Otázka, jak si zajistit finanční soběstačnost ve stáří, rozdělila Čechy přesně na dvě poloviny. Jedna polovina věří, že si vystačí se státní penzí, druhá si chce navíc spořit. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu agentury Factum Invenio pro Penzijní fond České pojišťovny (ČP).
Příklon k jedné, či druhé variantě podle průzkumu úzce souvisí s věkem dotázaných. Na státní důchod spoléhají hlavně starší lidé, zatímco až tři pětiny mladých lidí se domnívají, že si musí pomoci samy. "Míra obav o svou finanční soběstačnost roste s dobou, která lidem do důchodu zbývá," řekl ředitel pro obchod a marketing Penzijního fondu ČP Libor Pergl.
Lidé, kteří mají o vyvedení zájem, oceňují podle ČP na druhém pilíři především to, že získají prostředky skutečně na svou vlastní penzi. "Potenciální zájemci o důchodové spoření chtějí mít své finance pod kontrolou a chtějí mít možnost ovlivnit jejich výši. To jim průběžný systém nezajistí," dodal Pergl.
Penzijní reforma, která má být spuštěna v příštím roce, předpokládá, že si lidé budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. V současnosti činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Průzkum provedla agentura na vzorku 600 lidí ve věku 25 až 60 let.