Utahování měnové politiky v Číně, společně s tlumícími opatřeními vlády, je už přesvědčivě patrné v reálné ekonomice. Růst spotřebitelských cen v říjnu poklesl na 5,5 %, třetím měsícem v řadě z červencového maxima 6,5 procenta. Výrazný pokles zaznamenal i index cen průmyslových výrobců, který minulý měsíc zvláčněl dokonce na 5 procent z předchozích 6,5 procenta. Výrazný propad o 11,5 % v říjnu zaznamenaly i prodeje nemovitostí, které na meziroční bázi poklesly poprvé za posledních 6 měsíců. „Měsíční data mohou být velmi volatilní, ale toto zcela zapadá do širšího obrazu, který vidíme: nižší ceny oceli a finančně vyčerpaní developeři. To jsou velmi špatné zprávy pro ekonomiku v nejbližších měsících, což by mohlo vysvětlovat oživení spekulací na uvolňování měnové politiky,“ uvedl Paul Cavey z Macquarie. Nemovitostní sektor v Číně přispívá do HDP přibližně 10 % a ovlivňuje celý řetězec odvětví včetně produkce oceli, cementu a dalších komodit.
Zpomalení spotřebitelské inflace, výrobních cen a ochlazování nemovitostního trhu tedy oživují diskuse: Je čas na změnu kurzu čínské měnové politiky? Analytik Brian Jackson z Royal Bank of Canada očekává, že Čína zvolí prozatím vyčkávací taktiku. „Myslím, že na nějakou chvíli ponechají sazby beze změny, a počkají si, co se bude dít ve světě,“ uvedl. Adrian Foster, analytik z Rabobank, určitý prostor pro snížení sazeb vidí, když tvrdí: „Fakt, že máme spotřebitelskou inflaci daleko od červencových maxim 6,5 %, naznačuje, že čínská centrální banka může zvažovat snížení sazeb, pokud skutečně uzná, že je to nutné“. Analytici pak očekávají další snižování inflace na 4-5 %, ale neočekávají v nejbližší době snižování sazeb ani snižování povinných minimálních rezerv pro banky.
B. Jackson dále tvrdí, že tato data potvrzují, že Čína má inflaci pod kontrolou. To by mělo být trhy vnímáno pozitivně. „Máme zde příznivou srovnávací základnu, na trzích poklesly ceny komodit a na trh dopadá i efekt utahování měnové politiky. To je přesně, čeho chtěl Peking dosáhnout během posledních 6 – 12 měsíců. Snažili se zmírnit inflační tlaky a dnešní data to potvrzují,“ uvádí Jackson.
Přes efektivní boj vlády a centrální banky s inflací neočekávají stratégové negativní dopad na akcie čínského bankovního sektoru. „Valuace jsou nízko a banky jsou kapitálově silné,“ uvádí Lorraine Tan z akciového výzkumu ve Standard & Poor’s. Akcie velkých čínských bank China Construction Bank či Industrial and Commercial Bank si povedou dobře i při zpomalení ekonomiky na 8 až 9 procent. „I tak budou banky schopny vykazovat růst zisků o 10 až 15 procent, to je stále dobré,“ dodává.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)