Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v červnu: Varovných známek přibývá

Průmyslová výroba v červnu: Varovných známek přibývá

8.8.2011 9:24, aktualizováno: 8.8. 10:09
Autor: David Marek

Aktualizováno

Průmyslová produkce se v červnu meziročně zvýšila o 7,4 procenta po květnovém růstu o 15,2 procenta. Data tentokrát nijak neovlivnily rozdíly v počtu pracovních dní. Červnový výsledek jistě není špatný, bohužel přibývá indicií, že druhá polovina roku nejspíše bude méně příznivá. V průmyslu malé otevřené ekonomiky se velmi rychle projeví zhoršení globální ekonomické situace.

K červnovému růstu celkové průmyslové výroby nejvýrazněji přispěl automobilový průmysl (17,2%) Výsledky také pozitivně ovlivnilo zvýšení výroby strojů a elektrických zařízení. Zpomalení zaznamenal jeden z dřívějších motorů růstu průmyslu - hutní průmysl. Počítače a spotřební elektronika, další z center české průmyslové výroby, dokonce zaznamenaly pokles (nicméně růstu o 35,7 procenta loni v červnu nastavil laťku pro srovnání velmi vysoko).

Varování přináší zpomalení růstu nových zakázek na 5,0 procent, což je nejslabší hodnota od října 2009. Jde především o reflexi slabé domácí poptávky, což potvrzuje pokles domácích tržeb o 0,7 procenta. Zakázky ze zahraničí meziročně rostou o 11,8 procenta, zde ale přibývá známek, že v dalších měsících i tato poptávka vychládne. Indexy nákupních manažerů v zemích eurozóny i ve střední Evropě z posledních měsíců naznačují jasný, negativní trend. Nejistotu zvyšuje nedořešená evropská dluhová krize, fiskální potíže USA a vysoká nervozita na finančních trzích, která může dále zhoršit globální ekonomickou situaci. Malá otevřená ekonomika v těsném sousedství eurozóny může pocítit zhoršení situace v tomto měnovém bloku velmi rychle a průmysl by byl jedním z prvních míst. Český index nákupních manažerů již klesl na 53, bodu, zatímco ještě v lednu dosahoval více než 60 bodů. 50bodová hranice přitom odděluje růst a recesi. Bohužel vláda a centrální banka nyní mají jen velmi omezený prostor, jak na případné opětovné zpomalení, či dokonce pokles, účinně zareagovat.


Váš názor
 •  
  8.8.2011 9:34

  No ale červenec a srpen to budou teprve krásný čísla. Mám dva kámoše a obě jejich firmy, které jsou napojený na průmysl mají od dubna neustálý propad prodeje. V červenci hůř jak v krizi a na srpen to podle objednávek vypadá prozatímu obou na rekordně nízký prodej. No ale hlavně porosteme za celý rok o 2,5% :-)))))))))), že pane ministře. Co na to hlavní analytik Patrie :-)))))
  tk69
  • prosím zlepšit titulek
   8.8.2011 10:37

   Až v hloubi textu se dozvím, že jde o DOMÁCÍ produkci
   dan_tencl
   • Re: prosím zlepšit titulek
    8.8.2011 10:38

    To patřilo panu Markovi
    dan_tencl
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data