Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed bude zveřejňovat pravidelný výhled sazeb, část zvažuje další QE

Fed bude zveřejňovat pravidelný výhled sazeb, část zvažuje další QE

04.01.2012 9:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká centrální banka Fed mění taktiku a počínaje tímto měsícem začne zveřejňovat prognózu vývoje základních úrokových sazeb. Ukázal to zápis z poslední schůzky Fedu, která se konala 13. prosince. Měnová autorita USA tak chce zefektivnit svou politiku a zároveň snížit nejistotu na finančních trzích. Fed rovněž naznačil, že uvažuje o novém kvantitativním uvolňování měnové politiky, čímž dává najevo, že má v úmyslu hrát na trhu aktivnější roli než dosud.

V zápisu je uvedeno, že Fed bude zveřejňovat i to, kdy jeho činitelé očekávají první zvýšení úrokových sazeb. V současné době je základní sazba na takzvané federální fondy na historickém minimu v pásmu nula až 0,25 procenta. Fed ji kvůli dopadům finanční a hospodářské krize tak nízko drží už od prosince 2008.

Ekonomové hodnotí krok pozitivně. „Je to obrat o 180 stupňů od toho starého přístupu tajemné instituce. Jde o plynulý krok směrem k otevření se trhům a snahu vysvětlit veřejnosti logiku svého jednání,“ říká šéf ekonomického výzkumu Bank of America Merrill Lynch Ethan Harris. Podle Michaela Feroliho, hlavního ekonoma JPMorgan Chase a bývalého ekonoma Fedu, je rozhodnutí zveřejňovat prognózu vývoje sazeb největším krokem směrem k otevřenosti za celou dobu úřadování Bena Bernankeho (od roku 2006) a slibuje větší transparentnost. Zpožděné očekávání růstu klíčové sazby pak může podpořit ekonomický růst.

Feroli spatřuje také stinnou stránku rozhodnutí – potenciální rozmezí odhadů podle něj může ukázat jistou míru neshody mezi jednotlivými členy instituce a odhalí nejistotu, s níž Fed hodnotí ekonomický vývoj.

První odhad vývoje úrokových sazeb Fed vydá po schůzce svého měnového výboru, která je plánovaná na 24. a 25. ledna. Po dvoudenním zasedání Fed vydá aktualizovanou prognózu vývoje hlavních makroekonomických ukazatelů, kterou zveřejňuje každé čtvrtletí. Součástí prognóz budou nově také odhady vývoje úrokových sazeb.

Několik činitelů Fedu také na prosincové schůzce měnového výboru uvedlo, že stav ekonomiky by si mohl vynutit další kolo takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. Tím se myslí tištění peněz, za které by Fed nakupoval vybraná aktiva, pravděpodobně dluhopisy americké vlády. Fed už v posledních letech k tomuto kroku přistoupil dvakrát. Rozšíření měnové báze má především zvýšit likviditu.

V rámci Fedu ale v otázce kvantitativního uvolňování nepanuje shoda. Část činitelů si totiž myslí, že přistoupit k třetímu kolu kvantitativního uvolňování by byla chyba. Snaha začít zveřejňovat prognózu vývoje sazeb má zlepšit komunikaci mezi Fedem a finančními trhy.

Fed už dříve několikrát zopakoval, že nechá úroky blízko nuly minimálně do poloviny roku 2013. Zveřejňování prognóz by mělo podpořit očekávání spotřebitelů i bank, že není nutné se obávat zvyšování sazeb, dokud to Fed jednoznačně nebude avizovat. To může pomoci snížit sazby i na vzdálenějším konci výnosové křivky.

Na prosincové schůzce měnového výboru Fed rovněž varoval, že dluhová krize v eurozóně znamená pro americkou ekonomiku velkou hrozbu. Fed si proto nechal prostor pro případná další opatření na podporu hospodářského růstu, i když připouští, že situace na trhu práce se dál zlepšuje. Situace se ale prý do budoucna bude zlepšovat jen pozvolna. Trh práce se spolu s realitním trhem z krize zotavují zpravidla jako poslední.

(Zdroj: čtk, Bloomerg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q anualizovaně
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y