Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA o krok blíže recesi, zabránit jí půjde jen těžko

USA o krok blíže recesi, zabránit jí půjde jen těžko

6.9.2011 15:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Jsme svědky rychlého zhoršování situace v ekonomice Spojených států. Spotřebitelé i podniky jsou opatrné, existuje tak jen velmi málo faktorů, které by negativní šok na straně důvěry mohly tlumit. Špatná data z trhu práce naopak ukazují, že klesající důvěra začíná rychle ovlivňovat vytváření pracovních míst. Pro Bloomberg to uvedla Julia Coronado, hlavní ekonomka pro Severní Ameriku v BNP Paribas. Nedá se podle ní spoléhat na to, že data z reálné ekonomiky budou lepší, protože negativní události v americké ekonomice přišly hlavně po červenci.

Jedním z mála zatím dostupných srpnových indikátorů jsou prodeje aut, kde došlo k mírnému poklesu. Na tento segment přitom mnoho ekonomů spoléhalo při svých projekcích zlepšujícího se růstu ve třetím a čtvrtém čtvrtletí. Zatím se ale jejich očekávání nepotvrzují, upozornila ekonomka.

Vládní sektor má jen omezenou možnost jak ekonomice pomoci. Fed přikročí k dalšímu kroku kvantitativního uvolňování QE3, jeho nástroje mají ale pouze omezenou účinnost, domnívá se Coronado. I prezident Obama přijde s „balíčkem návrhů, z nichž některé budou schváleny“. Ekonomika si ale stejně projde „mírnou recesí“.

Poslední data z trhu práce jsou podle šéfa Pimca Mohameda El-Eriana děsivá, můžeme podle něho jen doufat, že proberou vládu ve Washingtonu. Nezaměstnanost totiž není problémem, ale krizí, což znamená, že je třeba krizového řešení, spoléhat se jen na Fed nejde. Investor tak volá po koordinované spolupráci mezi politiky, všemi vládními institucemi a i po spolupráci mezinárodní, tedy spolupráci mezi Evropou, Čínou a Spojenými státy. Pokud vláda v USA nebude rozhodně jednat, situace se ještě výrazně zhorší.

Fed podle El-Eriana nemá k dispozici efektivní nástroje jak vyřešit současné problémy, může jen pomoci ostatním institucím. To znamená, že může zvětšit svou rozvahu a zvýšit podíl dlouhodobých cenných papírů. Pokud ale nebudou reagovat ostatní vládní instituce, velký efekt to mít nebude. Bernanke si navíc uvědomuje, že sílí protesty proti dalšímu uvolňování. Pokud by Fed jednal osamoceně, může to přinést řadu negativních efektů – růst cen komodit, útoky ze strany politiků a oslabenou důvěru v tuto centrální banku, uvedl investor. Vláda by se podle něho měla zaměřit na trh s bydlením, i když ten není jediným problémem. Zatím ale postupuje na ad-hoc bázi, podobně jako je tomu v Evropě.

„Pokud držíte hotovost, držte ji dál. Pokud držíte hodně akcií nebo jiných rizikových aktiv, buďte opatrní a snižte objem těchto investic. Budete mít dost příležitostí znovu nakoupit v budoucnu,“ radí El-Erian investorům. Pravděpodobnost recese v USA vidí až na 50 %, stejné je to v Evropě, přichází „nový normál mínus“, protože „nový normál“, o kterém Pimco hovořilo dříve, je příliš optimistický.

Nouriel Roubini v pátek pro CNBC uvedl, že „nyní jsme v horší situaci, než v roce 2008“, protože banky jsou opatrné a probíhají rozpočtové škrty. Všechna měkká data, která poukazují na budoucí vývoj ekonomiky, se pohybují špatným směrem, třetí kolo kvantitativního uvolňování by nemuselo mít požadovaný efekt; v USA i v Evropě tak bude potřeba další fiskální stimulace. Trhy mohou projít rally, pokud se ale stejným směrem nevydá reálná ekonomika, ceny aktiv zase klesnou, domnívá se ekonom. Poukázal i na to, že minulý rok, když bylo ohlášeno QE2, ekonomická data se již zlepšovala.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 •  
  6.9.2011 15:41

  Další kamínek pro plány short obchodů. Bublinu je třeba stále více nafukovat, ale bohužel ona sama nepraskne. Short obchodníci teouží po tom aby se cena okcií dostala co nejblíže k nula a potom nejvíce vydělají. A každý "expert" který tomu napomůže je vítán.
  juniper
 •  
  6.9.2011 15:31

  Toto mě pobavilo: "Investor tak volá po koordinované spolupráci mezi politiky" - asi někdo pozapomněl, že politici jsou nastrkané loutky lobbistických gigantů, pro které jsou rozkoly v USA ideálním písečkem pro hraní. Proč si někdo myslí, že pracují pro lidi nebo nějaké všeobecné blaho? Podívejte se na poslance v ČR, a to je proti USA jen slabý odvar.
  Izák
  • politici
   6.9.2011 22:51

   "Investor tak volá po koordinované spolupráci mezi politiky" . Boha jeho, pokud se politici přestanou plést do ekonomiky bude všem o mnoho lépe. Jenže to by chtělo kompletní změnu systému, protože v současné době platí, že ekonomika= z 80% politika.
   THUD
Aktuální komentáře
21.5.2018
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data