Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Katovací kotrmelce

Katovací kotrmelce

18.1.2012 18:26

Ne dlouho poté, co jsem se kdysi začal více pohybovat kolem akciového trhu, začal Fed snižovat sazby. Vyzbrojen zkušenostmi z korporátních financí a hromadou makro a mikro teorie, nešlo mi na rozum, proč se z toho „trh“, včetně toho domácího, tak raduje. Dodnes se u mne v tomto ohledu moc nezměnilo a občas se tak stále ptám, co je tak pozitivního na tom, že centrální banka musí „katovat“?

Tyto úvahy oživilo včerejší mediální přemítání o tom, že trhy rostou, protože růst v Číně je slabší než se čekalo a čínská centrální banka PBoC a vláda tak uvolní svou politiku. Tedy stará, výše naznačená, písnička. Podobně tomu bylo před více než rokem s QE2 a příkladů bychom našli více. Abychom se v tom pokusili udělat alespoň nějaký pořádek, musíme vkročit do kotrmelcových úvah „myslím si, že si oni myslí…“:

1. Dejme tomu, že růstový potenciál banánové ekonomiky je 3 %, roste ale jen o 2 %. Všichni tak čekají, že centrální banka CBB zítra sníží sazby a toto snížení zvedne do 9 měsíců růst zpět na 3 % (už po 6 měsících CBB sazby zase preventivně zvedne, aby oživenou poptávku neztlumila příliš). Všichni si to myslí a myslí si také to, že ostatní si to myslí – právě tento kotrmelec je stejně jako v mnoha dalších případech důležitý. Ceny akcií jsou tak již dnes nastaveny na uvedený scénář – co se týče očekávaných zisků i diskontních sazeb (pohyb sazeb centrální bankou). Zítřejší krok CBB tak s trhem nic neudělá.

2. Na to, aby krok CBB něco udělal, musí nějak haprovat očekávání. Trh bude snížení sazeb vnímat pozitivně, pokud se domníval, že CBB i přes podpotenciální růst snižovat sazby nebude. Nebo si tím nebyl jist. Nebo, a to je vrcholem celé parády, s katováním každý počítal, ale myslel si, že ostatní ne.

3. Negativně bude trh snížení sazeb vnímat v případě, kdy se domníval, že je vše v pořádku (růst bude 3 %) a centrální banka svým krokem ukázala, že tomu tak být nemusí. Nebo opět očekávací kotrmelce – všichni věděli, že situace v pořádku není, ale mysleli si, že ostatní jsou v pohodě a na snížení sazeb tak budou reagovat negativně.

Z uvedeného guláše tedy těžko odvodíme nějaké pravidlo. Empirie prostě ukazuje, že snižování sazeb, respektive uvolnění politiky je pro akcie většinou pozitivní, alespoň v prvním sledu*. Jako by tedy neplatilo, že centrální banka „musí“ katovat, ale spíše tímto krokem dává nějaký bonus. Snižování sazeb ale není bonus k růžově se vyvíjející situaci, ale snaha o dosažení toho, co by mělo být a z nějakého důvodu není (a nemusí být ani po snížení). Pokud tedy ceny aktiv nejsou nastaveny na scénář ještě černější než černý, těžko vidět snižování sazeb jako něco pozitivního (myšleno z pohledu cen aktiv). Zdá se ale, že jsem v tomto názoru spíše osamocen.

Výše uvedené se pak navíc ignoruje významnou část problému - jak se daný krok centrální banky odchyluje od systematičnosti jejího přístupu. Pokud z centrální banky uděláme stroj, který bude například podle Taylorova pravidla reagovat na vývoj inflace a nezaměstnanosti, o nějakých pozitivních, či negativních reakcích trhu na změnu sazeb se mluvit nedá vůbec. Trh totiž bude reagovat už ve chvíli, kdy budou zveřejněny vstupy tohoto stroje.


*V souvislosti s uvedeným bych rád připomněl „The Stock Market's Reaction to Unemployment News: Why Bad News is Usually Good for Stocks“. Její autoři poukazují na to, že oznámení rostoucí nezaměstnanosti je pro akcie během fáze expanze obvykle "dobrou zprávou". Během fáze kontrakce ekonomiky je naopak "špatnou zprávou". Autoři toto přehazování polarit u reakcí na zpráv z trhu práce vysvětlují za pomocí měnícího se významu sazeb a zisků. Růst nezaměstnanosti totiž obvykle signalizuje pokles úrokových sazeb, což je pro akcie dobrá zpráva. Stejně tak ale naznačuje pokles budoucích firemních zisků a dividend, což je pro akcie špatná zpráva. Relativní důležitost těchto dvou vlivů se právě mění v závislosti na stavu ekonomiky. Při expanzi dominuje informace o úrokových sazbách, informace o budoucích ziscích dominuje během kontrakce. Uvedené se dá také zjednodušeně uchopit tak, že během kontrakce má u reakcí trhu na nezaměstnanost navrch reálná ekonomika, během růstu naopak její peněžní „nadstavba“.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Pan Soustružník to
    19.1.2012 13:58

    popsal skvěle...Tak jsem si ho letěla přečíst, ale čtu ho už po čtvrté a nerozumím tomu.Ne, že by to p.S. napsal nesrozumitelně, ale po přečtení článku mi je zrovna tak i při vnímání součastné ekonomické situace v Evropě
    ZUZKA
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba