Richard Fisher stál v čele Fedu v Dallasu, nyní mimo jiné působí jako poradce banky . Na CNBC hovořil o dalším vývoji inflace a monetární politiky v USA. Podle jeho názoru má centrální banka přístup ke všem možným datům a je třeba být opatrný ohledně argumentů, podle kterých Fed hledí na zpožděná data a inflace již výrazně klesla. Opačného názoru je třeba profesor financí Jeremy Siegel.
Fisher ohledně zmíněné opatrnosti uvedl, že třeba ve Velké Británii inflace nejdříve mírně klesla, ale celkový vývoj ukazuje, jak těžké je snížit vysoké inflační tlaky. A právě dosahování inflačního cíle je hlavním důvodem existence centrální banky. Inflace ve výši 4 – 5 % je pak „nepřijatelná“ a ekonomovi se nezdá, že v této chvíli Fed „udělal příliš mnoho“. I přesto, že je znatelný útlum na úvěrových trzích.
Politika Fedu není dána „matematickou přesností“, přestože centrální banka má k dispozici řadu modelů a dat. V konečném důsledku je monetární politika nastavena na základě úvahy a posouzení situace ze strany vedení centrální banky. Fisher k tomu dodal, že řada dat nyní ukazuje na určité ochlazování v americkém hospodářství, nicméně snižování inflace je „těžký úkol“.
Rozdílný pohled má zmíněný Jeremy Siegel, který mimo jiné tvrdí, že inflace již v podstatě klesla k 2 %. Tedy k cíli americké centrální banky. Ekonom v rozhovoru pro CNBC nejdříve hovořil o dopadu tenzí v bankovním sektoru na hospodaření bank. Podle jeho názoru může dojít k tomu, že z nich nakonec budou těžit velké banky, kterým se výsledky zlepší. Půjčky od menších bank poskytované menším firmám a soukromým subjektům přitom podle informací, které má profesor k dispozici, „dramaticky zpomalily“.
I vývoj v bankovním sektoru je tedy podle ekonoma důvodem, aby si Fed „dal pauzu“. Její překážkou by mohl být pohled na „pokřivená data“. K němu může podle experta dojít zejména na straně dat z realitních trhů. On sám podle svých slov provedl kalkulace založené na současných cenách nemovitostí a z nich odvozených nájmů. Vyšlo mu, že jádrová inflace je v podstatě u 2 %. Oficiální čísla ale ukazují jádrovou inflaci blízko 5 %. „Inflace je v podstatě zpět na cíli centrální banky“, uzavřel Siegel.
V souvislosti s americkým realitním trhem je již nějaký čas zmiňován i velký počet volných kancelářských prostor. Následující graf ukazuje jejich podíl na celkovém množství. Ten je značně cyklický, posledního dna bylo dosaženo v roce 2019 na méně než 5 %. Nyní se ale podíl pohybuje mírně pod 13 %, což je více než na posledním vrcholu po finanční krizi:

Zdroj: CNBC, Twitter