Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sazka dle Standard & Poor’s není schopna hradit své závazky, rating sražen na „D“

Sazka dle Standard & Poor’s není schopna hradit své závazky, rating sražen na „D“

13.1.2011 15:13, aktualizováno: 13.1. 16:05
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Ratingová agentura Standard & Poor's opětovně snížila hodnocení dlouhodobých závazků loterijní společnosti Sazka na stupeň „D“ z dosavadního „CC“. „Dne 12. ledna nedošlo k uhrazení splátky zajištěných dluhopisů 2021. Podle naší metodologie se nesplacení úroku či jistiny rovná insolvenci,“ uvedla agentura Standard & Poor’s. Hodnocení na nejnižším stupni „D“ je podle S&P upozorněním pro investory, že Sazka není nadále schopna splácet své dluhy.

Společně se snížením ratingu dlouhodobých závazků společnosti došlo ke shodnému snížení hodnocení 9,00% dluhopisové emise 2021 v objemu 215 milionů eur. Dne 6. ledna Sazka informovala držitele jejích dluhopisů, že je schopna uhradit pouze úroky dluhopisů, nikoli splátku jistiny. Splátka měla proběhnout 12. ledna 2011, Sazka chce 13. ledna uhradit pouze úroky. Zároveň uvedla, že zahájila jednání s věřiteli o vyřešení situace a restrukturalizaci existujících dluhů. „Snížení ratingu nadále odráží tu skutečnost, že Sazka nedosáhla dohody se seniorními věřiteli ohledně obnovy krátkodobých úvěrů, které vypršely v posledních dvou týdnech roku 2010,“ uvedla dále S&P.

S&P poznamenala, že si je vědoma, vedle dalších snad Sazky, předloženého plánu restrukturalizace, který zahrnuje rozsáhlé nákladové úspory a omezení kapitálových investic, které podle ratingové agentury budou přínosem pro likviditu firmy. Podotýká také, že Sazka je v jednání s potenciálními investory, což je jednou z cest vyřešení problému likvidity. „Podle našeho názoru rizikový profil podnikání Sazky bude i nadále podporován stabilním, hotovost generujícím podnikáním v tuzemské loterii, na jejímž trhu má Sazka 94% podíl plus více než 6% podílem na domácím trhu her,“ uvedla S&P. Ratingovými agenturami Moody's a Fitch není Sazka pokrývána.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš dnes opět ostře kritizoval rozhodnutí Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) jako největšího akcionáře Sazky, který ve středu nedoporučil přijmout nabídky, jež by změnily její vlastnickou strukturu. Dobeš řekl, že rozhodnutí ČSTV povede k zakonzervování kritického stavu firmy a "posílení starých struktur". Sazka chystá na zítřejší 11. hodinu do O2 Arény tiskovou konferenci, na které vystoupí generální ředitel Aleš Hušák s "aktuálními stanovisky" společnosti.

Od podnikatele Radovana Vítka, který je největším držitelem splatných pohledávek Sazky, má společnost čas do pondělka 17. ledna na jejich splacení, jinak chce Vítek Sazku poslat do insolvence.Vítek vyzval akcionáře Sazky k rychlému řešení situace a výměně jejího vedení. Sazka popřela, že by by měla vůči němu závazky a že by se se nacházela v insolvenční situaci.

Akcionáři Sazky dostali tři oficiální nabídky na řešení zadlužení firmy. Podnikatel Martin Ulčák nabízí 200 milionů Kč ročně na deset až 15 let s podmínkou, že si Sazka udrží čistý zisk na současné úrovni. Sázkový holding Synot slíbil 250 milionů ročně v příštích 15 letech a finanční skupina Penta 130 milionů s garancí na 30 let. Všichni tři zároveň nabídli dvě až tři miliardy korun na okamžitou pomoc. Penta za to chce stoprocentní podíl v Sazce, Synot dvě třetiny akcií, jediný Ulčák přímý vstup do společnosti nepožaduje, a netrvá ani na změně jejího vedení. Podnikatel Vítek zatím oficiální nabídku nepředložil.

Sazka, kterou vlastní ze zhruba 68 procent Český svaz tělesné výchovy, čelí problémům plynoucím zejména z nutnosti vysoké splátky za výstavbu pražské vysočanské O2 areny držitelům dluhopisů. Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.

Akcionáři Sazky:

67,98 % - Český svaz tělesné výchovy
13,54 % - Česká obec sokolská
5,56 % - Česká asociace Sport pro všechny, občanské sdružení
4,00 % - Autoklub České republiky
3,56 % - Sdružení sportovních svazů České republiky
2,00 % - Český olympijský výbor
1,44 % - Český střelecký svaz
1,02 % - Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů České republiky
0,88 % - Orel o.s.

Představenstvo Sazky:

Jaroslav Bernard - člen, starosta České obce sokolské
Aleš Hušák - předseda, generální ředitel Sazka, a. s.
Roman Ječmínek - místopředseda, prezident Autoklubu ČR
Milan Jirásek - člen, předseda Českého olympijského výboru
Tomáš Král - člen, předseda Českého svazu ledního hokeje
Jiří Laurenc - člen, předseda asociace Sport pro všechny
Karel Malý - člen, předseda Pražské tělovýchovné unie, člen výkonného výboru ČSTV

Dozorčí rada Sazky:

Petr Baroch - člen, prezident Českého střeleckého svazu
Jan Kašpárek - člen, zaměstnanec Sazka, a. s.
Václav Kobes - člen, místopředseda Sdružení sportovních svazů České republiky
Pavel Kořan - předseda, předseda ČSTV
Ladislav Kotík - člen, generální sekretář sdružení Orel o.s.
Ilona Kubecová - členka, právnička, zaměstnankyně Sazka, a. s.
Jaroslav Němec - člen, prezident Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů České republiky
Karel Rozhoň - člen, zaměstnanec Sazka, a. s.
Jan Ulrych - místopředseda, předseda odboru sportu České obce sokolské.

(Zdroj: Standard & Poor's, Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data