„Když jsem před mnoha lety začínal, domnívali jsme se, že fiskální politika je tím, čím dosáhneme oživení ekonomiky. Pak jsme pochopili, že ekonomický cyklus je příliš krátký a poklesy trvají asi deset měsíců. Fiskální politiku jsme dali správně stranou a zaměřili jsme se na dlouhodobé strukturální faktory. Nyní jsme ale v útlumu trvajícím tři a půl roku, kyvadlo se vrací zpět a lidé se ptají, zda nám může fiskální politika pomoci.“ Tak začal rozhovor pro Bloomberg Martin Feldstein, profesor ekonomie na Harvard University.
Feldstein se domnívá, že není vůbec jasné, jak by byl nově ohlášený fiskální balíček prezidenta Obamy financován. Pokud by prezident plánoval zvýšení daní u lidí s vysokými příjmy a zaměřil by se i na eliminaci mezer ve zdanění korporací, podkopalo by to jeho snahu o zvýšení důvěry v ekonomice. Profesor přitom odhaduje, že oznámených 450 miliard dolarů Obamova balíčku by pravděpodobně nezvedlo HDP o více než polovinu této částky, což je „velice neefektivní“. Lepší by bylo zaměřit se na trh s nemovitostmi, který je základem ekonomických problémů a vysoké nejistoty domácností.
Feldstein je i proti možné snaze Fedu o další snižování dlouhodobých sazeb. Ještě větší zploštění výnosové křivky by totiž podle něho poškodilo banky, jejich ochotu poskytovat úvěry a schopnost navyšovat kapitál. Za mylnou považuje i myšlenku, že by Fed měl načas zvýšit svůj inflační cíl. Důvěru lidí v ekonomiku a růst by totiž rozhodně nezvýšilo to, pokud by Fed najednou řekl, že jeho cílem již není cenová stabilita, ale vyšší ceny.
„Říkají nám, že vše bude v pořádku, nikdo tomu ale nevěří, takže dochází k podkopání důvěry v měnu,“ komentoval ekonom vývoj v Evropě. Řecku podle něho „musí být umožněn default“, jeho odchod z unie by pomohl jak eurozóně, tak Řecku.
Mohamed El-Erian, který stojí v čele společnosti Pimco, se domnívá, že prezident Obama ve svém posledním projevu „konečně uznal hloubku krize nezaměstnanosti“ a posunul se od ad-hoc řešení k systematičtějšímu přístupu. Stále však není jasné, jak bude reagovat „politická mašinérie“.
I pokud by ale došlo ke schválení balíčku, nedá se čekat, že by skončilo období pomalejšího růstu americké ekonomiky, protože ta čelí „mnoha strukturálním problémům“, které se doposud neřeší. Mezi ně patří vysoký dluh domácností, veřejné finance a trh s nemovitostmi. „Trhy nyní sedí na zadních sedadlech, za volantem je vládní sektor,“ uvedl investor. Trhy jsou z této situace nervózní a pokud je politici opět zklamou, přijde další pokles.
Ben Bernanke ve svém posledním projevu podle El-Eriana „moc nepřidal k tomu, co již zaznělo dříve v Jackson Hole“. Je totiž jasné, že nechce nic naznačovat před zářijovým zasedáním FOMC. Fed je přitom „schopen a ochoten jednat“, nemá ale efektivní nástroje pro boj se současnými překážkami, kterým ekonomika čelí, uvedl investor. Dá se čekat, že od Fedu po zářijovém zasedání „něco uvidíme“, může to být snaha o snížení dlouhodobých výnosů, vyšší růst a snížení nezaměstnanosti to ale nepřinese.
„Evropa musí uznat, že současný kurz nikam nevede, musí vzniknout fiskální unie, nebo menší silná eurozóna,“ řekl El-Erian. USA budou čelit recesi, pokud „politické elity“ nezačnou jednat ve shodě a nevytvoří plán podpory ekonomiky. A Čína musí podpořit globální růst tím, že „bude věřit a podporovat“ své domácí spotřebitele.
(Zdroj: Bloomberg)