Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novák (ČEZ): ČEZ hodlá zvyšovat zadlužení, plánuje letos eurobondy za 1,25 mld. EUR

Novák (ČEZ): ČEZ hodlá zvyšovat zadlužení, plánuje letos eurobondy za 1,25 mld. EUR

17.1.2011 11:42
Autor: Redakce, Patria.cz

ČEZ plánuje zvednout zadlužení ještě téměř o ekvivalent jednoho ročního zisku EBITDA v nejbližších letech by pak chtěl dosáhnout poměru zadlužení na úrovni blížící se 2,5násobku EBITDA, který pokládá za optimální z pohledu využití zdrojů i udržení ratingu, uvedl Martin Novák, finanční ředitel ČEZ, v rozhovoru pro agenturu Reuters.

"K tomuto optimu se budeme posouvat v příštích několika letech tak, jak bude nabíhat náš investiční program," řekl Novák agentuře dodal, že společnost má pro navyšování dluhu s ohledem na současné mírné zadlužení „velký prostor“.

ČEZ spolu s podzimním představením posledních kvartálních výsledků potvrdil, že přichází s programem Nová vize, který navazuje na dřívější program úspor Efektivita, v jehož rámci hodlá dosáhnout finanční stabilizace skupiny v období turbulentních změn na energetickém trhu. Součástí Nové vize je redukce investičního programu v souladu se současnými a budoucími možnostmi firmy a hlavně razantní optimalizace vnitřního fungování a nákladové struktury. ČEZ přistoupil k omezení kapitálových výdajů v loňském roce o čtvrtinu na 76 miliard korun ze 102 mld. , pro rok 2011 pak o 16 miliard korun (asi 20 %) na 63 miliard korun. V období do roku 2014 ČEZ celkově oznámil snížení celkového objemu investic o 21 % na 297 miliard korun.

Právě navýšení dluhu ČEZ má být podle finančního ředitele cestou k získání části těchto prostředků na plánované investice, zbytek by měla zajistit tvorba vlastní hotovosti. "V tomto roce budeme určitě nějaké dluhopisy vydávat zase, klasicky v našem případě pravděpodobně eurobondy, což je pro nás i přirozený hedging našich tržeb v eurech," řekl Reuters Novák. "Objem emisí předpokládáme jako loni, načasování bude záležet na (podmínkách na) trhu," uvedl finanční ředitel ČEZu. Loni ČEZ vydal dluhopisy denominované v eurech celkem za 1,5 miliardy eur, z čehož 246 milionů eur použil na zpětný odkup obligací splatných v roce 2011. Objem emisí by mohl podle Nováka být letos nakonec i vyšší, pokud uspěje plánovaná nabídka na odkup stávajících dluhopisů splatných v letech 2012, 2013.

Novák v agenturním rozhovoru také uvedl, že současné ceny elektřiny na energetickém trhu považuje - přes určité oživení v minulých týdnech mírně nad 50 EUR/MWh - za relativně nízké. Ceny elektřiny v regionu CEE se odvozují od ceny nejdražšího zdroje zajišťujícího aktuálně uspokojení poptávky, což jsou nyní především plynové elektrárny v Německu. Pokles cen zemního plynu na spotovém trhu však snížily náklady výroby elektřiny z plynu, čímž stlačily dolů také ceny elektřiny a povolenek na emise skleníkových plynů. Finanční ředitel ČEZu nicméně vidí současné zlevnění elektřiny pouze jako dočasnou záležitost a čeká, že cena elektřiny půjde opět výše ve chvíli, kdy se přebytek zemního plynu v Evropě vyrovná a elektřina začne reagovat na ceny ostatních energetických komodit.

(Zdroj: Reuters, ČEZ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data