně jako v případě ceny úpisu a alokací, i zde je rozhodnutí plně v rukou emitenta a nelze s ním proto předem kalkulovat.

A slib respektive garance „přidělení alokace“ v rámci IPO? To už je úplná chiméra – v takové situaci by totiž IPO nejspíše bylo jasný propadák…

Hezký týden přeji.


Váš názor
 • Skôr otázku ...
  20.10.2010 14:13

  Nejak mi unikla informácia o tom, čo sa stane, ak bude cena akcie stanovená vyššie, než akú si záujemca pri podaní objednávky určil ? Napr. u Foruny je nominálna cena 0,01, max. cena je 4,50. Môže sa teda stať, že by som mal záujem o 10 000 kusov po 0,10, t.j. za 1000 €. Ak ale emitent určí cenu na 1€, mám problém, chýba mi 9K. a - nebude táto ponuka akceptovaná ? b - bude krátené množstvo akcií tak, aby zodpovedalo blokovanej čiastke? citujem Podmienky úpisu: Před podáním objednávky musí mít zájemce na evidenčním účtu u Patria Direct zálohu ve výši rovné součinu počtu upisovaných cenných papírů a ceny jednoho cenného papíru určené zájemcem v jeho pokynu a poplatků. Tato částka bude blokována po dobu než dojde k závěrečnému vypořádání převodu akcií a zaplacení celkové ceny.
  jupo
 • IPO
  20.10.2010 11:32

  Ked vam broker ako klientovi povie, ze vam da 100%nu alokaciu podla vasej objednavky, znamena to vacsinou pruser. Treba to chapat tak, ze to IPO nikto nechcel, broker to kazdemu rozdava ako vianocny prezent a on sam je toho plny ako vianocny stromcek. Post-IPO cena pojde do ahoooooj...
  fero22
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů