Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody's: Záruky za další peníze pro Řecko mohou vést k bankrotu

Moody's: Záruky za další peníze pro Řecko mohou vést k bankrotu

23.8.2011 9:01, aktualizováno: 23.8. 10:33
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Požadavky některých zemí Evropské unie na peněžní i hmotné záruky Řecka (ostrovy, nemovitosti či podíly ve státních firmách) za poskytnutí finanční pomoci mohou zbrzdit uvolnění nových peněz natolik, že to může vést až k vyhlášení platební neschopnosti země. Dnes na to upozornila ratingová agentura Moody's.

Řecko se minulý měsíc s šéfy zemí eurozóny dohodlo na novém záchranném balíku, který by měl pokrýt jeho potřeby do poloviny roku 2014. Finsko si však za svůj souhlas vymínilo bilaterální dohodu, v níž si od Řecka zajistilo složení peněžní záruky. Téhož se nyní domáhají i další přispívatelé z eurozóny.

„Vždy jsme zastávali pozici, že pokud zde bude systém záruk, budeme se na něm podílet,“ uvedl minulý týden ve Vídni Harald Waiglein, mluvčí rakouského ministerstva financí, s tím, že prosazení hmotných záruk je cestou k účasti Finska na další pomoci. „Nizozemsko, Slovensko a Slovinsko také vyjádřili zájem účasti na systému záruk, což by mělo Finům umožnit dosažení dohody.“

"Dohoda mezi Řeckem a Finskem, která je sama o sobě malá, nabývá mnohem většího významu. Vyžadování dalších takových dohod by mohlo vést k odložení příští tranše finanční podpory Řecku a vést k jeho platební neschopnosti," uvedla Moody's. Řecko už je přitom se současnou známkou „Ca“ pouze jeden krůček od konstatace platební neschopnosti. Podle červencové dohody by mělo Řecko příští měsíc dostat z nové úvěrové dohody osm miliard eur.

Moody's uvedla, že vyžadování záruk ukazuje u některých zemí EU na nedostatek ochoty dál podporovat Řecko a vrhají otazníky nad celým plánem finanční podpory. "Hluboká trhlina mezi zdánlivě jednotnými zeměmi eurozóny, kterou takové požadavky prokazují, vytváří další obavy z podmíněné a vyvíjející se povahy nynějšího mechanismu finanční podpory," konstatovala Moody's.

Finský premiér Jyrki Katainen ve včerejším rozhovoru pro agenturu Bloomberg ujistil veřejnost, že země je připravena upravit dohodu o zárukách za peníze pro Řecko. „Jedná se dobře fungující technické řešení, ale pokud právě tento model není možný, pak musíme najít jiný model,“ uvedl. Zároveň odmítl varování Rakouska, že dohoda o zárukách pro Řecko maří záchranné snahy eurozóny.

Obavy o další osud platební schopnosti Řecka na finančních trzích přesto pokračují. Výnos 10letého řeckého dluhopisů dnes ráno roste o 34 bazických bodů až na 17,15 procenta, a je tak nejvýše od 21. července. Zdražilo také pojištění řecké schopnosti dostát svým finančním závazkům - řecké CDS vzrostly 25 bazických bodů na 2 025 bps.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, NYT, CMA)


Váš názor
  • V tuto chvíli už je řecký bankrot menší hrozbou než další čekání na něj
    23.8.2011 9:22

    V tuto chvíli je krach Řecka menší hrozbou než další čekání na to, kdy nestane. Velké země DE a FR se jistě postaraly o to, aby s požadavky na obvyklé záruky vystoupily země menší (SF, A, SK, SLO), aby to nevypadalo, že velmoci jsou bezohedné. Krach Řecka bude sice krátkodobým otřesem, ale dlouhodobě eurozóně jen prospěje. Nakonec donutí i velké země, aby se chovaly podle pravidel, které samy nastavily a porušují.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m