Britský petrochemický koncern (504,8 GBp, 1,67%) dosáhl ve Spojených státech smírčí dohody s některými žalujícími stranami ve sporu kolem odpovědnosti za ropnou havárii v Mexickém zálivu v roce 2010. Dohoda zejména s rybáři a podniky z postižené oblasti zahrnuje odškodné 7,8 miliard dolarů (146,2 miliardy korun). Ke smíru se dospělo ještě před zahájením chystaného soudního procesu. Dohoda se však netýká žalob ze strany státu.
"Navržená dohoda nezahrnuje žaloby proti , které vzneslo americké ministerstvo spravedlnosti, nebo jiné federální úřady či státy nebo místní organizace," uvádí ve svém prohlášení.
Při výbuchu ropné plošiny Deepwater Horizon v dubnu 2010 v Mexickém zálivu zahynulo jedenáct lidí a do moře uniklo 800 milionů litrů ropy. Únik byl nejhorší v historii USA a způsobil obrovskou přírodní katastrofu.
Proces s měl začít minulé pondělí v USA, kdy měla být určena odpovědnost společnosti za ropnou havárii v Mexickém zálivu. Byl však odložen o týden, aby strany měly dostatek času k mimosoudní dohodě.
Smírčí dohoda znamená, že proces, který měl po odkladu začít dnes (5. března), bude znovu odložen. Soudce Carl Barbier podle agentury AFP rozhodl odložit ho na neurčito, aby umožnil stranám "zvážit znovu svoje postoje". Navrhovaná dohoda bude předložena soudu ke schválení.
List Wall Street Journal v úterý napsal, že při jednání o dohodě mezi a advokáty postižených lidí a podniků se hovořilo o 14 miliardách dolarů. Tato suma zbývá z fondu 20 miliard dolarů, které vyčlenila v roce 2010 na odškodnění obětí největší ropné havárie v USA.
vede kvůli výbuchu ropné plošiny několik právních sporů se svými partnery. Firma Cameron International, která vyrobila pojistný ventil pro vrt, nedávno souhlasila, že zaplatí odškodné 250 milionů USD jako náklady spojené s únikem ropy po výbuchu. také vede spor s firmou Transocen, majitelem a provozovatelem ropné plošiny Deepwater Horizon. podala i stížnost u amerického federálního soudu na svého dodavatele firmu (36,07 USD, -1,21%) poskytující služby k těžbě ropy a zemního plynu, aby zaplatila veškeré náklady vzniklé únikem ropy po výbuchu plošiny.
Soudní jednání se společností má svým rozsahem i obsahem patřit k nejsložitějším v dějinách americké justice. Obžalobě čelí krom i pět dalších společností, které se na provozování plošiny či na likvidaci havárie podílely. Jako žalobce proti nim stojí americká federální vláda a státy Louisiana a Alabama.