Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Ambiciózní schodek 95 miliard buď s 19% DPH, nebo razantními úsporami

Kalousek: Ambiciózní schodek 95 miliard buď s 19% DPH, nebo razantními úsporami

19.07.2011 8:26
Autor: ČTK

Schodek státního rozpočtu jen 95 miliard místo nyní plánovaných 105 miliard korun v příštím roce by podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) znamenalo rozhodnutí sjednotit od příštího roku DPH na 19 procent. Výhodou by podle něj také byla eliminace schodku na důchodovém účtu. Kalousek to řekl novinářům po včerejším jednání lídrů koalice ODS, TOP 09 a VV o rozpočtu. Koalice zatím shodu nenašla. Sjednocením by zdražila voda, potraviny, MHD či kultura.

Vládě Kalousek proto ve středu předloží dvě varianty, první z nich počítá s dodržením nynějších koaličních dohod, tedy s postupným sjednocením DPH na 17,5 procenta, a je podle ministra financí "méně ambiciózní". Na sjednocení DPH na 19 procent s výjimkou pro knihy, léky a tisk ale zatím nekývly Věci veřejné.

Jednání K9 o rozpočtu, případných škrtech ve výdajích státu či zvýšení daní tak skončilo po dvou hodinách bez definitivního závěru. Ve středu dostane vláda na stůl dvě varianty řešení základních příjmových a výdajových parametrů rozpočtu.

Tématem se bude zabývat i úterní porada ekonomických ministrů, řekl Kalousek. "Chceme si povídat, jaká je celková struktura a perspektivy ekonomiky. Ale samozřejmě rozhoduje vláda. Já předložím dvě varianty a logicky jako ministr financí bych si přál rychlejší snižování deficitu," zdůraznil.

Pokud by se strany nyní nedohodly na sjednocení sazby DPH na 19 procent s plánovanou výjimkou pro knihy, noviny a léky, platil by nynější plán s postupným sjednocením DPH na 17,5 procenta. Podle Kalouska by to znamenalo stoprocentní respektování koaličních smluv a snižování deficitu v tempu 3,5 procenta hrubého domácího produktu v příštím roce, 2,9 procenta HDP v roce 2013 a 1,9 procenta v roce 2014.

Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle léků a knih vztahuje zejména na potraviny, ubytovací služby, vodu, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči. Pokud by se sazby sjednotily na 19 procent DPH, měly by výjimku podle premiéra Petra Nečase (ODS) knihy, léky a tisk. Původní varianta, případné sjednocení DPH na 17,5 procenta, by byla bez výjimek.

"Ta druhá varianta je ambicióznější, zrychlovala by snižování strukturálního deficitu," prohlásil ministr financí. Jeho TOP 09 tento postup preferuje stejně jako ODS premiéra Petra Nečase. Kalousek ale dnes novinářům neodpověděl na otázku, jak by zvýšení DPH ovlivnilo podobu úspor v jednotlivých rozpočtových kapitolách.

Ministr financí totiž musí v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 30 miliard na plánovaný deficit 3,5 procenta HDP, škrty naordinoval hlavně školství a dopravě - celkem o 21 miliard. Například dotace Státního fondu dopravní infrastruktury by se měla snížit o 14 miliard korun.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) serveru Týden.cz řekl, že první varianta jenom zohledňuje kritérium na dodržení deficitu 105 miliard a počítá s tím, že na výdaje ministerstev by se přidalo ještě 15 miliard ze stálých příjmů z dividend. "Ale v této variantě doprava peníze nemá. Zatímco druhá varianta tím, že zvedá DPH na 19 procent, jednak dává část těch příjmů do dopravy a jednak snižuje deficit pod 100 miliard," dodal.

Nejmenší vládní strana VV navýšení DPH razantně odmítá. Klonila by se k progresivnímu zdanění a ke zvednutí daní firmám. Nesouhlasí ani s navrhovanými škrty, hlavně u ministerstev dopravy a školství, která řídí.

Téma rozpočtu a daňových změn se má stát námětem práce speciální expertní skupiny, jak to vyplývá z předprázdninového dodatku ke koaliční smlouvě.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data