Aktualizováno Ambiciózní plán Německa klást při výrobě elektřiny větší důraz na obnovitelné zdroje je příliš nákladný a znamená zátěž pro přenosové soustavy v sousedních zemích, uvedl šéf německé energetiky Jürgen Grossmann. Podle něj německý přechod od jádra „odnáší“ i česká přenosová soustava.
Německo se od jádra posunuje k solární a zejména větrné energii. Grossmann řekl, že zatížení přenosových soustav prudce narůstá, jakmile zesílí vítr na severu Německa, kde má země větrné farmy. Instalovaná kapacita větrné energie, která v Německu dosahuje 27.000 megawattů, je v takové situaci na maximu. "Větrná energie (ze severního Německa) se tlačí do Nizozemska a přes Belgii do Francie," řekl šéf na výroční energetické konferenci, kterou v Berlíně pořádá německý ekonomický list Handelsblatt. "Totéž se děje i s větrnou energií ze spolkové země Meklenbursko - Přední Pomořansko: putuje do Polska, pak do České republiky a přes Bavorsko se vrací do Německa. Naše sousedy takové energetické rázy netěší," dodal.
Společnost loni v létě musela uzavřít dva jaderné bloky v elektrárně Biblis v Hesensku. Vláda kancléřky Angely Merkelové tehdy v reakci na havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě rozhodla, že Německo část svých jaderných zdrojů odstaví hned, zbytek pak do deseti let. , stejně jako další energetické firmy, zatím hledá způsob, jak se vyrovnat s novými pravidly a kde si zajistit další růst i bez jádra.
Ceny elektřiny na německé burze dle dat Bloomberg od obchodníků, dnes klesají na nová minima. Roční kontakt, tedy dodávka v roce 2013, klesl pod 50 EUR/MWh a obchodoval se s -0,4 % na 49,95 EUR/MWh. Podobný obrázek nabízí tuzemská energetická burza PXE. Ceny elektřiny s dodáním v roce 2013 na PXE od září loňského roku klesly o 15 % na 48 EUR/MWh. Po výsledcích za 3Q11 přitom uvedl, že má předprodáno 41 procent produkce na rok 2013 za průměrnou cenu 54 EUR/MWh.
O uvědomování si, že současná cesta přechodu Německa k obnovitelných zdrojů energie je „drahým luxusem, dráždícím sousedy“, svědčí i slova německého ministra hospodářství Philipa Röslera, pronesená dva dny zpět. Připustil, že Německo musí reformovat stávající legislativu o obnovitelných zdrojích energie, protože se přežila a předpokládá od energetik hlas k tomu, kterou technologii obnovitelných zdrojů považují za nejvíce efektivní.
„Legislativa k obnovitelným zdrojům prochází testem času a německá vláda zejména zváží změnu podpory solární energie poté, co loni instalace rekordně vzrostly,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Christiane Schwarte. Německé solární instalace v roce 2011 dosáhly zhruba 7,5 GW a spolykaly zhruba polovinu ze zelených dotací v Německu v rozsahu 13 miliard eur. Roční cíl vlády pro solární instalace přitom nyní činí 3,5 GW a dle dřívějších slov Röslera projde výraznou redukcí. Odborníci v odvětví odhadují, že Německo letos podporu solární energii sníží o zhruba 27 procent po loňském omezení o 13 procent.
Velkému náporu elektřiny z Německa čelila česká soustava zejména na konci loňského roku. Generální ředitel provozovatele přenosové soustavy ČEPS Vladimír Tošovský připustil, že v krajním případě by ČR mohlo na hranicích s Německem instalovat transformátory, které budou náhlé toky energie omezovat. Instalace takových zařízení by ale stála kolem dvou miliard korun, které by spotřebitelé museli zaplatit v cenách elektřiny. Podobná zařízení na regulaci přeshraničních toků elektřiny již provozuje Rakousko a jejich zavedení také zvažuje Polsko.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, Handesblatt)