Aktualizováno Pokles hrubého domácího produktu po očištění o cenové, sezónní a kalendářní vlivy byl konečnými daty ČSÚ revidován na -0,1 procenta z předběžných úřadem zveřejněných -0,3 procenta. Meziroční růst za poslední čtrvtletí roku byl revidován na +0,6 procenta z předběžným údajem zveřejněných +0,5 %. Růst tuzemského HDP za celý rok 2011 pak byl potvrzen na úrovni 1,7 procenta po meziročním růstu tuzemské ekonomiky v roce 2010 o meziročních 2,6 procenta.
O meziroční růst HDP se ve 4Q zasloužil vývoj daní z produktů, zejména spotřební daně z tabákových výrobků vlivem předzásobení v reakci na změnu sazeb k 1. lednu 2012, uvedl ČSÚ. Z odvětvového pohledu výrazný růst zpracovatelského průmyslu o 8,1 % stačil pouze eliminovat poklesy u většiny ostatních odvětví. Značný meziroční přírůstek dle ČSÚ zaznamenalo odvětví zemědělství těžící z příznivých klimatických podmínek, jeho váha je ale na celku nepatrná. Výrazný pokles opět postihl odvětví stavebnictví čelící zejména nedostatku zakázek.
Na poptávkové straně ekonomiky se o růst HDP zasloužil podle ČSÚ pak pouze zahraniční obchod, který vytvořil historicky nejvyšší kladné saldo. Ostatní významné výdajové složky nedosáhly úrovně posledního čtvrtletí roku 2010.
Výdaje domácností na konečnou spotřebu byly nižší o 0,7 %, vládních institucí o 1,7 % a tvorba fixního kapitálu o 1,7 %. Úhrnná cenová hladina měřená implicitním deflátorem HDP meziročně vzrostla o 0,9 %.
Mezikvartálně se HDP podle ČSÚ výrazněji nesnížil (realita -0,1 %, prvotní odhad -0,3 %) pouze díky značnému mezičtvrtletnímu nárůstu daní z produktů o 5,4 %. Úřad upozornil, že celková hrubá přidaná hodnota po devíti kvartálech nepřetržitého růstu v úhrnu o 6,0 % v posledním loňském čtvrtletí klesla o výrazných 0,8 %. Zpracovatelský průmysl jako hlavní tahoun ekonomiky ve srovnání se 3. čtvrtletím pak pouze stagnoval a nestačil tak pokrýt ztráty ostatních objemově významných odvětví.
Na straně poptávky byl zahraniční obchod stále schopen růstem svého přebytku kompenzovat mezičtvrtletní poklesy výdajů vládních institucí a tvorby kapitálu. Výdaje domácností na konečnou spotřebu zůstaly na úrovni předchozího čtvrtletí.
Celoroční hrubá přidaná hodnota vzrostla o 1,5 procenta, jejím tahounem byl hlavně zpracovatelský průmysl. "Přestože i on postupně ztrácel na tempu, dokázal svým meziročním růstem o 9,8 procenta eliminovat významnější odvětvové poklesy HPH ve stavebnictví o 7,1 procenta, v informačních a komunikačních činnostech o 4,8 a v profesních, vědeckých, technických a administrativních činnostech o 2,3 procenta," uvedl ČSÚ. Z objemově významných složek poptávky klesly výdaje domácností na konečnou spotřebu o 0,5 procenta, vládních institucí o 1,4 procenta a tvorba fixního kapitálu o 1,2 procenta. Ve srovnání s předchozím rokem byl nižší i přírůstek zásob. "Ekonomický růst tak zajistil zahraniční obchod, když vývoz vzrostl o 11 procent, zatímco dovoz pouze o 7,5 procenta," konstatoval statistický úřad.
V běžných cenách HDP vzrostl v loňském roce o 0,9 procenta na 3,807 bilionu korun.
(Zdroj: ČSÚ)
Analytický komentář bude následovat.